همه چیز درباره  کیست پیلونیدال‌

کیست پیلونیدال‌

کیست پیلونیدال یک کیسه کوچک پوستی حاوی مو در قسمت پایین کمر. این کیست به صورت یک منفذ پوستی کوچک نمایان شده و گاهی چیزی بیش از یک فرورفتگی حاوی چند موی پیچیده نیست . این کیست مستعد عفونت است . کیست های پیلونیدال در افراد سیاه پوست ناشایع است . هر دو جنس مبتلا می شوند ولی در مردان شایع تر است . عفونت کیست معمولاً در اوایل بزرگسالی (40-18 سال ) آغاز می شود.

علائم کیست پیلونیدال‌

در صورت عدم عفونت علامتی ندارد. با ایجاد عفونت علایم زیر بروز می کند: درد، قرمزی ، احساس درد با لمس و تورم ناحیه مبتلا تب و لرز ترشح چرک

عواقب کیست پیلونیدال‌

عفونت با درمان آنتی بیوتیک و جراحی قابل علاج است .

عوامل کیست پیلونیدال‌

تعریق زیاد. چاقی تعریق را افزایش می دهد. لباس تنگ

عوارض کیست پیلونیدال‌

گسترش عفونت (نادر)

دارو کیست پیلونیدال‌

آنتی بیوتیک ها برای مقابله با عفونت

علل کیست پیلونیدال‌

این کیست ناشی از اختلالی خفیف است که در طی تکامل جنینی رخ می دهد. عامل عفونت معمولاً استافیلوکوک است .

فعالیت کیست پیلونیدال‌

محدودیی وجود ندارد مگر این که کیست عفونی شده باشد. در این صورت فعالیت های خود را تا بهبود عفونت محدود کنید. اگر هنگام نشستن احساس ناراحتی می کنید یک بالشتک مخصوص در محل نشستن خود قرار دهید.

اصول کلی درمان کیست پیلونیدال‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل کشت ترشحات کیست باشد. در صورت عفونت کیست ، از حمام آب گرم برای تخفیف درد استفاده کنید. در یک لگن آب گرم به مدت 15-10 دقیقه بنشینید و این کار را هر چند بار که لازم است تکرار کنید. درمان کیست عفونی شده معمولاً شامل برش دادن برروی آبسه و تخلیه چرک و گاهی جراحی به منظور برداشتن کل ناحیه عفونی می باشد. التیام زخم جراحی ممکن است چند ماه به طول انجامد زیرا باید از عمق زخم ترمیم شود. یک تکه گاز باید برروی زخم قرار داده شود تا هم امکان هواخوردن وجود داشته و هم از ساییده شدن لباس ها به زخم جلوگیری شود.

پیشگیری از کیست پیلونیدال‌

حمام کردن یا دوش گرفتن روزانه برای تمیز نگه داشتن ناحیه کیست . به نظر می رسد استفاده از وان آب گرم در پیشگیری از عفونت کیست مؤثرتر ازدوش گرفتن باشد. پوشیدن لباس سبک و گشاد جلوگیری از اضافه وزن

رژیم غذایی کیست پیلونیدال‌

در صورت اضافه وزن از یک رژیم کم کالری و کم چربی استفاده کنید.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها