همه چیز درباره کرمک (کرم نخی‌)

کرمک (کرم نخی‌)

کرمک (کرم نخی) آلودگی به نوعی انگل روده ای که در کودکان شایع است . آلودگی به کرمک بیش از آن که یک مشکل بهداشتی محسوب گردد، یک حالت مزاحم در نظر گرفته می شود. این انگل ها قسمت سکوم (قسمتی کیسه ای شکل در ابتدای روده بزرگ که در سمت راست شکم واقع شده و آپاندیس به آن متصل است )، روده بزرگ ، مقعد و پوست اطراف مقعد را درگیر می سازند.

عواقب کرمک (کرم نخی‌)

معمولاً با یک بار درمان یا حداکثر 2بار درمان بهبود می یابد. درمان باید در همه افراد خانواده به طور همزمان انجام شود. عود بیماری شایع است . اگر کرم ها مدت کوتاهی پس از درمان دوباره ظاهر گردند، این معمولاً ناشی از آلودگی مجدد است نه شکست درمان

دارو کرمک (کرم نخی‌)

داروهای ضدکرم . دستورات پزشک را به دقت اجرا نمایید. دارو با معده خالی مصرف کنید. برخی داروها ممکن است سبب تهوع ، استفراغ و اسهال شوند. این داروها توسط معده یا روده جذب نمی شوند و بنابراین مدفوع ممکن است به رنگ دارو درآید. کرم ها یا محلول های بدون نسخه برای تسکین خارش ممکن است کمک کننده باشد.

فعالیت کرمک (کرم نخی‌)

محدودیتی وجود ندارد.

پیشگیری کرمک (کرم نخی‌)

دست ها را پس از توالت رفتن و قبل از غذا به دقت بشویید. ناخن ها را کوتاه و تمیز نگه دارید. مقعد و ناحیه تناسلی را حداقل روزی یک بار بشویید، این شستشو را ترجیحاً با دوش (یا شلنگ آب) و بادقت انجام دهید. به کودکان زیرشلواری های نخی راحت بپوشانید و هر روز آنها را تعویض کنید. از خاراندن اطراف مقعد و بردن دست به دهان یا اطراف بینی خودداری کنید. برای شستن ظرف ها از آب خیلی داغ استفاده کنید.

اصول کلی کرمک (کرم نخی‌)

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل بررسی میکروسکوپی کرم ها یا تخم های آنها باشد. - اقدامات زیر باید در روز درمان افراد خانواده انجام شود: خانه را با دقت بیش از قبل تمیز کنید. پرده ها و لباس ها را بیشتر از حالت عادی بشویید یا در محلول آمونیاک شستشو دهید یا آنها را بجوشانید. اسباب بازی های قابل شستشو را با بُرس شسته و تمیز کنید. اسباب بازی های فلزی و اشیای مشابه را در یک اجاق داغ استریل نمایید. ناخن ها را کوتاه و تمیز کنید. حوله ها را عوض کنید. کاسه توالت را با بُرس بشویید. در بهداشت فردی بسیار دقت نمایید؛ برای شستشو از دوش استفاده نمایید نه وان حمام . - ارزیابی طبی مجدد حدود 2 هفته پس از درمان برای اطمینان از نابودی همه انگل ها توصیه می شود.

رژیم کرمک (کرم نخی‌)

رژیم خاصی نیاز نیست .

علائم کرمک (کرم نخی‌)

تحریک پوستی و خارش دردناک (اطراف مقعد، به خصوص هنگام خواب ) خواب ناآرام ترشح ، خارش و احساس ناراحتی مهبل در صورت مهاجرت انگل به داخل مهبل کم اشتهایی و درد شکم (به ندرت ) رنگ پریدگی (گاهی )

عوامل کرمک (کرم نخی‌)

زندگی گروهی کودکان مثلاً در مدرسه یا خانواده های پرجمعیت بهداشت فردی نامناسب آب و هوای گرم

علل کرمک (کرم نخی‌)

آلودگی سکوم با کرم بسیار کوچکی (کرمک ). شکل بالغ آن تنها 10 میلی متر طول دارد. کرم های سوزنی برای تخمگذاری از سکوم به راست روده مهاجرت کرده و سپس در اطراف مقعد و باسن تخمگذاری می کنند. تخم های بسیار کوچک این انگل هنگام خاراندن پوست اطراف مقعد به انگشتان می چسبند. تخم های انگل از طریق صندلی توالت یا تماس دست به دست یا دست به دهان به دیگران منتقل می شوند. همچنین تخم ها می توانند در هوا پراکنده شده و از طریق استنشاق یا بلع وارد بدن فرد دیگر گردند. لاروهای انگل در داخل روده کوچک از داخل تخم ها خارج می شوند و به سکوم مهاجرت کرده ، در آنها بالغ شده ، تولید مثل کرده و این چرخه را تکرار می کنند.

عوارض کرمک (کرم نخی‌)

عوارض وخیمی برای این بیماری موردانتظار نیست .