همه چیز درباره  گرانولوم چرکی‌

گرانولوم چرکی‌

گرانولوم چرکی عبارت است از ضایعات پوستی متشکل از رگ های خونی کوچک . این ضایعات مسری یا سرطانی نیستند. پوست هر کجای بدن می تواند درگیر شود. اما این ضایعات عمدتاً روی صورت و شانه ظاهر می شوند. این بیماری غالباً در کودکان 15-5 ساله ، هم پسر و هم دختر، و نیز زنان حامله رخ می دهد.

علائم گرانولوم چرکی‌

جوش های کوچک با خصوصیات زیر: این جوش ها ابتدا به اندازه سر سوزن هستند، اما در عرض چندین هفته بزرگ شده و به حداکثر اندازه خود می رسند (20-2 میلی متر). این جوش ها به رنگ قرمز روشن ، قهوه ای یا آبی ـ مشکی هستند. وقتی که آسیبی به جوش ها وارد شود به راحتی خونریزی می کنند. فرد در جوش ها احساس ناراحتی یا خارش ندارد.

عواقب گرانولوم چرکی‌

بهبود خود به خودی ، معمولاً در عرض 6-2 ماه . عود این بیماری شایع است .

عوامل گرانولوم چرکی‌

حاملگی وارد آمدن آسیب (گاهی ضایعات در محل آسیب به وجود می آیند).

عوارض گرانولوم چرکی‌

انتظار نمی رود عارضه ای به وجود آید.

دارو گرانولوم چرکی‌

برای رفع درد خفیف می توان از داروهایی مثل استامینوفن یا آسپیرین استفاده کرد. اگر دلمه روی زخم ناحیه عمل شکاف بردارد یا از آن مایع تراوش شود، روزانه چندین بار روی آن پماد آنتی بیوتیک بمالید.

علل گرانولوم چرکی‌

ناشناخته است . واژه «چرکی » به مفهوم وجود عفونت است ، اما این ضایعات ، به اشتباه این گونه نامگذاری شده اند و عفونتی وجود ندارد. به دلیل این که این ضایعات غالباً در اواخر دوران کودکی یا به هنگام حاملگی رخ می دهند، امکان دارد تغییرات هورمونی یک عامل مهم در به وجود آمدن آنها باشد.

فعالیت گرانولوم چرکی‌

محدودیتی برای آن وجود ندارد، تنها باید سعی شود به هنگام بهبود ضایعه آسیبی به آن وارد نیاید.

اصول کلی درمان گرانولوم چرکی‌

تشخیص به کمک نمونه برداری از پوست و بررسی پاتولوژی انجام می گیرد. ضایعات پوستی را می توان به کمک جراحی ، انعقاد الکتریکی ، یا به کار بردن سرما درمان نمود. پس از جراحی : روزانه دوبار روی محل جراحی الکل بمالید. طی روز روی زخم را با باند بپوشانید. به هنگام شب روی آن را باز بگذارید. زخم را طبق معمول بشویید. پس از حمام گرفتن یا شنا کردن ، روی زخم را به ملایمت و به طور کامل خشک کنید.

پیشگیری از گرانولوم چرکی‌

در حال حاضر نمی توان از آن پیشگیری به عمل آورد. به دلیل این که گرانولوم چرکی شبیه ملانوم (یک نوع سرطان پوست ) است ، باید به دقت بررسی و تشخیص قطعی داده شود.

رژیم غذایی گرانولوم چرکی‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها