همه چیز درباره بیماری مِنِیر

بیماری مِنِیر

بیماری مِنِیر افزایش مایع درون مجاری نیم دایره گوش داخلی که مسؤول حفظ تعادل هستند. افزایش مایع با بالا بردن فشار در گوش داخلی ، باعث اختلال تعادل و گاهی کاهش شنوایی می شود. در 85%-80% موارد، تنها یک گوش درگیر می شود. منیر معمولاً بزرگسالان سنین 60-30 سال را مبتلا می سازد و در خانم ها مختصری شایع تر از آقایان است .

اگر درباره بیماری بیماری مِنِیر سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر جلال حسینی دکتر جلال حسینی متخصص گوش و حلق وبینی دریافت مشاوره
دکتر راضیه یابری محمد دکتر راضیه یابری محمد متخصص گوش و حلق وبینی دریافت مشاوره
دکتر فربود کلانتری دکتر فربود کلانتری متخصص گوش و حلق وبینی دریافت مشاوره
دکتر فریبا سمیعی دکتر فریبا سمیعی متخصص گوش و حلق وبینی دریافت مشاوره
دکتر سمیه عراقی دکتر سمیه عراقی متخصص گوش و حلق وبینی دریافت مشاوره
دکتر بهزاد معظمی دکتر بهزاد معظمی متخصص گوش و حلق وبینی دریافت مشاوره

عواقب بیماری مِنِیر

حمله های بیماری منیر سال ها تکرار می شود. برخی علایم آن قابل کنترل است . این بیماری با وجود آزاردهنده بودن ، تهدیدی برای حیات محسوب نمی شود.

دارو بیماری مِنِیر

برای درمان حمله حاد، آتروپین یا دیازپام وریدی ، یا برچسب پوستی اسکوپولامین ممکن است تجویز گردد. داروهای ضدتهوع برای برخی بیماران ممکن است سودمند باشد. داروهای آرام بخش برای کاهش منگی ممکن است سودمند باشد. آنتی هیستامین ها در برخی بیماران سبب تخفیف علایم می گردند. داروهای ادرارآور به منظور کاهش مایع در گوش داخلی تجویز می گردند.

فعالیت بیماری مِنِیر

تا برطرف شدن تهوع و منگی در بستر استراحت کنید. بدون کمک راه نروید. از رانندگی ، بالا رفتن از نردبان یا کار در اطراف ماشین آلات خطرناک خودداری کنید

پیشگیری بیماری مِنِیر

تا حد امکان از عوامل خطرساز فوق الذکر اجتناب کنید.

اصول کلی بیماری مِنِیر

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون جهت رد سایر بیماری ها، آزمون های شنوایی مختلف ، و ام آرآی برای رد تومور عصب شنوایی باشد. درمان این بیماری معمولاً شامل استراحت و تجویز داروهایی برای کنترل علایم است . از خیره شدن به منبع نور و کتاب خواندن در طی حملات خودداری کنید. در برخی بیماران دچار منیر مزمن ممکن است از اقدام جراحی بر روی لابیرنت مبتلا استفاده شود.

رژیم بیماری مِنِیر

کاهش مصرف نمک محدود کردن میزان غذای دریافتی در طی حمله بیماری به دلیل تهوع

علائم بیماری مِنِیر

علایم زیر در طی هر حمله حاد بیماری بروز می کنند: منگی شدید سرگیجه (احساس بیمار به صورت چرخیدن به دور محیط یا چرخیدن محیط به دور وی ). همهمه در گوش مبتلا به صورت صدای زنگ یا وزوز کاهش شنوایی که با هر حمله تشدید می گردد. علایم احتمالی همراه علایم فوق عبارتند از: استفراغ تعریق حرکات پرشی چشم ها اختلال تعادل

عوامل بیماری مِنِیر

استرس آلرژی مصرف زیاد نمک پر سر و صدا بودن محیط زندگی یا کار

علل بیماری مِنِیر

علت دقیق آن نامشخص است . علت پیشنهادی عبارتست از واکنش گوش داخلی نسبت به آسیب های مختلف . در این بیماری افزایشی در میزان مایع لابیرنت غشایی (کانال هایی در گوش داخلی که مسؤول کنترل تعادل هستند) دیده می شود.

عوارض بیماری مِنِیر

کاهش شنوایی دایمی وزوز مزمن گوش