همه چیز درباره  سوزش سردل‌

سوزش سردل‌

سوزش سر دل عبارت است از احساس ناراحتی در قسمت فوقانی دستگاه گوارش . سوزش سر دل (که با نام برگشت محتویات معده به مری نیز شناخته می شود) یک علامت است و نه یک بیماری . این مشکل ربطی به قلب ندارد. سوزش سر دل می تواند در هر سنی رخ دهد، اما در افراد بالای 60 سال شایع تر است . علایم آن غالباً با حمله قلبی اشتباه گرفته می شوند.

علائم سوزش سردل‌

آروغ زدن یا برگشت مختصر محتویات معده به دهان ، که باعث ترش کردن می شود. احساس سنگینی ، سوزش ، یا ناراحتی در قفسه سینه مشکل در بلع درد خفیف یا احساس نفخ ندرتاً استفراغ

عواقب سوزش سردل‌

علایم را می توان با درمان کنترل نمود، اما عود این حالت شایع است .

عوامل سوزش سردل‌

فتق معده (قسمتی از معده به درون قفسه سینه می رود). زخم مری استرس رژیم غذایی نامناسب ؛ پرخوری چاقی سیگار کشیدن مصرف الکل مصرف داروهایی مثل آسپیرین ، داروهای مورد استفاده در آرتریت (التهاب مفصل )، یا کورتیزول

عوارض سوزش سردل‌

معمولاً انتظار نمی رود عارضه ای رخ دهد. سوزش سر دل که به طور مکرر و به مدت طولانی رخ دهد ممکن است نشاندهنده سایر بیماری ها مثل زخم معده یا دوازدهه باشد. اسید معده ممکن است به مری آسیب وارد کند.

دارو سوزش سردل‌

برای ناراحتی خفیف می توان از شربت معده (ضد اسید) استفاده کرد. شربت معده روی مخاط مری را می پوشاند و اسید معده را خنثی می سازد. دوز معمول عبارت است از یک قاشق غذاخوری یک ساعت پس از هر وعده غذایی و نیز قبل از خواب .

علل سوزش سردل‌

سوزش سر دل همانطور که گفته شد ربطی به قلب ندارد. این حالت به دلیل برگشت اسید از معده به مری رخ می دهد. عضلاتی که قسمت بالایی معده را می بندند شل می شوند و به این ترتیب ، مقداری از محتویات معده وارد مری شده و پوشش مخاطی آن را آزرده می سازد.

فعالیت سوزش سردل‌

با تخفیف علایم ، کارهای روزمره خود را از سر گیرید.

اصول کلی درمان سوزش سردل‌

سوزش سر دل معمولاً در عرض حدول یک ساعت پس از خوردن غذا آغاز می شود و ممکن است تا چندین ساعت ادامه داشته باشد. معمولاً نیازی به مراقبت پزشکی نیست . خوردن ضد اسید به هنگام بروز سوزش سر دل و رعایت نکات پیشگیری قاعدتاً باعث کنترل علایم می شوند.

پیشگیری از سوزش سردل‌

سیگار نکشید، الکل ننوشید و پرخوری نکنید. مقدار چربی ها، غذاهای سرخ شده ، ادویه جات ، قهوه ، چای ، و رب گوجه فرنگی را در رژیم غذایی خود کم کنید. بلافاصله پس از غذاخوردن خم نشوید، دراز نکشید، یا ورزش نکنید. لباس تنگ نپوشید. زیر سرخود را به هنگام خوابیدن بالا ببرید یا پایه های سر تخت را حدود 15-10 سانتی متر بالا آورید. اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را کم کنید.

رژیم غذایی سوزش سردل‌

از غذاها و نوشیدنی هایی که باعث ترشح زیاد اسید می شوند پرهیز کنید، از جمله غذاهای پر ادویه ، قهوه ، آب میوه ترش ، یا الکل . خوردن شکلات باید کنار گذاشته شود و مصرف غذاهای چرب نیز محدود شود. غذا را در وعده های بیشتر و حجم کمتر در هر وعده میل کنید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها