همه چیز درباره  بیماری پنوموکونیوز

بیماری پنوموکونیوز

پنوموکونیوز التهاب ریه ناشی از استنشاق غبارهای صنعتی . استنشاق مداوم این ذرات در طی سال ها ممکن است باعث ایجاد مناطق کوچک التهابی در یک یا هر دو ریه گردد. بافت جوشگاهی ایجاد شده در اثر التهاب ممکن است باعث کاهش خاصیت کشسانی و انعطاف پذیری بافت ریه شود. پنوموکونیوز مسری نیست . معمولاً قبل از ایجاد پنوموکونیوز حداقل 10 سال و گاهی تا 25 سال تماس با غبارهای صنعتی وجود دارد. در واقع تنها تعداد اندکی از افراد دارای تماس ، با غبارهای صنعتی دچار این بیماری می گردند. این عارضه معمولاً مردان بالای 40 سال را مبتلا می سازد.

عواقب بیماری پنوموکونیوز

این بیماری در حال حاضر غیرقابل علاج محسوب می گردد، ولی علایم آن با درمان قابل تسکین یا کنترل است . این بیماری طول عمر را کاهش می دهد ولی بسیاری از این بیماران تا دهه های هفتم و هشتم عمر زنده می مانند.

دارو بیماری پنوموکونیوز

آنتی بیوتیک ها در موارد وجود عفونت داروهای گشادکننده نایژه (استنشاقی یا خوراکی ) به همراه استنشاق درمانی (تحت نظارت یک فرد متخصص در این زمینه ) به منظور باز کردن لوله های نایژه تا حداکثر میزان ممکن برای ناراحتی خفیف ، مصرف داروهای بدون نسخه نظیر استامینوفن یا آسپیرین ممکن است کافی باشد.

فعالیت بیماری پنوموکونیوز

تا برطرف شدن عفونت در بستر استراحت نمایید. پس از درمان ، فعالیت های طبیعی خود را به محض بهبود علایم از سر بگیرید.

پیشگیری از بیماری پنوموکونیوز

رعایت نکات ایمنی در حین تماس با غبارهای صنعتی ، استفاده از ماسک محافظ یا هواکش مناسب ، انجام رادیوگرافی قفسه سینه سالی یک بار خودداری از استعمال دخانیات شرکت در تمرینات ورزشی منظم جهت حفظ وضعیت قلبی ـ ریوی در حد مطلوب دوری کردن از محرک های ریه مثلاً دوری از استنشاق ناخواسته دودسیگار دیگران یا غبارهای صنعتی

اصول کلی درمان بیماری پنوموکونیوز

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل رادیوگرافی قفسه سینه و آزمون های عملکرد ریه باشند. - هدف از درمان ، تسکین علایم و برطرف کردن عوارض است . اقدامات زیر ممکن است سبب تسکین علایم و محافظت در برابر عفونت های ریوی مکرر گردد: - اقدام به درمان طبی برای هرگونه عفونت تنفسی از جمله سرماخوردگی - سکونت در مناطق آب وهوایی گرم و خشک در صورت پیشرفته بودن بیماری - تخلیه ترشحات نایژه ای v استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده با بخار سرد جهت رقیق کردن ترشحات ریوی و در نتیجه آسان تر تخلیه شدن آنها با سرفه . دستگاه مرطوب کننده را هر روز تمیز کنید. - ترک استعمال دخانیات

رژیم غذایی بیماری پنوموکونیوز

رژیم خاصی نیاز نیست .

علائم بیماری پنوموکونیوز

علایم مراحل اولیه : - کوتاهی نفس سرفه با خلط اندک یا بدون خلط - احساس ناخوشی عمومی علایم مراحل پیشرفته : - خواب نامنظم کاهش اشتها و کاهش وزن - درد سینه خشونت صدا؛ سرفه خونی علایم نارسایی احتقانی قلب - کبودی ناخن ها کدر شدن ریه ها (در عکس رادیوگرافی )

عوامل بیماری پنوموکونیوز

تغذیه نامطلوب استعامل دخانیات ؛ سوء مصرف الکل مقدار غبارهای استنشاق شده در طی سال ها

علل بیماری پنوموکونیوز

تماس با ذرات ریز غبارهای صنعتی باعث ایجاد انواع مختلف پنوموکونیوز ذکر شده در ذیل می شود: - غبار زغال سنگ باعث ایجاد بیماری ریه سیاه (پنوموکونیوز کارگران زغال سنگ یا آنتراکوز) می شود. - غبار بریلیوم و ترکیبات آن (که در تولید لامپ های فلورسنت ، سرامیک و موادشیمیایی استفاده می شود) باعث بریلیوز می گردد. - غبارهای تالک ، آهن ، پنبه ، الیاف مصنوعی و آلومینیوم باعث نوعی نادری از پنوموکونیوز می شوند. - غبارهای آزبست و سیلیکا باعث آزبستوز و سیلیکوز می شوند.

عوارض بیماری پنوموکونیوز

نارسایی احتقانی قلب رویهم افتادگی ریه ؛ پلورزی (التهاب پرده جنب ) سل ریوی در مراحل پیشرفته بیماری سرطان آزبستوز به همراه استعمال دخانیات ، خطر ایجاد نوعی از سرطان ریه را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها