همه چیز درباره  کم خونی وخیم‌

کم خونی وخیم‌

کم خونی وخیم ( کم خونی ناشی از کمبود ویتامین ب 12) عبارت است از کم خونی ناشی از جذب ناکافی ویتامین ب 12 (کوبالامین ). ویتامین ب12 تنها در غذاهای با منشای حیوانی یافت می شود، مثل گوشت ، ماهی ، و لبنیات . این نوع کم خونی اغلب در افراد 60-50 ساله روی می دهد. علایم کم خونی وخیم به آهستگی و به طور نامحسوس ظاهر می شوند و ممکن است بلافاصله تشخیص داده نشوند.

علائم کم خونی وخیم‌

ضعف ، به خصوص در بازوها و پاها زبان دردناک تهوع ، بی اشتهایی ، و کاهش وزن خونریزی از لثه ها کرختی و احساس سوزن سوزن شدن در دست ها و پاها مشکل در تعادل لب ها، زبان و لثه های رنگ پریده زردی چشم ها و پوست افسردگی گیجی و منگی ، و زوال عقل سردرد مشکل در حافظه وزوز گوش

عواقب کم خونی وخیم‌

در حال حاضر این بیماری غیرقابل درمان است . اما با تزریق منظم ویتامین ب 12 علایم را تا هر زمان می توان کنترل نمود و عوارض را بهبود بخشید. بعضی از علایم در عرض چند روز پس از شروع درمان ناپدید می شوند، در حالی که این زمان برای بعضی علایم دیگر ممکن است چند ماه باشد.

عوامل کم خونی وخیم‌

غذای نامناسب ، به خصوص رژیم گیاهخواری که ویتامین ب 12 را فراهم نمی آورد و عدم استفاده از مکمل ویتامین ب 12 در این حالت بیماری تیرویید جراحی معده ، سرطان معده ، یا التهاب معده پرخوری یا بی اشتهایی عصبی دیابت شیرین (مرض قند) میکسِدِم (یک نوع بیماری تیرویید) سابقه خانوادگی این نوع کم خونی سن بالا عوامل ژنتیکی . این بیماری در مردمان اهل شمال اروپا شایع تر است . در عوض در سیاه پوستان و آسیایی ها نادر است .

عوارض کم خونی وخیم‌

نارسایی احتقانی قلب دو بینی افزایش استعداد ابتلا به عفونت ناتوانی جنسی در مردان

دارو کم خونی وخیم‌

معمولاً ویتامین ب 12 تزریقی تجویز می شود. مقدار آن بستگی به شدت بیماری دارد. دوز معمول عبارت است از یک تزریق در روز تا 7 روز، سپس یک تزریق در هفته برای یک ماه ، و سپس یک تزریق در ماه برای باقی عمر طریقه تزریق ویتامین ب 12 به خود را یاد بگیرید، زیرا مکمل های خوراکی ناکافی هستند. درمان برای باقی عمر ضروری است . البته توجه داشته باشید که با درمان نیز توانایی جذب ویتامین ب12 در شما طبیعی نخواهد بود

علل کم خونی وخیم‌

فقدان ماده ای به نام «فاکتور داخلی » که جذب ویتامین ب 12 را ممکن می سازد. این ماده از مخاط معده ترشح می شود. علت فقدان «فاکتور داخلی » معلوم نیست ، اما امکان دارد یک نقص ارثی یا اختلال خودایمنی باشد. کاهش ترشح اسید معده ، به خصوص بعد از جراحی معده ، یا همراه با فقدان «فاکتور داخلی ». اسید معده نیز برای جذب ویتامین ب 12 ضروری است .

فعالیت کم خونی وخیم‌

ممکن است لازم باشد که فعالیت بدنی تا رفع خستگی و مشکلات تعادلی محدود شود.

اصول کلی درمان کم خونی وخیم‌

برای تأیید بیماری از آزمایشات تشخیصی مختلفی می شود: آزمایش خون ، آزمایش شیلینگ (جهت بررسی جذب ویتامین ب12)، و گاهی نمونه برداری از مغز استخوان دستورات درمانی توصیه شده که شامل درمان ویتامین ب 12 نیز هست را به کار بندید.

پیشگیری از کم خونی وخیم‌

اگر جراحی معده شده اید یا التهاب معده دارید، باید مرتباً ویتامین ب 12 تزریق کنید.

رژیم غذایی کم خونی وخیم‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود. هم اکنون ، گوشت و جگر خام که قبلاً توصیه می شدند دیگر توصیه نمی شوند. امکان دارد دریافت مکمل آهن ضروری باشد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها