همه چیز درباره  درهم روی روده‌

درهم روی روده‌

درهم روی روده عبارت است از یک نوع انسداد روده که در آن قسمتی از روده به صورت تلسکوپی درون قسمت مجاور آن فرو می رود. این بیماری در تمام سنین می تواند به وجود آید، اما در شیرخواران و کودکان 2 ماه تا 6 ساله از همه شایع تر است . پسران بیشتر دچار آن می شوند.

علائم درهم روی روده‌

مراحل اولیه : درد شکمی به حال دل پیچه . شیرخواران با صدای بلند گریه می کنند، پاها را روی شکمشان می آورند، و به هنگام حمله ، رنگ پریده شده ، به شدت عرق می کنند. استفراغ مراحل بعدی : خونریزی گوارشی از پایین . این خونریزی ممکن است به شکل یک ماده قرمز تیره باشد که شبیه ژله به نظر می رسد. ضعف و بی حالی شوک تورم شکم وجود یک توده قابل لمس در شکم

عواقب درهم روی روده‌

گاهی بهبود خود به خودی در عرض 24 ساعت . در غیر این صورت ، آن را می توان با تشخیص زودهنگام و جراحی یا درمان با باریم معالجه نمود. بدون درمان ، عوارض درهم روی روده ممکن است جان بیمار را به خطر بیاندازند. این بیماری گاهی عود می کند.

عوامل درهم روی روده‌

سابقه خانوادگی درهم روی روده فصول مختلف (به دلایل نامشخص ). این بیماری در اواخر بهار، اوایل تابستان و وسط زمستان شایع تر از بقیه سال است . سرطان خون ، لنفوم ، یا فیبروز کیستیک عفونت تنفسی فوقانی اخیر عمل جراحی اخیر (در 24-1 روز اخیر)

عوارض درهم روی روده‌

کم آبی بدن و شوک پارگی روده و پریتونیت (التهاب پرده صفاق ) عفونت پس از عمل جراحی

دارو درهم روی روده‌

معمولاً دارویی برای این اختلال مورد نیاز نیست ، مگر اینکه عفونت بروز کند. در این صورت ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود. برای این بیماری از درمان ها یا داروهای خانگی ، مثل مسهل ها، استفاده نکنید. این داروها ممکن است خطرناک باشند.

علل درهم روی روده‌

بنا به علل ناشناخته ، یک قسمت از روده به صورت تلسکوپی درون قسمت مجاور آن فرو می رود. این امر باعث بسته شدن مسیر خونرسانی به روده شده ، تولید قانقاریا و پریتونیت (التهاب پرده صفاق ) می کند. این بیماری ممکن است به علت یک عفونت ویروسی به وجود بیاید، اما این مسأله به اثبات نرسیده است .

فعالیت درهم روی روده‌

کودک باید تا زمانی که انسداد برطرف نشده باشد در تخت استراحت کند. پس از رفع انسداد، کودک می تواند تدریجاً فعالیت هایش را از سر گیرد.

اصول کلی درمان درهم روی روده‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون و عکس برداری اشعه ایکس از شکم و روده ها (با کمک تنقیه باریم ) باشند. متخصص رادیولوژی با کمک تنقیه باریم ممکن است بتواند درهم روی روده را برطرف کند. جراحی برای تصحیح این مشکل با بیرون دادن قسمت فرو رفته . گاهی ممکن است لازم شود یک قسمت از روده درآورده شود.

پیشگیری از درهم روی روده‌

اگر علایم ظاهر شدند، کودکتان را به دقت تحت نظر بگیرید. با مراجعه به پزشک در همان مراحل اولیه ، از بروز عوارض پیشگیری به عمل آورید. راه خاص دیگر برای پیشگیری وجود ندارد.

رژیم غذایی درهم روی روده‌

هیچگاه به کودکی که علایم انسداد روده را دارد غذا ندهید. تا زمانی که انسداد برطرف نشده باشد، باید به کودک سرم داد. پس از بهبودی ، رژیم خاصی مورد نیاز نیست .

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها