همه چیز درباره  درماتیت شوره‌ای‌

درماتیت شوره‌ای‌

درماتیت شوره ای عبارت است از یک بیماری پوستی که مشخصه آن پوسته های چرب یا خشک سفید رنگ است . شوره سر در بزرگسالان و شیرخواران نوعی از درماتیت شوره ای است . این بیماری مسری نیست . جاهایی که می توانند دچار درماتیت شوره ای شوند عبارتند از: پوست سر، ابروها، پیشانی ، صورت ، چین های اطراف بینی ، پشت گوش و داخل مجرای خارجی گوش ، یا پوست روی تنه ، خصوصاً روی جناغ سینه یا در چین های پوستی .

علائم درماتیت شوره‌ای‌

پوسته های سفید بر روی لکه های قرمز رنگ روی پوست . پوسته ها به ساقه موها می چسبند. این پوسته ها ممکن است با خارش همراه باشند، اما معمولاً درد وجود ندارد مگر این که عفونت بروز کرده باشد.

عواقب درماتیت شوره‌ای‌

این یک بیماری مزمن است ، غالباً بیماری مدت ها خاموش باقی می ماند. در هنگام مرحله فعال بیماری ، علایم را می توان با درمان کنترل کرد. این بیماری باعث ریزش مو نمی شود.

عوامل درماتیت شوره‌ای‌

استرس هوای گرم و مرطوب ، یا سرد و خشک شامپو نزدن مرتب پوست چرب سایر اختلالات پوستی مثل روزاسه ، آکنه ، یا پسوریازیس چاقی بیماری پارکینسون استفاده از لوسین های خشک کننده حاوی الکل بیماری ایدز

عوارض درماتیت شوره‌ای‌

دست پاچگی و عدم احساس راحتی در برخوردهای اجتماعی عفونت باکتریایی ثانویه در نواحی درگیر واکنش به داروهای مالیدنی مورد استفاده در درمان

دارو درماتیت شوره‌ای‌

برای رفع شوره مختصر سر می توانید از شامپوهای ضدشوره دارای سولفید سلنیم یا پیریتیون روی و نیز لوسیون های نرم کننده پوست استفاده کنید. در موارد شدیدتر، امکان دارد شامپوهای حاوی قطران یا کرم پوست سر حاوی کورتیزون تجویز شود. برای مالیدن دارو روی پوست سر، موها را در قسمت کوچکی از سر هم باز کنید و پماد لوسیون را به خوبی روی پوست سر بمالید. این کار را در سایر نقاط مورد نظر تکرار کنید. برای سایر نقاط بدن از استروییدهای مالیدنی استفاده می شود.

علل درماتیت شوره‌ای‌

ناشناخته هستند. امکان دارد عوامل ژنتیکی و محیطی هر دو دخالت داشته باشند.

فعالیت درماتیت شوره‌ای‌

محدودیتی برای آن وجود ندارد. انجام فعالیت های خارج از خانه در تابستان ممکن است کمک کننده باشد.

اصول کلی درمان درماتیت شوره‌ای‌

تشخیص با دیدن ضایعات داده می شود. روزانه یک بار سر خود را به خوبی شامپو کنید. طریقه شستن سر با شامپو اهمیت بیشتری از نوع شامپو دارد. هنگام شامپو کردن ، پوسته ها را با ناخن هایتان سست کنید و سرتان را حداقل 5 دقیقه مالش دهید.

پیشگیری از درماتیت شوره‌ای‌

نمی توان از آن پیشگیری کرد. اما برای به حداقل رساندن شدت یا دفعات شعله ور شدن بیماری : مرتباً از شامپو استفاده کنید. چین های پوستی را پس از حمام کاملاً خشک کنید. لباس غیرچسبان که تهویه را به راحتی امکان پذیر می سازد بپوشد.

رژیم غذایی درماتیت شوره‌ای‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود. از خوردن غذاهایی که به نظر بیماری شما را بدتر می کنند خودداری کنید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها