همه چیز درباره  شوک‌

شوک‌

شوک افت فشار خون به پایین تر از حد لازم برای حفظ عملکردهای حیاتی . این شوک شامل واکنش فرد نسبت به استرس های روانی که کلاً اختلال متفاوتی است نمی باشد.

علائم شوک‌

سردی دست و پا نبض ضعیف و سریع عدم آگاهی به موقعیت و گیجی اضطراب به صورت احساس مرگ قریب الوقوع رنگ پریدگی ، خیسی و تعریق پوست کوتاهی نفس و تندی تنفس فقدان ادرار فشار خون پایین . فشار خون ممکن است به حدی پایین باشد که با وسایل معمول قابل اندازه گیری نباشد.

عواقب شوک‌

این بیماری معمولاً با تشخیص و درمان زودرس قابل معالجه است . شوک بدون درمان ، می تواند کشنده باشد.

عوامل شوک‌

جراحت عمده اخیر؛ جراحی اخیر زایمان کم خونی ، عفونت ، سرطان استفاده از داروهایی که با شوک آنافیلاکسی (آلرژیک ) همراهند، نظیر پنی سیلین ، داروهای بی حس کننده موضعی و برخی داروهای دیگر مسمومیت با داروهای روان گردان مصرف بیش از حد الکل

عوارض شوک‌

ایست قلبی ، ایست تنفسی ، آسیب مغزی دایمی

دارو شوک‌

نوع داروهای تجویزی به اختلال زمینه ای بیمار بستگی دارد. اگر شوک در اثر از دست دادن خون یا مایعات ایجادشده باشد، درمان شامل تزریق خون یا مایعات وریدی است . اگر فشار خون در حد خطرناکی پایین است . داروهای بالابرنده فشار خون ممکن است تجویز شوند. در صورت وجود عفونت ، آنتی بیوتیک تجویز می شود.

علل شوک‌

از دست دادن ناگهانی خون در اثر جراحت یا اختلالاتی نظیر زخم گوارشی خونریزی دهنده ، پارگی آنوریسم یا پارگی محصولات بارداری نابجا (شوک هیپوولمیک ) از دست دادن مایعات در اثر سوختگی شدید، اختلال آب و الکترولیت ، یا پریتونیت اختلال عمل پمپاژ قلب در اثر حمله قلبی ، نامنظمی ریتم قلب ، پریکاردیت یا آمبولی ریه (شوک کاردیوژنیک ) مسمومیت خون که باعث اتساع بیش از حد عروق خونی می شود، مانند آنچه که در نشانگان شوک سمی یا عفونت های وخیم (شوک سپتیک ) رخ می دهد. برخی بیماری های غددی ، نظیر بیماری آدیسون یا دیابت شیرین

فعالیت شوک‌

تا بهبود کامل در بستر استراحت نمایید. برای کاهش احتمال لخته شدن خون در وریدهای پا، در همان حال که در بستر خوابیده اید پاها را به طور فعال حرکت دهید.

اصول کلی درمان شوک‌

بستری در بیمارستان جهت تجویز مایعات وریدی ، حمایت تنفسی با دستگاه مکانیکی و تجویز داروهایی برای بالا بردن فشار خون و درمان علت زمینه ای شوک ضروری است . - جراحی برای متوقف کردن خونریزی ممکن است لازم باشد. اگر شما نشانه های شوک را در فردی مشاهده کردید تا رسیدن امداد پزشکی اقدامات زیر را انجام دهید: - خونریزی خارجی را با اعمال فشار به موضع خونریزی متوقف کنید. - بیمار را طوری بخوابانید که پاهای وی بالاتر از بدن قرار گیرد. بیمار را بپوشانید تا گرم شود. - از این که راه هوایی بیمار باز بوده و تنفس طبیعی برقرار است اطمینان حاصل کنید. اگر تنفس متوقف شده است ، تنفس مصنوعی دهان به دهان را شروع کنید. اگر هم تنفس و هم نبض قطع شده است احیای قلبی ـ تنفسی را شروع کنید.

پیشگیری از شوک‌

تا حد امکان از علل و عوامل خطرزای این اختلال اجتناب کنید.

رژیم غذایی شوک‌

رژیم خاصی نیاز نیست .

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها