همه چیز درباره  افسردگی خفیف

افسردگی خفیف

افسردگی خفیف (دیس تایمی ) عبارت است از افسردگی مزمن همراه با علایمی که خفیف تر اما درازمدت تر از علایم دوره های شدید افسردگی هستند. شروع افسردگی خفیف معمولاً بی سروصدا است و بسیاری از افراد متوجه تغییر در زندگی خود نمی شوند. علایم ممکن است در دوران کودکی یا نوجوانی آغاز شوند و تا ماه ها و شاید سال ها ادامه داشته باشد.

دکتر مهدی عادل

دکتر مهدی عادل هستم متخصص اعصاب و روان اگر در رابطه با بیماری افسردگی خفیف سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر علیرضا متشکر

دکتر علیرضا متشکر هستم متخصص اعصاب و روان اگر در رابطه با بیماری افسردگی خفیف سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم افسردگی خفیف

افسردگی خفیف این طور تعریف می شود: وجود چندین مورد از علایم زیر در اغلب ساعات روز و در اغلب روزها به مدت دو سال یا بیشتر (یک سال در کودکان یا نوجوانان ) به طوری که فرد هیچگاه بیش از دو ماه رها از این علایم نبوده باشد: نداشتن اشتها یا برعکس پرخوری مشکلات خواب (خواب زیاد یا کم ) فقدان انرژی ؛ احساس خستگی در تمام اوقات مشغولیت ذهنی زیاد درباره احتمال شکست در کارها و بی کفایتی ، و نیز داشتن افکار منفی (ناامیدی ) احساس تأسف برای خود؛ منفی بافی نداشتن بازده کاری مناسب در خانه و محل کار مشکل در تمرکز و تصمیم گیری نداشتن علاقه یا لذت نبردن از فعالیت های لذت بخش یا فعالیت های اجتماعی تحریک پذیری گریه کردن بدون دلیل زیاد ایراد گرفتن یا شکایت کردن شکاک بودن

عواقب افسردگی خفیف

به بیشتر کسانی که دچار افسردگی خفیف هستند می توان با درمان مناسب کمک کرد. امکان دارد چندین ماه طول بکشد تا علایم رو به بهبود بگذارند. گاهی فرد تا زمانی که تحت درمان قرار می گیرد و احساس خوبی پیدا کند متوجه نمی شود که چقدر افسرده بوده است .

عوامل افسردگی خفیف

سابقه خانوادگی افسردگی

عوارض افسردگی خفیف

بازگشت افسردگی و مزمن شدن آن ؛ بروز دوره شدید افسردگی سوء مصرف الکل یا وابستگی به آن سایر عوارض به وجود بیماری زمینه ای و نوع آن بستگی دارند.

دارو افسردگی خفیف

پزشک شما ممکن است داروهای ضد افسردگی تجویز کند. امکان دارد مصرف دارو تا چندین ماه یا گاهی چندین سال ضرورت داشته باشد. توجه داشته باشید که اگر یک نوع دارو مؤثر نبود، ممکن است داروهای دیگری وجود داشته باشند که تأثیر خوبی بگذارند، بنابراین به هیچ عنوان ناامید نشوید.

علل افسردگی خفیف

احتمالاً در اثر ترکیب عوامل ژنتیکی ، نحوه بزرگ شدن و تربیت ، و نیز عوامل روانی (مثل از دست دادن شغل یا طلاق ) به وجود می آید.

فعالیت افسردگی خفیف

محدودیتی برای آن وجود ندارد. انجام ورزش منظم توصیه می شود.

اصول کلی درمان افسردگی خفیف

گرفتن شرح حال و انجام معاینه بالینی توسط پزشک . بهترین نتایج با انجام روان درمانی یا مشاوره همراه با دارودرمانی حاصل می شوند. چندین تکنیک روان درمانی در درمان افسردگی خفیف مؤثر هستند: شناخت یا رفتار درمانی (هدف آن تغییر افکار منفی به افکار مثبت است )؛ درمان روابط بین فردی (هدف آن بهبود برقراری روابط با دیگران است )؛ تجزیه و تحلیل فرهنگی (هدف آن تعیین نقش جامعه در کم شدن عزت نفس و بروز احساس بی عرضگی و ناتوانی در مقابله با مشکلات ، و نیز کمک به رفع این مشکل است ). مشاوره شغلی برای بعضی از این افراد با این هدف که مشخص شود آیا کارشان مطابق با خصوصیات روانی و رفتاری آنها است یا خیر. پیوستن به گروه های حمایتی . این گروه ها به بسیاری از افراد کمک می کنند که در جمعی که همگی مشکلات کمابیش مشابهی دارند، مشکلات خود را مطرح کنند و در این بین ، بذر دوستی های زیادی نیز ریخته خواهد شد. از نوشیدن الکل اجتناب کنید. اگر برای ترک آن نیاز به کمک دارید به پزشک خود مراجعه نمایید یا با گروه های حمایتی مربوطه تماس حاصل کنید. استرس عاطفی را در زندگی خود کم کنید. روش های مقابله با استرس را یاد بگیرید.

پیشگیری از افسردگی خفیف

راه مشخصی برای پیشگیری از آن وجود ندارد. بهتر است تغییرات عمده احتمالی در زندگی خود را پیش بینی کنید و برای آنها آمادگی داشته باشید.

رژیم غذایی افسردگی خفیف

یک رژیم غذایی طبیعی و متعادل داشته باشید تا وضعیت سلامت شما در بهترین حالت حفظ شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها