همه چیز درباره  هپاتیت ویروسی‌

هپاتیت ویروسی‌

هپاتیت ویروسی عبارت است از التهاب کبد در اثر یک ویروس . هپاتیت ویروسی انواع مختلفی دارد. شایع ترین انواع آن هپاتیت A و B هستند. سایر انواع آن عبارتند از هپاتیت C ، D ، E ، G .

دکتر فریده افتخارزاده

دکتر فریده افتخارزاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری هپاتیت ویروسی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر سودابه آقاجانپور

دکتر سودابه آقاجانپور هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری هپاتیت ویروسی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر جمال میرزایی

دکتر جمال میرزایی هستم متخصص عفونی فوق تخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری هپاتیت ویروسی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر عادل فلاح قاجاری

دکتر عادل فلاح قاجاری هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری هپاتیت ویروسی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر مریم دادگر

دکتر مریم دادگر هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری هپاتیت ویروسی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر بهادر فرقانی

دکتر بهادر فرقانی هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری هپاتیت ویروسی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر جلال مجدیان

دکتر جلال مجدیان هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری هپاتیت ویروسی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر قوام الدین اشرفی زاده

دکتر قوام الدین اشرفی زاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری هپاتیت ویروسی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم هپاتیت ویروسی‌

مراحل اولیه : علایم شبیه آنفلوانزا، مثل تب ، خستگی ، تهوع ، استفراغ ، اسهال بی اشتهایی چندین روز بعد: زردی چشم ها و پوست در اثر تجمع بیلی روبین در خون تیره شدن رنگ ادرار در اثر وارد شدن بیلی روبین اضافی به ادرار اجابت مزاج روشن ، به رنگ خاک رس ، یا سفید

عواقب هپاتیت ویروسی‌

زردی و سایر علایم به حداکثر خود می رسند و سپس در عرض 16-3 هفته تدریجاً ناپدید می شوند. اکثر افرادی که وضعیت سلامتی خوبی دارند در عرض 4-1 ماه کاملاً بهبود می یابند. در درصد کمی از افراد، دچار هپاتیت مزمن می شود. با بهبود از هپاتیت ویروسی معمولاً ایمنی دایمی نسبت به آن ایجاد می شود.

عوامل هپاتیت ویروسی‌

مسافرت به مناطقی که بهداشت نامناسبی دارند. بی بندوباری تزریق موادمخدر داخل رگ مصرف الکل تزریق خون کارکنان پزشکی و سایر حرفه های خطرزا مهد کودک ها یا مراکز نگهداری دیالیز تغذیه نامناسب وجود بیماری که باعث کاهش مقاومت بدن شده باشد.

عوارض هپاتیت ویروسی‌

نارسایی کبد، سیروز کبد، سرطان کبد، حتی مرگ هپاتیت مزمن . این بیماران معمولاً حامل ویروس هستند و عامل بالقوه ای برای انتقال عفونت به افراد خانواده و همسر هستند. این افراد امکان دارد ظاهراً خوب و سرحال باشند و متوجه عفونت خود نشوند.

دارو هپاتیت ویروسی‌

برای درمان هپاتیت تعداد کمی داروی اختصاصی وجود دارد. امکان دارد داروی ضد التهاب کورتیزونی در موارد شدید تجویز شود تا التهاب کبد کاهش یابد و علایم بهتر شوند. برای هپاتیت B و C مزمن ممکن است آلفا ـ اینترفرون مورد استفاده قرار گیرد.

علل هپاتیت ویروسی‌

هپاتیت A و E : ویروس معمولاً از راه آب یا غذا وارد بدن می شود، خصوصاً صدف خام که توسط فاضلاب آلوده شده باشد. هپاتیت B : معمولاً از راه آمیزشی ، تزریق خون ، و تزریق یا سرنگ آلوده انتقال می یابد. مادری که هپاتیت B دارد ممکن است عفونت را به نوازش انتقال دهد. بعضی از موارد هم بدون دلیل مشخص و راه شناخته شده ای برای انتقال عفونت رخ داده اند. هپاتیت C : معمولاً از راه تزریق موادمخدر داخل رگ ، تزریق خون و سایر انواع مواجهه با خون یا محصولات خونی آلوده انتقال می یابد. البته در 40% از موارد، راه انتقال معلوم نیست . هپاتیت D : به طور جداگانه از هپاتیت B نمی تواند رخ دهد. هپاتیت G : الگوی انتقال مشابهی مثل هپاتیت C دارد؛ معمولاً از راه خون انتقال می یابد.

فعالیت هپاتیت ویروسی‌

توصیه می شود تا زمان رفع زردی و بازگشت اشتها استراحت در رختخواب انجام گیرد. زمان بازگشت به کارهای روزمره در افراد مختلف بسیار متفاوت است .

اصول کلی درمان هپاتیت ویروسی‌

بررسی های تشخیصی عبارتند از آزمایش خون برای شناسایی عفونت ، بررسی های مربوط به کار کبد، و نمونه برداری از کبد در موارد شدید یا مزمن اکثر بیماران هپاتیتی را می توان بدون خطر زیاد در منزل تحت مراقبت قرار داد. جداسازی کامل بیمار ضروری نیست ، اما فرد بیمار باید وسایل جداگانه ای برای خوردن و آشامیدن داشته باشد یا از وسایل یک بار مصرف استفاده کند. اگر هپاتیت دارید یا مراقبت از یک فرد هپاتیتی را به عهده دارید، دستان خود را مرتباً و به دقت بشویید، خصوصاً پس از اجابت مزاج

پیشگیری از هپاتیت ویروسی‌

از خطرات ذکر شده در بالا دوری کنید. اگر با فرد هپاتیتی در تماس بوده اید، با پزشک خود در رابطه با تزریق گاما گلوبولین برای پیشگیری یا کاهش خطر هپاتیت مشورت کنید. اگر در زمره افرادی هستید که خطر هپاتیت آنها را تهدید می کند، مثل کارکنان بیمارستان ها، دندانپزشکان و غیره ، واکسن هپاتیت A و B را دریافت کنید. واکسن سایر انواع هپاتیت ویروسی در دست بررسی است . گاهی ممکن است ایمونوگلوبولین نیز لازم شود. واکسیناسیون هپاتیت B برای همه نوزادان و شیرخواران

رژیم غذایی هپاتیت ویروسی‌

علی رغم نداشتن اشتها، خوردن وعده های غذایی کوچک و متعادل به بهبود بیماری کمک خواهد کرد. روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید. هرگز الکل ننوشید.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها