همه چیز درباره  ژیاردیاز

ژیاردیاز

ژیاردیاز عبارت است از یک نوع عفونت روده ای که به علت یک نوع انگل که در آب آلوده وجود دارد ایجاد می شود. این عفونت در بین کودکانی که به مهد کودک یا آمادگی می روند رو به افزایش است .

علائم ژیاردیاز

غالباً علامتی وجود ندارد اسهال و دل پیچه ناگهانی . بعضی از بیماران تنها اسهال و سوءهاضمه خفیف دارند. اجابت مزاج شل ، حجیم ، و بدبو تب خفیف به طور ناشایع کاهش وزن گاهی تا هفته ها و ماه ها علایم ادامه دارند.

عواقب ژیاردیاز

بهبود خود به خودی در بعضی از افراد در عرض یک ماه . مصرف دارو باعث تسریع بهبودی می شود.

عوامل ژیاردیاز

محیط زندگی شلوغ و غیربهداشتی ، خصوصاً آب آشامیدنی پایین تر از حد استاندارد و زیر ساخت ها و سیستم نامناسب بهداشتی نوشیدن آب نهر به هنگام پیک نیک سابقه عمل جراحی معده . اسید معده تا حدی در برابر این عفونت حفاظت ایجاد می کند و با عمل جراحی معده این سد حفاظتی برداشته می شود. مهدکودک ها و آمادگی ها

عوارض ژیاردیاز

سوءجذب و کاهش وزن کم آبی بدن

دارو ژیاردیاز

سرخود دارو مصرف نکنید زیرا ممکن است علایم را مخفی و کار پزشک را دشوار کنند. پس از تشخیص ، داروهای ضدانگل مثل کیناکرین یا مترونیدازول تجویز خواهند شد. در صورت مصرف الکل به هنگام درمان با مترونیدازول ، دل پیچه و تهوع به وجود می آید، بنابراین الکل ننوشید. به دلیل اینکه آزمایش مدفوع غالباً به طور کاذب منفی است ، امکان دارد بر مبنای شرح حال و معاینه بالینی و نیز قضاوت پزشک تحت درمان قرار بگیرید.

علل ژیاردیاز

آلودگی با یک انگل میکروسکپی به نام ژیاردیا لامبلیا . انگل ژیاردیا از راه آب و گاهی غذا به روده کوچک وارد می شود و در آنجا تکثیر می یابد. یک تا سه هفته بعد، التهاب در روده کوچک رخ می دهد که منجر به اسهال می شود.

فعالیت ژیاردیاز

محدودیتی برای آن وجود ندارد.

اصول کلی درمان ژیاردیاز

آزمایش مدفوع برای پیداکردن انگل ها. اگر آزمایش های اولیه منفی بودند، شاید لازم باشد تکرار شوند. شاید به زودی آزمایش پیدا کردن پادتن علیه این انگل در دسترس قرار گیرد. ژیاردیاز به خوبی با دارو درمان می شود و درمان معمولاً در منزل انجام می گیرد. در مورد بیمارانی که اسهال شدید دارند ممکن است بستری کردن ضرورت یابد تا مایعات از دست رفته جبران شوند. پیشگیری بهترین درمان است . وقتی که آب آشامیدنی مناسب در دسترس نیست . در مورد نوشیدن آب احتیاط به خرج دهید و نکات بهداشتی را رعایت کنید. اگر دچار اسهال هستید یا با کسانی که اسهال دارند تماس دارید، بهداشت شخصی را رعایت کنید.

پیشگیری از ژیاردیاز

آبی را که از سالم بودن آن اطمینان ندارید بجوشانید یا به آن مواد ضد عفونی کننده اضافه کنید. از خوردن غذای پخته نشده ای که ممکن است در آب آلوده شسته شده باشد خودداری کنید. دستان خود را مرتب بشویید، خصوصاً قبل از غذاخوردن ، تا احتمال سرایت عفونت از دیگران به شما کمتر شود. کودکان را تا زمان برطرف شدن عفونت از دیگران جدا کنید.

رژیم غذایی ژیاردیاز

مایعات به مقدار کافی بنوشید (روزانه حداقل 8 لیوان آب یا نوشیدنی های دیگر).

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها