همه چیز درباره  اسکلرودرمی‌

اسکلرودرمی‌

اسکلرودرمی یک بیماری منتشر بافت هبمند که در آن پوست و سایر قسمت های بدن به تدریج تحلیل رفته ، ضخیم شده و سفت می گردند. این بیماری می تواند پوست ، مفاصل ؛ دستگاه گوارش و به خصوص مری ، قلب ، کلیه ها، ریه ها، عروق خونی ، انگشتان دست و پا را درگیر سازد. این اختلال در بزرگسالان از هر دو جنس دیده می شود ولی در خانم های سنین 50-30 سال شایعتر است .

دکتر نفیسه عبدالهی

دکتر نفیسه عبدالهی هستم متخصص روماتولوژی اگر در رابطه با بیماری اسکلرودرمی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم اسکلرودرمی‌

انگشتان : سفت و ضخیم شدن پوست ، خشکی ، اختلال گردش خون ، کرختی و زخم شدن نوک انگشتان دستگاه گوارش : دشواری بلع ، اختلال جذب غذا، نفخ پس از غذا خوردن ، کاهش وزن ، سوزش سر دل و احساس ماندن غذا در پشت جناغ پوست : سفت و ضخیم شدن (به خصوص در ناحیه صورت ) که باعث از دست رفتن نرمی و انعطاف پذیری آن می گردد. درد عضلانی ضعف و خستگی درد، خشکی و تورم مفاصل کم خونی

عواقب اسکلرودرمی‌

سیر این اختلال متغیر و غیرقابل پیش بینی است . اغلب سیر پیشرفت آهسته ای داشته و قلب ، ریه ها و کلیه ها را درگیر می سازد.

عوامل اسکلرودرمی‌

ناشناخته

عوارض اسکلرودرمی‌

اختلال در ترمیم زخم ها و گانگرن استعداد خونریزی اختلالات ریتم قلب نارسایی احتقانی قلب نارسایی کلیه فشار خون بالا تخریب ریه ها

دارو اسکلرودرمی‌

برای تسکین سوزش سر دل یا سوءهاضمه می توان از آنتی اسیدهای بدون نسخه و برای تخفیف درد عضلانی و مفصلی از آسپیرین یا ایبوبروفن استفاده کرد. برای نرمی پوست می توان از محلول ها، نرم کننده ها و چرب کردن با روغن استفاده کرد. داروهای کورتونی برای تخفیف علایم التهابی ، آنتی بیوتیک ها برای مقابله با عفونت ها یا داروهایی برای پایین آوردن فشار خون ممکن است تجویز شود. داروهای دیگری نیز مرتبط با عوارض بیماری ممکن است تجویز شوند.

علل اسکلرودرمی‌

علت این اختلال ناشناخته است ، ولی ممکن است یک اختلال خودایمنی باشد. بافت همبند (چارچوب زمینه ای همه بافت ها و عروق خونی ) ضخیم ، سفت و غیرقابل انعطاف می گردد.

فعالیت اسکلرودرمی‌

تا حد توان به فعالیت های طبیعی خود ادامه دهید ولی خود را خسته نکنید. نرمش با حرکت دادن منظم ممکن است به حفظ انعطاف پذیری پوست ، حفظ جریان خون در حد مطلوب و پیشگیری از جمود مفصلی کمک کند.

اصول کلی درمان اسکلرودرمی‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون جهت شناسایی کم خونی و اندازه گیری پادتن ها؛ آزمایش ادرار برای شناسایی گلبول های قرمز در ادرار؛ نوار قلب ؛ رادیوگرافی دست ها، مری و قفسه سینه ؛ آزمون های عملکرد ریه ؛ باریم انما؛ و نمونه برداری پوست باشد. - مراقبت بیماران معمولاً در منزل انجام می شود. به ندرت بستری کردن بیماران در بیمارستان به علت عوارض قلبی ، ریوی یا کلیوی یا جهت اقدامات جراحی (نظیر جراحی مری ) ضرورت می یابد. - برنامه درمانی بسته به نوع و شدت علایم متفاوت است . - به دلیل اختلال گردش خون در این بیماری ، از لباس های گرم به خصوص دستکش و جوراب استفاده کنید. از تماس با سرمای شدید اجتناب کنید. وضعیت آب و هوا را نیز در نظر داشته و احتیاط های لازم را به کار برید. - از ایجاد سوختگی و بریدگی بدن خود را حفظ کنید. - هنگام خواب زیر سر خود 2 یا 3 بالش بگذارید یا سر خود را 20-15 سانتی متر بالاتر از سطح بدن قرار دهید تا از پس زدن اسید معده به داخل مری جلوگیری شود. - از روشهای بازخورد زیستی برای افزایش جریان خون انگشتان استفاده کنید. - از استعمال دخانیات خودداری کنید. - برای تطبیق دادن خود با یک بیماری غیرقابل علاج و مادام العمر، روان درمانی یا مشاوره با روانپزشک توصیه می شود. - برای تخفیف خشکی مفاصل ، آنها را گرم کنید.

پیشگیری از اسکلرودرمی‌

در حال حاضر قابل پیشگیری نیست .

رژیم غذایی اسکلرودرمی‌

برای به حداقل رسیدن نفخ ، سوزش سر دل و ناراحتی گوارشی از وعده های غذایی کم حجم ولی متعدد استفاده کنید. رژیم غذایی نرم گاهی توصیه می شود. برای کمک به بلع لقمه غذا همراه آن مایعات مصرف کنید. از یک کارشناس تغذیه برای طرح ریزی یک رژیم مغذی کمک بگیرید.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها