همه چیز درباره  سلولیت‌

سلولیت‌

سلولیت عبارت است از یک عفونت غیرمسری در بافت همبند زیر پوست . این عفونت می توند در هر کجا از پوست بدن رخ دهد، اما عمدتاً روی صورت یا قسمتی پایینی پاها به وجود می آید. اریزیپلاس (erysipelas) عبارت است از یک سلولیت شدید در صورت .

علائم سلولیت‌

بروز تورم ، قرمزی ، و دردناک بودن ناحیه به هنگام لمس . محدوده سلولیت در ابتدا 20-5 سانتیمتر قطر دارد و در 24 ساعت اول سریعاً بزرگ می شود. امکان دارد یک خط باریک قرمز از ناحیه سلولیت در جهت قلب کشیده شده باشد. سلولیت به کورک تبدیل نمی شود. تب ، که گاهی با لرز و تعریق همراه است . احساس کسالت عمومی گاهی متورم شدن گره های لنفاوی نزدیک ناحیه سلولیت

عواقب سلولیت‌

معمولاً با درمان ، در عرض 10-7 روز خوب می شود، مگر این که بیمار دچار یک بیماری مزمن باشد یا داروهای سرکوب کننده ایمنی دریافت کند. در این صورت ، سلولیت ممکن است به مسمومیت خون بیانجامد و زندگی بیمار در معرض خطر قرار بگیرد.

عوامل سلولیت‌

مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی یا کورتیزونی بیماری مزمن ، مثل دیابت شیرین ، یا بروز یک عفونت اخیر که موجب کاهش مقاومت شده باشد. هرگونه آسیبی که به پوست یا یک ضایعه پوستی زمینه ای صدمه برساند. سرکوب ایمنی به علت بیماری یا داروها مصرف تزریقی موادمخدر سوختگی زخم حاصل از عمل جراحی دیابت شیرین

عوارض سلولیت‌

مسمومیت خون ، در صورتی که باکتری ها وارد جریان خون شوند. عفونت مغز یا مننژیت ، در صورتی که سلولیت در ناحیه مرکزی صورت رخ دهد. عفونت عضله و بافت مجاور در زیر ناحیه سلولیت

دارو سلولیت‌

آنتی بیوتیک برای مبارزه با عفونت . دوز تجویز شده را به طور کامل مصرف کنید، حتی اگر علایم به سرعت برطرف شوند.

علل سلولیت‌

عفونت ناشی از باکتری های استافیلوکک یا استرپتوکک .

فعالیت سلولیت‌

تا زمانی که تب فروکش کند و سایر علایم شروع به بهبود کنند، در رختخواب استراحت کنید. به محض بهبود علایم ، فعالیت های عادی خود را از گیرید.

اصول کلی درمان سلولیت‌

برای تشخیص ، امکان دارد انجام آزمایشات یا نمونه برداری از پوست توصیه شود. درمان معمولاً با یک آنتی بیوتیک انجام می پذیرد. برای تسریع التیام و تخفیف درد و التهاب ، از آب گرم استفاده نمایید. در صورتی که مایعات بیش از حد از راه پوست دفع شوند، ممکن است لازم شود بیمار برای دریافت مایعات کافی در بیمارستان بستری شود. بالا نگاه داشتن و کم کردن تحریک ناحیه مبتلا می تواند به کاهش تورم کمک کند.

پیشگیری از سلولیت‌

از وارد آمدن صدمه به پوست اجتناب کنید. اگر فعالیت های کاری یا ورزشی سنگین و پر برخورد دارید، از لباس ها و وسایل محافظتی مخصوص استفاده کنید. پوست خود را تمیز نگاه دارید. در صورتی که ضایعه ای در پوست دارید، از شنا کردن خودداری کنید.

رژیم غذایی سلولیت‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها