همه چیز درباره  دهان خندقی‌(ژنژیویت زخمی نکروزدهنده،بیماری ونسان)

دهان خندقی‌(ژنژیویت زخمی نکروزدهنده،بیماری ونسان)

دهان خندقی عبارت است از عفونت بافت بین دندان ها، مسری یا سرطانی نیست . در صورت عدم درمان ، دهان خندقی می تواند به غدد لنفاوی گردن ، لوزه ها، طناب های مغزی ، نایژه ها، مقعد یا مهبل گسترش یابد. هر دو جنس و تمامی سنین را مبتلا می کند ولی در جوانان (40-20 ساله ) شایع تر است .

علائم دهان خندقی‌(ژنژیویت زخمی نکروزدهنده،بیماری ونسان)

لثه دردناک خونریزی از لثه در هنگام فشار دادن آن ترشح بیش از حد بزاق نفس بدبو زخم های پوشیده با غشای خاکستری روی لثه ها بلع همراه با سختی تکلم مشکل

عواقب دهان خندقی‌(ژنژیویت زخمی نکروزدهنده،بیماری ونسان)

با درمان معمولاً ظرف 2 هفته علاج پذیر است . معاینه منظم و مکرر دندان تا ماهی یک بار بعد از درمان .

عوامل دهان خندقی‌(ژنژیویت زخمی نکروزدهنده،بیماری ونسان)

تغذیه نامناسب بیماری که باعث کاهش مقاومت شده باشد. سیگار کشیدن استرس بهداشت نامناسب دهان . رسوب جرم دندان ، پلاک یا غذا بین دندان ها

عوارض دهان خندقی‌(ژنژیویت زخمی نکروزدهنده،بیماری ونسان)

ممکن است برای پیراستن لثه زبر و عفونی ، جراحی لازم باشد.

دارو دهان خندقی‌(ژنژیویت زخمی نکروزدهنده،بیماری ونسان)

پنی سیلین یا یک آنتی بیوتیک دیگر برای مقابله با عفونت می توانید از داروهای بدون نیاز به نسخه ای چون استامینوفن برای درد خفیف استفاده کنید.

علل دهان خندقی‌(ژنژیویت زخمی نکروزدهنده،بیماری ونسان)

رشد غیرطبیعی باسیل های قارچی شکل و یک اسپیروکت . این میکروب ها ارگانیسم های کوچکی هستند که معمولاً بدون آزاری در گردن لثه ها وجود دارند.

فعالیت دهان خندقی‌(ژنژیویت زخمی نکروزدهنده،بیماری ونسان)

در 2 روز اول درمان در منزل استراحت کنید و سپس فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید.

اصول کلی درمان دهان خندقی‌(ژنژیویت زخمی نکروزدهنده،بیماری ونسان)

تشخیص با معاینه لثه و کشت از ضایعات حاصل می شود. ممکن است برداشتن بافت مرده جهت درمان توصیه گردد. هر دو ساعت دهان خود را به طور متناوب با شوینده های زیر بشویید: مخلوط یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان بزرگ آب بسیار گرم مخلوط پراکسید هیدروژن 2% و آب گرم با مقادیر مساوی سیگار نکشید. تا بهبودی کامل لثه از هرگونه تحریک لثه خودداری کنید.

پیشگیری از دهان خندقی‌(ژنژیویت زخمی نکروزدهنده،بیماری ونسان)

بهداشت دهان را حفظ کنید. برای مسواک زدن دندان ها: هر روز با یک مسواک نرم ، دندان ها را از پلاک های چسبنده و آشکار پاک کنید. در هر لحظه یک قسمت از دندان ها را مسواک کنید. سپس زبان را مسواک بزنید. یک مسواک نرم نسبت به یک مسواک سفت آسیب کمتری به دندان ها و لثه وارد می کند. برای استفاده از نخ دندان : مطابق دستورالعمل مندرج در برچسب بسته یا دستورالعمل دندانپزشک خود، از نخ دندان مومی یا غیرمومی استفاده کنید. از یک رژیم غذایی کاملاً متعادل استفاده کنید. سیگار نکشید.

رژیم غذایی دهان خندقی‌(ژنژیویت زخمی نکروزدهنده،بیماری ونسان)

به خاطر حساسیت لثه به لمس ممکن است یک رژیم غذایی مایع به مدت 3-2 روز لازم باشد. بعد از فروکش کردن درد، سبزیجات و میوه های تازه بسیاری میل کنید. چاشنی یا غذای داغ نخورید. هر روز آب میوه و 6-4 لیوان آب میل کنید. نوشیدنی های کربنات دار یا الکل ننوشید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها