همه چیز درباره  دیفتری‌

دیفتری‌

دیفتری عبارت است از یک عفونت تنفسی حاد و بسیار مسری . این بیماری ، گلو، پوست ، قلب و دستگاه عصبی مرکزی را متأثر می کند. دوره کمون بیماری 5-2 روز است (مدت زمانی که از زمان ورود میکرب به بدن تا بروز علایم طول می کشد).

علائم دیفتری‌

مراحل اولیه : گلودرد تب خفیف تورم گره های لنفاوی گردن مراحل انتهایی : انسداد راه هوایی و مشکل در تنفس شوک (پایین افتادن فشارخون ؛ تند شدن ضربان قلب ؛ رنگ پریدگی ؛ پوست سرد؛ تعریق ؛ قیافه مضطرب )

عواقب دیفتری‌

در صورت اتخاذ فوری درمان ، معمولاً در عرض یک هفته خوب می شود. البته بهبود کامل به آهستگی و عرض چند هفته صورت می گیرد. تأخیر در درمان ممکن است موجب مرگ یا بیماری قلبی درازمدت شود.

عوامل دیفتری‌

بزرگسالان بالای 60 سال ، کودکان زیر 5 سال تغذیه نامناسب شیوع این بیماری در جامعه محیط زندگی شلوغ یا غیربهداشتی به روز نبودن واکسیناسیون وابستگی به الکل

عوارض دیفتری‌

التهاب و نارسایی قلبی خفگی التهاب رشته های عصبی اشتباه گرفتن این بیماری با یک عفونت کم خطر، که در نتیجه درمان به تأخیر می افتد و عواقب خطرناکی به دنبال خواهد داشت .

دارو دیفتری‌

آنتی توکسین (ضدسم ) دیفتری برای خنثی کردن سم دیفتری آنتی بیوتیک برای مبارزه با باکتری های باقیمانده

علل دیفتری‌

یک باکتری به نام کورینه باکتریوم دیفتری گلو و گاهی پوست را آلوده و عفونی می کند. این باکتری سمی تولید می کند که به قلب ، دستگاه عصبی مرکزی و سایر اعضای بدن نیز پخش می شود.

فعالیت دیفتری‌

استراحت در رختخواب (تا 3 هفته یا زمان بهبودی کامل ) باید انجام شود، خصوصاً اگر قلب درگیر شده باشد.

اصول کلی درمان دیفتری‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل کشت گلو و آزمایش خون برای شمارش سلول های خون باشند. بستری کردن و جداسازی بیمار تا زمان بهبودی کامل . از تماس بین افراد مستعد بیماری (کسانی که واکسن نزده اند، خردسالان ، و افراد مسن ) و بیمار جداً باید جلوگیری شود. شاید لازم باشد بیمار تحت تهویه مکانیکی قرار گیرد. تمام ترشحات (بینی و دهان ) و مواد دفعی (ادرار و مدفوع ) را به طرز قابل قبولی دفع کنید. از مرکز بهداشت محل خود راهنمایی بخواهید.

پیشگیری از دیفتری‌

واکسیناسیون دیفتری بهبود تغذیه و شرایط زندگی در صورت برخورد با هر مورد دیفتری ، مسأله را به نزدیک ترین مرکز بهداشتی اطلاع دهید. هر کسی که با بیمار تماس داشته است باید معاینه و درمان شود.

رژیم غذایی دیفتری‌

مایعات و غذاهای نرم برحسب تحمل .

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها