همه چیز درباره  نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه (نشانگان دنده گردنی‌)

نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه (نشانگان دنده گردنی‌)

نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه عبارت است از درد و ضعف ناشی از تحت فشار قرارگرفتن اعصاب در گردن که شانه ها، بازوها و دست ها را درگیر می کند. افراد 55-35 ساله و معمولاً زنان را مبتلا می کند.

علائم نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه (نشانگان دنده گردنی‌)

درد، کرختی و گزگز در گردن ، شانه ها، بازوها و دست ها ضعف ها در بازوها و دست ها جریان خون نامناسب که با سردی ، تورم و کبودی دست ها و انگشتان دست مشخص می گردد (نادر). فقدان نبض در مچ دست در هنگام بالابردن و چرخاندن سر به طرف شانه مقابل

عواقب نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه (نشانگان دنده گردنی‌)

با فیزیوتراپی یا جراحی معمولاً در بیشتر بیماران علاج می شود.

عوامل نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه (نشانگان دنده گردنی‌)

شکستگی ترقوه یا دنده اول بدنسازی همراه با تورم عضلانی در ناحیه خروجی قفسه سینه کاهش وزن سریع همراه با فعالیت یا تمرینات فیزیکی شدید

عوارض نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه (نشانگان دنده گردنی‌)

درد یا احساس غیرطبیعی در بازو و دست پس از عمل عود اختلال

دارو نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه (نشانگان دنده گردنی‌)

می توانید برای تسکین درد از داروهای بدون نسخه مثل استامینوفن یا آسپیرین استفاده کنید. دارو نمی تواند بیماری زمینه ای را تصحیح کند. ممکن است ضد اسپاسم ها و شل کننده های عضلانی تجویز گردد.

علل نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه (نشانگان دنده گردنی‌)

اعصاب و عروق خونی که به شانه ، بازوها و دست ها می روند، از گردن منشأ می گیرند و به مانند دسته ای از نزدیک دنده های گردنی و ترقوه عبور می کنند. فشار بر این دسته اعصاب و عروقی خونی ایجاد علایم می کند. فشار ممکن است ناشی از موارد زیر باشد: یک دنده اضافی در پایین گردن یا تکامل بیش از حد عضلات گردن ضعف عضلانی و پایین افتادن شانه آسیب حاصل از باز شدن بیش از حد بازو یا شانه توموری که از بخش دیگری از بدن به سر و گردن گسترش یافته باشد.

فعالیت نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه (نشانگان دنده گردنی‌)

درمان فیزیکی و ورزش برای بهبود کارکرد عضلانی شانه و بهبود هرگونه اشکال وضعیتی تجویز خواهد شد. این موارد معمولاً به مدت 3-2 ماه توصیه می شوند. به مدت 3 ماه از زور زدن و فعالیت های سنگین خودداری کنید.

اصول کلی درمان نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه (نشانگان دنده گردنی‌)

آزمون های تشخیصی شامل معاینه فیزیکی و مانورهای خاص سر، گردن ، شانه ها و بازوها هستند. ممکن است برای رد سایر اختلالات آزمون های دیگری انجام شوند: رادیوگرافی ، آرتریوگرافی ، ونوگرافی (رادیوگرافی از رگی که با ماده حاجب پر می شود) و سی تی اسکن درمان معمولاً شامل فیزیوتراپی و ورزش است مگر این که یک اختلال استخوانی واضح وجود داشته باشد. جراحی برای برداشتن فشار از اعصاب و عروق خونی برای تسکین درد از گرم کردن استفاده کنید. از کیسه گرم ، لامپ گرمادهنده ، دوش آب داغ یا کمپرس گرم استفاده کنید.

پیشگیری از نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه (نشانگان دنده گردنی‌)

در حدامکان از آسیب شانه یا گردن پرهیز کنید. در اتومبیل از کمربند ایمنی و پشتی استفاده کنند. از داروهای روانگردان استفاده نکنید و الکل ننوشید.

رژیم غذایی نشانگان انسداد خروجی قفسه سینه (نشانگان دنده گردنی‌)

رژیم غذایی خاصی ندارد. در صورت وجود اضافه وزن ، رژیم غذایی برای کاهش آن توصیه می گردد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها