همه چیز درباره  حصبه (تب روده‌ای‌)

حصبه (تب روده‌ای‌)

حصبه عبارت است از عفونت باکتریایی دستگاه گوارش . می تواند تمامی سنین را مبتلا کند ولی شیرخواران و افراد بالای 60 سال معمولاً دچار موارد شدیدتری می گردند.

دکتر جمال میرزایی

دکتر جمال میرزایی هستم متخصص عفونی فوق تخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری حصبه (تب روده‌ای‌)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

عواقب حصبه (تب روده‌ای‌)

با درمان معمولاً ظرف 3-2 هفته قابل علاج است . بدون درمان می تواند کشنده باشد.

دارو حصبه (تب روده‌ای‌)

آنتی بیوتیک ها تجویز خواهند شد. برای موارد شدید گلوکوکورتیکوییدها علاوه بر آنتی بیوتیک ها تجویز خواهند شد.

فعالیت حصبه (تب روده‌ای‌)

حداقل 3 روز پس از محو علایم استراحت در بستر ضروری است . برای پیشگیری از تشکیل لخته های خونی ورید عمقی ، پاها را باید غالباً در بستر خم کرد.

پیشگیری از حصبه (تب روده‌ای‌)

برای مسافرت به کشورهایی که حصبه وجود دارد، واکسیناسیون برای تیفوئید (تزریقی یا نوع خوراکی ) در در نظر بگیرید. در طول مسافرت در مناطق استوایی ، از آب ، شیر، سالاد و سبزیجات خام ، میوه های پوست نکنده و محصولات لبنی پرهیز کنید. از مرغ و خروس و محصولات آنها که به مدت طولانی خارج از یخچال مانده باشند، بپرهیزید. بعد از اجابت مزاج و پیش از دست زدن به غذا دست های خود را بشویید.

اصول کلی درمان حصبه (تب روده‌ای‌)

تشخیص با بررسی آزمایشگاهی خون صورت می گیرد. بستری در بیمارستان برای موارد شدید، سایرین می توانند در منزل معالجه شوند. افراد بیمار را جدا کنید و از آنها بخواهید از کمدهای کنار تخت یا حمام استفاده کنند. از یک پوشش گرم کننده یا بطری آب گرم برای تسکین کرامپ های شکمی استفاده کنید. دست ها را به دقت و بیشتر مواقع بشویید. بیماران را مرتباً در بستر بچرخانید. از پارچه های ولرم برای کشاله ران و زیر بغل برای کاهش تب استفاده کنید، آسپرین یا استامینوفن نخورید؛ هر دوی آنها لوله گوارش را تحریک می کنند. از مسهل استفاده نکنید.

رژیم غذایی حصبه (تب روده‌ای‌)

در طول مرحله اسهال یک رژیم غذایی کاملاً مایع لازم است . سپس یک رژیم غذایی پرکالری و کاملاً متعادل لازم است . مکمل های ویتامینی و معدنی ممکن است کمک کننده باشند.

علائم حصبه (تب روده‌ای‌)

اسهال . در موارد خفیف تنها ممکن است 3-2 بار اجابت مزاج شل در روز وجود داشته باشد. در موارد شدید ممکن است هر 15-10 دقیقه اسهال آبکی رخ دهد. استفراغ تب سردرد دردهای عضلانی بثور پوستی قرمز رنگ روی شکم کرامپ های شکمی (گاهی ) خون در مدفوع (گاهی ) یک حمله نسبتاً خفیف ممکن است با اسهال استفراغ ساده اشتباه شود.

عوامل حصبه (تب روده‌ای‌)

بیماری که مقاومت را کاهش داده باشد. شرایط سکونت شلوغ یا غیر بهداشتی مسافرت به کشورهای استوایی

علل حصبه (تب روده‌ای‌)

عفونت با سالمونلاتیفی که یک باکتری است که در حیوانات مبتلا به عفونت یافت می شود و با گوشت یا شیر آلوده به انسان ها منتقل می گردد. پختن کامل میکروبها را می کشد. عفونت می تواند به وسیله افراد بیمار یا حاملین غیر بیماری که پس از اجابت مزاج بدون شستن دقیق دست ها به غذا دست می زنند، نیز منتقل گردد.

عوارض حصبه (تب روده‌ای‌)

کم آبی بدن سوراخ شدن روده ها خونریزی یا آبسه گوارشی پنومونی عفونت استخوان نارسایی احتقانی قلب هپاتیت

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها