همه چیز درباره  کهیر

کهیر

کهیر عبارت است از یک اختلال آلرژیک که مشخصه آن وجود نواحی برآمده روی پوست ، همراه با قرمزی و خارش است . این اختلال می تواند در هر کجای پوست رخ دهد، از جمله پوست سر، لب ها، کف دست و پا. غالباً نمی توان دلیل مشخصه برای آن پیدا کرد.

دکتر زهره خداشناس

دکتر زهره خداشناس هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری کهیرسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر یاسر عسکری سبزکوهی

دکتر یاسر عسکری سبزکوهی هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری کهیرسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر پردیس ساسانی

دکتر پردیس ساسانی هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری کهیرسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر پروین جمهری خامنه

دکتر پروین جمهری خامنه هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری کهیرسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر زهرا شادلو

دکتر زهرا شادلو هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری کهیرسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر پریوش سپهری

دکتر پریوش سپهری هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری کهیرسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر نازنین سادات نبوی

دکتر نازنین سادات نبوی هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری کهیرسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر بهاره ملک افضلی

دکتر بهاره ملک افضلی هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری کهیرسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر منصور اصفهانی

دکتر منصور اصفهانی هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری کهیرسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر عارفه اسدی

دکتر عارفه اسدی هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری کهیرسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر رضا آزادی

دکتر رضا آزادی هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری کهیرسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم کهیر

جوش های خارش دار با خصوصیات زیر: این جوش ها متورم شده و تبدیل به ضایعات صورتی یا قرمز رنگ می شوند. این ضایعات کهیری حاشیه کاملاً مشخص دارند و مسطح هستند. قطر آنها 5-1 سانتی متر است . ضایعات کهیری سریعاً به یکدیگر می پیوندند و پلاک های بزرگ و مسطح به رنگ پوست تشکیل می دهند. این ضایعات کهیری یا پلاک ها مرتباً تغییر شکل می دهند و ممکن است در عرض چند دقیقه یا چند ساعت ناپدید شده و دوباره ظاهر شوند. تغییراتی به این سرعت ، مشخص کهیر است .

عواقب کهیر

غیر قابل پیش بینی هستند و بستگی به علت برزو کهیر دارند. اگر علت کهیر یک دارو یا عفونت حاد ویروسی باشد، کهیر معمولاً در عرض چند ساعت یا چند روز ناپدید می شود. البته در بعضی از موارد کهیر مزمن شده و ممکن است تا ماهها یا سال ها ضایعات کهیری بیابند و بروند. البته در اغلب موارد، کهیر غالباً خود به خود فروکش می کند حتی اگر علت آن مشخص نباشد.

عوامل کهیر

استرس سایر آلرژی های یا سابقه خانوادگی آلرژی

عوارض کهیر

تورم حنجره و ایجاد مشکل در تنفس کهیر ممکن است اولین علامت شوک آلرژیکی باشد که جان بیمار را در معرض خطر قرار می دهد. در این صورت ، پس از کهیر علایمی چون آشفتگی ، خس خس سینه به علت بسته شدن راه های هوایی ، کرختی ، تپش قلب ، عرق سرد و یا پایین افتادن فشار خون رخ می دهند. بدون انجام درمان فوری ، ممکن است فرد به اغما فرو رود و دچار ایست قلبی شود.

دارو کهیر

آنتی هیستامین ، افدرین ، تِربوتالین یا داروهای کورتیزونی برای رفع خارش و ضایعات کهیری آرام بخش ها برای رفع اضطراب اپی نفرین تزریقی برای علایم شدید

علل کهیر

رها شدن هیستامین ، گاهی بدون دلیل مشخص . موارد زیر شایع ترین دلایل رهاسازی هیستامین هستند: داروها؛ تقریباً تمام داروها توانایی ایجاد کهیر را دارند، از جمله آسپیرین گزش حشرات ؛ عفونت های ویروسی ؛ بیماری های خود ایمنی ؛ دیس پروتئینمی ها (وجود پروتئین های غیرطبیعی به مقدار زیاد در خون ) سرطان ها، به خصوص سرطان خون مواجهه با حیوانات ، خصوصاً گربه ها خوردن تخم مرغ ، میوه ، آجیل ، یا صدف . سایر غذاهای نیز می توانند در شیرخواران باعث بروز کهیر شوند، اما نه در بزرگسالان رنگ های افزودنی غذایی و نگهدارنده ها (شاید) عفونت ها (باکتریایی ، ویروسی ، قارچی )

فعالیت کهیر

تا چند روز پس از ناپدید شدن کهیر فعالیت های خود را کم کنید. سعی کنید زیادی گرمتان نشود و عرق نریزید یا دچار هیجان نشوید.

اصول کلی درمان کهیر

درمان اورژانس در موارد واکنش های شدیدی که جان بیمار را به خطر می اندازند. بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون ، آزمایش ادرار، سرعت رسوب گلبول های قرمز، و عکسبرداری از قفسه سینه برای رد واکنش التهابی ناشی از عفونت باشند. درمان با هدف پیشگیری از مواجهه با عوامل اتخاذکننده کهیر صورت می پذیرند. آزمون پوستی برای آلرژی و تزریقات برای حساسیت زدایی داروهایی که برایتان تجویز نشده است را مصرف نکنید (از جمله آسپیرین ، مسهل ها، آرام بخش ها، ویتامین ها، ضداسیدها، ضددردها یا شربت های ضد سرفه ) لباس تنگ نپوشید. هرگونه و آزردگی پوست می تواند باعث بروز کهیر شود. حمام داغ نگیرید. برای تخفیف خارش از کمپرس آب سرد استفاده کنید.

پیشگیری از کهیر

اگر شما دچار کهیر می شوید و علت را شناسایی کرده اید، از آن پرهیز کنید. اگر علایم شدیدی در شما بروز کرده است ، یک کیت حاوی داروهای ضد شوک آلرژیک (آنافیلاکسی ) به همراه داشته باشید.

رژیم غذایی کهیر

اگر شک به یک نوع غذا به عنوان علت بروز کهیر برده اید، فهرستی از غذاهایی که روزانه می خورید تهیه کنید تا کار شناسایی غذای مسؤول راحت تر شود. از مصرف قهوه یا سایر نوشیدنی های کافئین دار (در صورتی که باعث بروز کهیر شوند) خودداری کنید. الکل ننوشید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها