همه چیز درباره  بیماری برونشیت حاد

بیماری برونشیت حاد

برونشیت حاد عبارت است از التهاب راه های هوایی (نای ؛ نایژه ها؛ برونشیول ها) ریه . برونشیت حاد شروعی ناگهانی دارد و برای مدت کوتاهی باقی می ماند. این در حالی است که برونشیت مزمن سال ها باقی می ماند و طی سال ها عود آن ادامه دارد.

علائم بیماری برونشیت حاد

سرفه ای که در ابتدا بدون خلط یا همراه با خلط ناچیز است ، اما بعد از آن خلط دار می شوند. . تب خفیف (معمولاً کمتر از 3/38 درجه سانتیگراد. . احساس سوزش در قفسه سینه یا احساس فشار پشت جناغ . خس خس سینه یا مشکل و ناراحتی در تنفس (گاهی )

عواقب بیماری برونشیت حاد

با درمان معمولاً در عرض یک هفته خوب می شود. موارد عارضه دار معمولاً در عرض دو هفته با دارو خوب می شوند.

عوامل بیماری برونشیت حاد

بیماری انسدادی مزمن ریه سیگار کشیدن هوای سرد و مرطوب تغذیه نامناسب وجود یک بیماری اخیر که مقاومت را کاهش داده باشد زندگی در هوای با آلودگی زیاد در افراد مسن و نیز خردسالان

عوارض بیماری برونشیت حاد

عفونت باکتریایی ریه (انواع ذات الریه ) برونشیت مزمن ناشی از تکرار برونشیت حاد امکان دارد سرفه تا چندین هفته پس از بهبود اولیه باقی بماند. جمع شدن مایع در فضای جنب (فضای دو ریه ) (ناشی از التهاب پرده جنب [ پرده پوشاننده ریه ]) (به ندرت )

دارو بیماری برونشیت حاد

برای ناراحتی خفیف می توانید از استامینوفن برای کاهش تب ، و داروهای ضد سرفه استفاده کنید. از داروهای ضد سرفه تنها زمانی استفاده کنید که سرفه بدون خلط باشد. توجه داشته باشید که متوقف کردن سرفه به طور کامل می تواند خطرناک باشد، زیرا این کار موجب تجمع ترشحات مخاطی و مواد تحریک کننده در لوله های نایژه ای می شود. با گیر افتادن این ترشحات احتمال بروز ذات الریه افزایش ، و تبادل اکسیژن در ریه ها کاهش می یابد. سایر داروهای احتمالی عبارتند از: آنتی بیوتیک ها برای مبارزه با عفونت های باکتریایی ؛ و اکسپکتورانت ها برای نرم و رقیق کردن ترشحات مخاطی تا آنها را راحت تر بتوان تخلیه کرد.

علل بیماری برونشیت حاد

عفونت توسط یکی از ویروس های تنفسی . اغلب موارد برونشیت حاد به دنبال حضور ویروس سرماخوردگی در بینی و گلو و گسترش بیماری به مجاری هوایی رخ می دهد. بروز یک عفونت باکتریایی ثانویه در زمینه عفونت ویروسی امری شایع است . التهاب ریه ناشی از استنشاق هوایی که حاوی مواد تحریک کننده است ، مثلاً دودها یا بخارات شیمیایی (آمونیاک )، دودها یا بخارات اسیدی ، گرد و غبار، یا دود سیگار

فعالیت بیماری برونشیت حاد

تا زمانی که درجه حرارت بدنتان به حد طبیعی بازنگشته در رختخواب استراحت کنید. سپس با رو به بهبود گذاشتن علایم ، فعالیت های عادر خود را به تدریج از سر گیرید.

اصول کلی درمان بیماری برونشیت حاد

تشخیص معمولاً بر اساس علایم داده می شود، اما امکان دارد کشت خلط نیز برای بررسی عفونت باکتریایی انجام شود. درمان با هدف تخفیف علایم صورت می گیرد، مگر اینکه علایم عفونت باکتریایی ثانویه نیز وجود داشته باشد: خلط سبز رنگ ، تب بالای 3/38 درجه سانتیگراد یا بدتر شدن علایم اولیه اگر سیگاری هستید، حداقل به هنگام بیماری سیگار نکشید. سیگار کشیدن به هنگام بیماری باعث تأخیر در بهبودی و افزایش احتمال بروز عوارض می شود. رطوبت هوا را افزایش دهید؛ مرتب حمام آب گرم بگیرید؛ در کنار تخت خود یک دستگاه بخور بگذارید. دستگاه بخور را هر روز تمیز کنید.

پیشگیری از بیماری برونشیت حاد

از تماس نزدیک با افرادی که برونشیت دارند خودداری کنید. سیگار نکشید. اگر با مواد شیمیایی ، گرد و غبار، یا سایر مواد تحریک کننده ریه سروکار دارید، از ماسک مناسب استفاده کنید.

رژیم غذایی بیماری برونشیت حاد

هیچ رژیم خاصی توصیه نمی شود. روزانه حداقل 10-8 لیوان آب بنوشید. با این کار ترشحات مخاطی نرم و رقیق می شوند و آنها را راحت تر می توان با سرفه خارج کرد.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها