همه چیز درباره  سوء مصرف مواد و اعتیاد

سوء مصرف مواد و اعتیاد

سوء مصرف مواد و اعتیاد عبارت است از مصرف اجباری و زیان بار موارد روان گردان با وجود پیامدهای روانی و اجتماعی سویی که برای فرد به بار می آورد. قسمت های مختلف بدن مثل دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع )، کبد، کلیه ها و خون دچار مشکل خواهند شد.

علائم سوء مصرف مواد و اعتیاد

بسته به نوع مواد متفاوت هستند. اما اغلب مواد علایم زیر را ایجاد می کنند: یک احساس شادی و سرخوشی موقتی رهایی از اضطراب احساس کاذب اعتماد به نفس افزایش حساسیت به تصاویر و صداها (از جمله توهمات ) تغییر سطوح فعالیت خواب آلودگی یا برعکس ، آشفتگی علایم ناخوشایند یا دردناک محرومیت از مواد (خماری )

عواقب سوء مصرف مواد و اعتیاد

با اراده قوی ، مراقبت پزشکی مناسب ، و حمایت خانواده و دوستان می توان بر این مشکل فائق آمد. البته توجه داشته باشید که امکان افتادن مجدد به دام اعتیاد وجود دارد و متأسفانه زیاد هم اتفاق می افتد.

عوامل سوء مصرف مواد و اعتیاد

وجود یک بیماری که نیازمند تجویز داروهای ضد درد یا آرام بخش باشد. سابقه خانوادگی سوء مصرف مواد شاید عوامل ژنتیکی مؤثر باشند. بعضی از افراد استعداد بیشتری به افتادن در دام اعتیاد دارند. مصرف الکل خستگی یا کار زیاد فقر مشکلات روانی مثل افسردگی ، وابستگی ، یا پایین بودن عزت نفس

عوارض سوء مصرف مواد و اعتیاد

بیماری های آمیزشی ، که در معتادان بیشتر اتفاق می افتد. عفونت های جدی ، مثل آندوکاردیت (عفونت قلب )، هپاتیت ، یا مسمومیت خون به دنبال تزریق مواد با سرنگ های غیر استریل و آلوده سوء تغذیه آسیب رساندن ناخودآگاه به خود یا دیگران به واسطه اثرات روان گردان مواد از دست شغل یا خانواده آسیب برگشت ناپذیر به اعضای بدن مرگ در اثر افراط در مصرف مواد زندانی شدن

دارو سوء مصرف مواد و اعتیاد

دی سولفیرام برای وابستگی به الکل . وقتی این دارو مصرف می شود، اگر فرد الکل بنوشد، واکنشی در او بروز می کند که کم کم از الکل بیزار می شود. متادون برای اعتیاد به مواد مخدر، این دارو خود یک ماده مخدر است اما اثرات ضعیف تری دارد و می توان از آن برای کاهش شدت علایم محرومیت از مواد مخدر دیگری که فرد بدان ها اعتیاد دارد استفاده نمود.

علل سوء مصرف مواد و اعتیاد

این مواد امکان دارد باعث اعتیاد (یک نیاز مهارناپذیر فیزیولوژیک ) یا وابستگی (یک نیاز مهارناپذیر روانی ) شوند. رایج ترین مواد عبارتند از: نیکوتین الکل ماری جوانا آمفتامین ها باربیتورات ها کوکایین تریاک و موادی مثل کدئین ، هروئین ، متادون و مورفین مواد توهم زا پی سی پی (گرد فرشتگان )، مسکالین ، ال اس دی مواد فرار مثل چسب ، حلال ها، و رنگ ها کافئین

فعالیت سوء مصرف مواد و اعتیاد

محدودیتی برای آن وجود ندارد. مرتباً و با علاقه ورزش کنید.

اصول کلی درمان سوء مصرف مواد و اعتیاد

به مشکل خود اعتراف کنید. خواهان کمک تخصصی باشید. مسأله را از خانواده و دوستان خوبتان پنهان نکنید. با آنها صادق باشید و از آنها کمک بخواهید. روان درمانی یا مشاوره بستری شدن در موارد بروز علایم محرومیت از مواد از معاشرت با دوستانی که شما را تشویق به مصرف مجدد مواد می کنند خودداری کنید. به گروه های حمایتی بپیوندید.

پیشگیری از سوء مصرف مواد و اعتیاد

با کسانی که سوء مصرف مواد دارند نشست و برخاست نداشته باشید. قبل از اینکه گرفتار مواد شوید، اگر مشکلاتی مثل افسردگی یا اضطراب دارید، برای مشاوره مراجعه کنید. به تفریحات سالم بپردازید. پس از جراحی ، بیماری ، یا وارد آمدن آسیب ، مصرف داروهای ضد درد و آرام بخش تجویز شده را در اسرع وقت متوقف کنید و آنها را بیشتر از آنچه نیاز دارید مصرف نکنید.

رژیم غذایی سوء مصرف مواد و اعتیاد

یک رژیم غذایی طبیعی و متعادل با پروتئین زیاد داشته باشید. اگر سوء تغذیه دارید، مصرف مکمل های ویتامین ممکن است ضروری باشد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها