همه چیز درباره  عفونت زخم جراحی‌

عفونت زخم جراحی‌

عفونت زخم جراحی عبارت است از عفونت حاصل از آلودگی باکتریایی در حین یا پس از عمل جراحی . به دنبال عمل جراحی و بسته به نوع آن ، در 30% -1/5% موارد عفونت ایجاد می گردد.

علائم عفونت زخم جراحی‌

معمولاً در عرض 10-5 روز پس از جراحی موارد زیر شروع می شوند ولی در برخی موارد چند هفته بعد آغاز می گردند: درد و قرمزی دور زخم جراحی چرک و تجمع سایر مایعات در اطراف برش که بخیه ها را محکم تر می کنند. تب (گاهی اوقات )

عواقب عفونت زخم جراحی‌

معمولاً در بیشتر بیماران با تخلیه چرک و درمان آنتی بیوتیکی قابل علاج است . بهبودی عفونت زخم جراحی حدود 2 هفته طول می کشد.

عوامل عفونت زخم جراحی‌

اشخاص مسن تر تغذیه ناکافی هرگونه بیماری مزمن به ویژه دیابت شیرین جراحی در دستگاه گوارش استفاده از داروهای سرکوبگر ایمنی بیماران چاق بیماران مبتلا به سرطان

عوارض عفونت زخم جراحی‌

پریتونیت مسمومیت خونی تداخل با بهبودی طبیعی محل برش پس از جراحی که گاهی مستلزم یک جراحی دیگر و ترمیم است .

دارو عفونت زخم جراحی‌

آنتی بیوتیک ها برای مقابله با عفونت مکمل های ویتامینی و معدنی برای تسریع بهبودی مسکن ها. می توانید برای تسکین درد خفیف از داروهای بدون نیاز به نسخه مثل استامینوفن استفاده کنید.

علل عفونت زخم جراحی‌

عفونت با باکتری ها شامل استرپتوکوک ها، استافیلوکوک ها یا سایر میکروب ها. علی رغم احتیاطات کامل برضد این میکروب ها، روش های ضدعفونی کننده جدید قبل از عمل جراحی و مراقبت های خوب پس از عمل ، گاهی عفونت ایجاد می شود.

فعالیت عفونت زخم جراحی‌

تا محوشدن تمام علایم در بستر استراحت کنید.

اصول کلی درمان عفونت زخم جراحی‌

آزمونهای تشخیصی می توانند شامل کشت چرک یا خون حاصل از محل عفونت در آزمایشگاه تسکین درد با گرما. استفاده از کیسه گرم یا کمپرس گرم به مدت 40-30 دقیقه ، 4-3 بار در روز در صورتی که زخم ترشح کند، لباسها را به دفعات عوض کنید. جراحی برای برش و تخلیه آب زخم (گاهی اوقات ) ممکن است لازم باشد.

پیشگیری از عفونت زخم جراحی‌

روش های ماهرانه جراحی و اقدامات پیش از عمل که شامل موارد زیر هستند: استفاده از آنتی بیوتیک های خاص مثل نئومایسین پیش از جراحی در دستگاه گوارش برای استریل کردن لوله گوارش تمیز کردن کامل پوست قبل از جراحی استفاده هرچه کمتر از بخیه

رژیم غذایی عفونت زخم جراحی‌

معمولاً رژیم غذایی خاصی لازم نیست .

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها