همه چیز درباره  اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌

اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌

اختلال تنش زای پس از حادثه (PTSD) نوعی اضطراب در افرادی که حادثه ای را که برای اکثر مردم بسیار آزارنده و مضطرب کننده است تجربه کرده اند. این حوادث (بلایای طبیعی ، قتل ، هتک حرمت ، جنگ ، زندانی شدن ، شکنجه ، تصادفات ) در همه افراد یک استرس روانی ایجاد می کنند ولی برخی افراد پس از آن سیر طبیعی بهبود را طی نمی کنند. مشخصه اختلال تنش زای پس از حادثه این اختلال عبارتست از یادآوری مداوم حادثه و بروز علایم مربوط به آن . این علایم ممکن است درست پس از حادثه شروع شده یا چند ماه بعد بروز کند.

دکتر مهدی قاسمی

دکتر مهدی قاسمی هستم روانپزشک اگر در رابطه با بیماری اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

عواقب اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌

در برخی بیماران ، علایم خودبه خود پس از 6 ماه برطرف می شوند؛ درمان در بعضی بیماران ممکن است کمک کننده باشد؛ در سایر بیماران این اختلال ممکن است سیری مزمن برای ماه ها یا سال ها داشته باشد.

دارو اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌

پزشک ممکن است برای دوره های کوتاه داروهای ضداضطراب یا ضد افسردگی تجویز کند. داروی اختصاصی برای درمان این اختلال وجود ندارد.

فعالیت اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌

محدودیتی وجود ندارد. یک برنامه ورزشی معمول در تسکین برخی تنش ها سودمند است .

پیشگیری از اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌

مداخله فوری بلافاصله پس از حوادث غیرمترقبه ممکن است از ایجاد این اختلال جلوگیری کند.

اصول کلی درمان اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌

اخذ سابقه طبی و معاینه فیزیکی توسط یک پزشک برای رد کردن اختلالات مغزی آزمون های آزمایشگاهی و طبی ضروری است . مشاوره روانشناختی جهت درمان توصیه می شود. پیمان بستن بیمار با خود جهت مقابله با مشکل آموختن روش های آسوده سازی . این روش ها به ویژه برای کمک به رفع مشکلات خواب مفیدند. گروه های حمایتی بسیار مؤثر بوده و در مراکز نظامی و مراکز بحران های اجتماعی در دسترس اند.

رژیم غذایی اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌

رژیم خاصی نیاز نیست .

علائم اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌

یادآوری مکرر، غیرقابل اجتناب و آزارنده حادثه دیدن خواب های مکرر مرتبط با حادثه احساس رخداد دوباره حادثه (مجسم شدن تصاویر حادثه ) اضطراب مزمن بی خوابی اختلال در تمرکز اختلال حافظه احساس منزوی شدن از دیگران کاهش علاقه به فعالیت های معمول واکنش های ترس نسبت به موقعیت ها یا اجتناب از فعالیت هایی که باعث یادآوری حادثه می گردند. آثار روانی (تحریک پذیری ، بی قراری ، هراسان بودن ، بروز رفتارهای ناگهانی به صورت انفجاری ، رکود احساسات ، احساس زجرآور مقصر بودن )

عوامل اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌

سابقه بی توجهی به فرد یا شرایط بد خانوادگی در کودکی سوء رفتار با فرد در کودکی وجود والدین الکلی سطح سواد پایین

علل اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌

مواجهه با یک حادثه وخیم . به نظر می رسد ترکیبی از عوامل زیر باعث ایجاد این اختلال شوند: ناگهانی و غیرمنتظره بودن حادثه خونین و بی رحمانه بودن حادثه استرس طولانی تر و مزمن در طی حادثه قدرت و ضعف روانی و سرشتی قربانی حادثه آسیب های جسمی (به خصوص آسیب سر) نوع حمایت اجتماعی و میزان دسترسی به آن

عوارض اختلال تنش‌زای پس از حادثه‌

اختلال تنش زای پس از حادثه از نوع مزمن که می تواند به از دست دادن شغل ، اختلالات خانوادگی و ناتوانی منجر شود. آسیب زدن به خود در طی تجسم دوباره حادثه وابستگی به داروها و الکل خودکشی

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها