همه چیز درباره  واژینیسموس‌

واژینیسموس‌

واژینیسموس عبارت است از اسپاسم عضلات اطراف مدخل مهبل ؛ اگر شدید باشد، ممکن است مانع از مقاربت گردد. می تواند زنان را در تمامی سنین مبتلا کند.

علائم واژینیسموس‌

انقباض غیرارادی عضلات اطراف مهبل و مقعد. مهبل چنان محکم بسته می شود که آلت تناسلی مرد نمی تواند برای مقاربت جنسی وارد آن شود. از گذاشتن هرگونه شی ء مثل تامپون ، دیافراگم یا اسپکولوم (برای معاینه پزشکی استفاده می شود) نیز جلوگیری می کند.

عواقب واژینیسموس‌

در صورتی که علت زمینه ای را بتوان علاج کرد یا از طریق درمان طبی یا مشاوره روانی بتوان یک روش برای کنار آمدن ابداع کرد، قابل علاج است .

عوامل واژینیسموس‌

اولین تجربه های جنسی سابقه صدمات و آسیب جنسی (زنا با محارم ، تجاوز، سوءاستفاده جنسی ) استرس

عوارض واژینیسموس‌

ترومای روانی به خاطر احساس گناه ، اضطراب ، کاهش اعتماد به نفس و احساس بی کفایتی یا مشکلات بین فردی در نتیجه این اختلال

دارو واژینیسموس‌

معمولاً برای واژینیسموس دارو لازم نیست ولی خواب آورها یا آرام بخش های خفیف ممکن است به مدت کوتاه تجویز شوند.

علل واژینیسموس‌

تمایل ناخودآگاه برای جلوگیری از ورود آلت تناسلی مرد به خاطر عوامل عاطفی یا روانی . این عوامل ممکن است شامل ترس ، اضطراب ، خصومت ، عصبانیت یا تنفر از فعالیت جنسی باشند. حساس نبودن همسر، ناکافی بودن یا ماهرانه نبودن اعمال جنسی مقدماتی یا ناکافی بودن میزان نرم کردن مهبل قبل از تلاش برای دخول اختلالات فیزیکی (نادر) مثل عفونت ها، واکنش های آلرژیک یا پرده بکارت سفت و سوراخ نشده عفونت مهبل

فعالیت واژینیسموس‌

محدودیتی وجود ندارد.

اصول کلی درمان واژینیسموس‌

آزمون های تشخیصی می توانند شامل معاینه لگن برای رد کردن اختلالات فیزیکی باشند (ممکن است برای معاینه دقیق احتیاج به داروهای خواب آور باشد). سابقه جنسی مهم است و شامل تجارب زودهنگام در کودکی ، پاسخ های جنسی قبلی و فعلی ، روش های ضد بارداری ، اهداف تولیدمثلی ، احساس در قبال همسر و مشخصاتی در مورد دردی که تجربه می کنید، خواهد بود. درمان در ابتدا متوجه هرگونه مشکل طبی و سپس کاهش اسپاسم های عضلانی و مشکلات روانی خواهد بود. برای اسپاسم های عضلانی ، یک نوع درمان شامل گشاد کردن ملایم و تدریجی مدخل مهبل با گشادکننده های لاستیکی یا شیشه ای است . احتمالاً درمان در مطب 3 بار در هفته لازم خواهد بود و باید در منزل حداقل 2 بار در روز تمرین کنید. قبل از اتساع یا تلاش برای مقاربت ، به مدت 15-10 دقیقه در وان آب داغ بنشینید. حمام گرفتن غالباً عضلات را شل می کند و ناراحتی را تسکین می دهد. هروقت مفید باشد، حمام را تکرار کنید. علاوه بر درمان با گشاد کردن یا در صورتی که موفقیت آمیز نباشد، روان درمانی یا مشاوره توصیه می گردد. این امر می تواند شامل تمرکز حس و بهبود روابط با همسر، همراه با درمان برای حل هرگونه تعارض در زندگی شما باشد. قبل از تلاش برای مقاربت ، شما و همسرتان باید از یک نرم کننده مثل ژل مهبلی K-Y یا روغن بچه استفاده کنید.

پیشگیری از واژینیسموس‌

معاینه لگن به وسیله یک پزشک و مشاوره قبل از شروع فعالیت جنسی

رژیم غذایی واژینیسموس‌

رژیم غذایی خاصی ندارد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها