همه چیز درباره  عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز مشکل پیداکردن با خوردن شیرگاو. لاکتوز قند اصلی شیر است ، عدم تحمل لاکتوز با شدت متغیر در 75% سیاهپوستان ، 90% آسیایی ها یا آمریکایی های هندی الاصل و کمتر از 20% قفقازی ها بروز می کند. این بیماری مسری یا سرطانی نیست .

علائم عدم تحمل لاکتوز

در کودکان : اسهال کف آلود همراه بثورات پوستی استفراغ کُند بودن سرعت وزن گیری ، رشد و تکامل در بزرگسالان صداهای شکمی به صورت غاروغور، کرامپ های شکمی و اسهال نفخ و تجمع گاز در شکم تهوع

عواقب عدم تحمل لاکتوز

این عارضه در حال حاضر غیرقابل علاج محسوب می گردد. با این حال تسکین یا کنترل علایم امکان پذیر است . علایم بیماران در زمان هایی به دلایل نامشخص بدتر می شود.

عوامل عدم تحمل لاکتوز

سابقه خانوادگی کمبود آنزیم لاکتاز

عوارض عدم تحمل لاکتوز

کمبود کلسیم (به ندرت )

دارو عدم تحمل لاکتوز

استفاده از آنزیم مکمل جهت خنثی سازی لاکتوز شیر. آنزیم لاکتاز بدون نیاز به نسخه برای افزودن به شیر یا محصولات لبنی در دسترس است . همچنین محصولاتی که به طور آماده حاوی این آنزیم هستند نیز در دسترس هستند. مکمل های کلسیم ممکن است توصیه گردد.

علل عدم تحمل لاکتوز

کمبود یا نبود آنزیم لاکتاز. لاکتاز برای هضم همه انواع شیر غیر از شیرمادر ضروری است . بدون این آنزیم ، قندشیر آب جذب کرده ، باعث بروز اسهال می گردد. اگرچه برخی شیرخوران با این اختلال متولد می شوند، عدم تحمل لاکتوز معمولاً در بزرگسالی بروز می کند. عدم تحمل موقت لاکتوز ممکن است در شیرخوراران پس از یک حمله شدید گاستروانتریت (اسهال و استفراغ ) که به پوشش روده آسیب وارد می کند، رخ دهد

فعالیت عدم تحمل لاکتوز

محدودیتی وجود ندراد.

اصول کلی درمان عدم تحمل لاکتوز

بررسی های تشخیص ممکن است شامل کشت مدفوع ، آزمون تنفسی هیدروژن لاکتوز، آزمون جذب لاکتوز و به ندرت نمونه برداری از روده کوچک باشد. علایم با محدودیت یا استفاده از فرآورده های حاوی لاکتاز قابل کنترل است .

پیشگیری از عدم تحمل لاکتوز

در حال حاضر قابل پیشگیری نیست . خانم های باردار در صورت داشتن سابقه خانوادگی عدم تحمل لاکتوز باید شیرخود را برای تغذیه کودک در نظر گیرند. در غیر این صورت به یک شیرخشک فاقد لاکتوز ممکن است نیاز باشد.

رژیم غذایی عدم تحمل لاکتوز

اگر این عارضه در بدو تولد وجود داشته باشد، یک شیرخشک بدون لاکتوز یا کم لاکتوز نظیر شیرخشک های تهیه شده از سویا توصیه می گردد. اگر عدم تحمل لاکتوز موقتی و ناشی از اسهال و استفراغ باشد، استفاده از یک شیرخشک جایگزین تنها برای مدت کوتاهی باید در نظر گرفته شود. پس از این دوره ، مصرف شیرگاو و باید از سرگرفته شود. افراد بزرگتر دچار عدم تحمل لاکتوز باید مصرف شیر و محصولات لبنی نظیر پنیر و بستنی را کاهش داده یا محدود کنند. در برخی بیماران ، شیر کامل یا شیر شکلات بهتر از سر شیر تحمل می شوند. این بیماران باید به برچسب های روی محصولات غذایی دقت کنند، چرا که قند شیر در بسیاری از محصولات غذایی به کار رفته که خوردن آنها ممکن است باعث ایجاد علایم شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها