همه چیز درباره  فشار خون بالا

فشار خون بالا

فشار خون بالا عبارت است از افزایش فشار وارده از جریان خون به دیواره رگ های خونی . فشار خون بالا گاهی «کشنده بی سر و صدا» نامیده می شود زیرا تا مراحل انتهایی اکثراً هیچ علامتی ندارد. توجه داشته باشید که فشار خون به طور طبعی در اثر استرس و فعالیت بدنی بالا می رود، اما فردی که دچار بیماری فشار خون بالا است ، به هنگام استراحت نیز فشار خونش بالاتر از حد طبیعی قرار دارد.

علائم فشار خون بالا

معمولاً علامتی وجود ندارد مگر این که بیماری شدید باشد. علایم زیر مربوط به بالارفتن فشار خون به طور بحرانی هستند: سردرد؛ خواب آلودگی ؛ گیجی کرختی و مور مور شدن در دست ها و پاها سرفه خونی ؛ خونریزی از بینی تنگی نفس شدید

عواقب فشار خون بالا

با درمان می توان از عوارض پیشگیری نمود (البته به غیر از اثرات جانبی احتمالی داروها) امید به زندگی تقریباً در حد طبیعی است . بدون درمان ، امید به زندگی کاهش می یابد زیرا احتمال حمله قلبی یا سکته مغزی زیاد می شود.

عوامل فشار خون بالا

سن بالای 60 سال چاقی ؛ سیگار کشیدن ، استرس وابستگی به الکل رژیم غذایی حاوی نمک یا چربی اشباع شده زیاد پشت میز نشینی عوامل ژنتیکی سابقه خانوادگی فشار خون بالا، سکته مغزی ، حمله قلبی یا نارسایی کلیه مصرف قرص های تنظیم خانواده ، استروییدها و بعضی از انواع داروهای مهارکننده اشتها یا دکونژستان ها

عوارض فشار خون بالا

سکته مغزی حمله قلبی نارسایی احتقانی قلب و ورم ریه نارسایی کلیه

دارو فشار خون بالا

در صورتی که اقدامات محافظه کارانه اثر نداشته باشند، با استفاده از داروهای ضد فشار خون می توان فشار خون را پایین آورد. از مصرف داروهای سرماخوردگی و سینوزیت خودداری کنید. این داروها حاوی افدرین و پسوافدرین هستند که باعث افزایش فشار خون می شوند.

علل فشار خون بالا

معمولاً ناشناخته است . تعداد کمی از موارد در اثر مشکلات زیر ایجاد می شوند: بیماری مزمن کلیه تنگ شدگی سرخرگ آئورت اختلال در بعضی از غدد درون ریز تصلب شرایین

فعالیت فشار خون بالا

فعالیت طبیعی همراه با برنامه ورزشی حداقل 3 بار در هفته . ورزش باعث کم شدن استرس و حفظ وزن بدن در حد ایده آل می شود. ورزش حتی ممکن است فشار خون را نیز پایین آورد. در مورد نوع و مقدار ورزش با پزشک خود یا فیزیولوژیست ورزشی مشورت کنید.

اصول کلی درمان فشار خون بالا

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون ، نوار قلب ، آنژیوگرافی (عکس برداری از عروق با کمک تزریق ماده حاجب و تاباندن اشعه ایکس ) و نیز سایر عکس برداری ها باشد. اهداف درمان با توجه به ویژگی های هر فرد تعیین خواهند شد و ممکن است شامل کم کردن وزن ؛ ترک دخانیات ؛ برنامه ورزش مناسب ؛ و تغییر شیوه زندگی برای کاهش استرس باشند. گرفتن فشار خون خودتان را فرا بگیرید و روزانه فشار خون را اندازه گیری کنید.

پیشگیری از فشار خون بالا

در حال حاضر راه خاصی برای پیشگیری از فشار خون بدون علت مشخص وجود ندارد. اگر سابقه خانوادگی فشار خون بالا وجود داشته باشد، فشار خون باید مرتباً کنترل شود. اگر فشار خون بالا زود تشخیص داده شود، زمان با تغییر رژیم غذایی ، ورزش ، کنترل استرس ، ترک دخانیات ، ننوشیدن الکل ، و دارو معمولاً باعث پیشگیری از بروز عوارض می شود.

رژیم غذایی فشار خون بالا

رژیم غذایی کم نمک در صورت اضافه وزن ، رژیم لاغری مناسب

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها