همه چیز درباره  بیماری اسپوندیلوز گردن‌

بیماری اسپوندیلوز گردن‌

اسپوندیلوز گردن عبارت است از تغییرات تخریبی استخوان های گردن که موجب وارد آمدن فشار به اعصابی می شود که به دست ها، پاها، و مثانه می روند. این مشکل در مردان 40 سال به بالا شایع تر است و شیوع آن پس از 60 سالگی افزایش می یابد. در این بیماری ، 7 مهره موجود در گردن ، دیسک های بین آنها و عروق خونی که به مغز می روند تحت تأثیر قرار می گیرند.

علائم بیماری اسپوندیلوز گردن‌

هر کدام از موارد زیر: درد در گردن ، که به کتف ها، بالای شانه ها، قسمت فوقانی بازوها، دست ها، یا پشت سر تیر می کشند. صدای سایش به هنگام حرکات گردن یا عضلات شانه بی حسی یا گزگز در بازوها، دست ها، و انگشتان ؛ مقداری از دست رفتن حس های مختلف در دست ها؛ و اختلال در بازتاب ها (رفلکس ها). ضعف عضلانی و تحلیل رفتن عضلات ؛ کاهش بازتاب ها گیجی ؛ راه رفتن نامتعادل با پیشرفت بیماری ، بی اختیاری ادرار و عدم کنترل مثانه ، و نیز ضعف در پاها به وجود می آید. خشکی گردن سردرد

عواقب بیماری اسپوندیلوز گردن‌

علایم خفیف معمولاً خوب به درمان پاسخ می دهد و به آهستگی برطرف می شوند. اما علایم شدید ممکن است هیچ گاه کاملاً خوب نشوند.

عوامل بیماری اسپوندیلوز گردن‌

سن بالای 60 سال صدمه به گردن

عوارض بیماری اسپوندیلوز گردن‌

کاهش انعطاف پذیری گردن پس از جراحی یا درمان اگر اسپوندیلوز گردن درمان نشود، با پیشرفت بیماری امکان دارد راه رفتن به صورت اسپاتیک و غیرطبیعی در آید.

دارو بیماری اسپوندیلوز گردن‌

برای ناراحتی یا ناتوانی خفیف می توان از آسپیرین یا استامینوفن استفاده کرد. برای ناراحتی شدید و جدی ، امکان دارد داروهای قوی تر ضد درد، شل کننده های عضلانی یا آرام بخش تجویز شوند.

علل بیماری اسپوندیلوز گردن‌

آرتریت (التهاب مفصل ) صدماتی مثل تصادفات اتومبیل که باعث به جلو پرتاب شدن و سپس به عقب برگشتن ناگهانی گردن و ایجاد آسیب می شوند، صدمات ورزشی ، کشیدن شدن ناگهانی بازوها، زمین خوردن و سقوط آرتروز (ناشی از آسیب فرسایشی مفاصل در اثر پیری ) رشد غیرطبیعی استخوان که گاهی در سنین پیری رخ می دهد.

فعالیت بیماری اسپوندیلوز گردن‌

هرگونه فعالیت که به بروز علامت نیانجامد توصیه می شود.

اصول کلی درمان بیماری اسپوندیلوز گردن‌

برای تأیید تشخیص امکان دارد عکس برداری با اشعه ایکس یا ام .آر.آی یا سایر آزمون های تشخیصی انجام شوند. - از یک محافظ گردن نرم (محافظ گرد توماس ) استفاده کنید تا از کشیدگی نامنتظره عضلات پیشگیری شود. - روی گردن از گرما و رطوبت استفاده کنید. دوش آب گرم بگیرید و اجازه دهید آب گرم 20-10 دقیقه روی گردن و شانه جاری باشد. این کار را دوبار در روز تکرار کنید. در بین دوش ها، حوله مرطوب و داغ روی گردن بگذارید. برای این کار، حوله یا پارچه را در آب داغ قرار دهید، سپس آن را بچلانید و روی گردن بگذارید. - گردن را به نرمی ماساژ دهید. - طرز نشستن و ایستادن خود را تصحیح کنید. به این ترتیب که هنگام نشستن یا ایستادن چانه و شکم خود را به داخل بکشید. از یک صندلی محکم استفاده کنید و طوری بنشینید که باسن با پشتی صندلی تماس داشته باشد. - بدون استفاده از بالش بخوابید. در عوض ، می توانید از یک بالش مخصوص یا محافظ گردن نرم استفاده کنید، یا یک حوله کوچک تا شده زیر گردن خود قرار دهید. - اگر دست ها یا بازوها دچار درد یا بی حسی شده اند، یک وسیله مخصوص برای کشیدن گردن بخرید یا اجاره کنید. برای راه اندازی آن طبق دستورات مربوطه عمل کنید. - امکان دارد درمان با امواج فرا صوت نیز توصیه شود. - گاهی جراحی برای به هم چسباندن استخوان های گردن ، برداشتن یک دیسک گردنی آسیب دیده ، یا بزرگ کردن فضای اطراف نخاع انجام می گیرد.

پیشگیری از بیماری اسپوندیلوز گردن‌

از نشستن به حالت خمیده خودداری کنید. بدون گذاشتن بالش بخوابید. از یک محافظ گردن نرم یا حوله برای حمایت از گردن استفاده کنید. از وارد آمدن آسیب به گردن اجتناب کنید. به هنگام انجام ورزش های دارای برخورد فیزیکی ، از کلاه حفاظتی مخصوص استفاده کنید. در اتومبیل از کمربند ایمنی استفاده کنید و ارتفاع پشتی سر را به طور مناسب تنظیم کنید.

رژیم غذایی بیماری اسپوندیلوز گردن‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها