همه چیز درباره  منوراژی‌

منوراژی‌

منوراژی یک اختلال نسبتاً شایع که مشخصه آن خونریزی قاعدگی بیش از معمول یا طولانی تر از معمول است . میانگین میزان از دست دادن خون در طی یک دوره قاعدگی طبیعی حدود 50 سی سی است . در حالت منوراژی میزان دفع خون ممکن است 75 سی سی یا بیشتر باشد. این حالت به ندرت نشانه یک اختلال زمینه ای وخیم است .

علائم منوراژی‌

میزان خونریزی قاعدگی بیش از معمول (که این میزان بین بیماران مختلف بسیار متفاوت است ). عدم تعادل هورمون های زنانه (استروژن و پروژسترون ) طول کشیدن دوره قاعدگی بیش از هفت روز دفع لخته های خونی زیاد رنگ پریدگی و خستگی (ناشی از کم خونی )

عواقب منوراژی‌

بسته به علت خونریزی متغیر است مواردی که علل هورمونی عامل خونریزی است معمولاً به درمان پاسخ می دهد.

عوامل منوراژی‌

چاقی مصرف استروژن (بدون پروژسترون ) خانم های جوانی که چرخه تخمک گذاری آنها هنوز منظم نشده است خانم های نزدیک سن یائسگی

عوارض منوراژی‌

کم خونی ناشی از دفع خون بیش از حد جراحی ممکن است لازم باشد.

دارو منوراژی‌

هورمون درمانی برای کنترل خونریزی ممکن است تجویز شود. اگر هورمون درمانی به دلایلی قابل تجویز نباشد، داروهای دیگری برای کنترل خونریزی ممکن است توصیه شود. مکمل آهن جهت کم خونی ممکن است تجویز شود.

علل منوراژی‌

عدم تخمک گذاری (اختلال در آزاد شدن تخمک در هر ماه ) فیبروییدها (تومورهای خوش خیم رحم ) عفونت لگنی اختلال اندومتر آیودی کم کاری تیرویید

فعالیت منوراژی‌

استراحت در بستر در حالتی که پاها مختصری بالا قرار گیرند ممکن است سودمند باشد.

اصول کلی درمان منوراژی‌

آزمون های تشخیصی خاص (نظیر آزمایش حاملگی ، نمونه برداری آندومتر، آزمایش خون ) برای کمک به تعیین علت خونریزی ممکن است انجام شود. درمان معمولاً به سن بیمار، تمایل یا عدم تمایل وی برای بچه دار شدن و اختلالات زمینه ای بستگی دارد. استفاده از نوار بهداشتی بیش از حد معمول در طی خونریزی بیش از حد برای پیشگیری از گرفتاری مربوط به خونریزی در صورت استفاده از آیودی ، روش ضدبارداری دیگری را انتخاب کنید. دیلاتاسیون و کورتاژ (گشاد کردن گردن رحم و تراشیدن سطح داخلی رحم با یک کورت ) ممکن است انجام شود. برداشت رحم با جراحی ممکن است در موارد مقاوم به درمان که تمایل به بچه دار شدن نیز وجود ندارد در نظر گرفته شود.

پیشگیری از منوراژی‌

معاینه لگنی سالیانه همراه نمونه گیری از گردن رحم (پاپ اسمیر)

رژیم غذایی منوراژی‌

رژیم خاصی نیاز نیست .

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها