همه چیز درباره  سرطان معده‌

سرطان معده‌

سرطان معده عبارت است از رشد بدون کنترل سلول های بدخیم در معده . افراد بالای 40 سال را مبتلا می کند و شیوع آن در مردان 2 برابر زنان است . متأسفانه بیشتر افراد تا مراحل پیشرفته بیماری ، علامتی ندارند.

علائم سرطان معده‌

مراحل اولیه : علایم مبهم سوء هاضمه مثل پری ، آروغ زدن ، تهوع و کم اشتهایی مراحل بعدی : کاهش وزن غیرقابل توجیه بی اشتهایی استفراغ خونی مدفوع سیاه پری پس از خوردن مقادیر اندک غذا کم خونی درد بالای شکم توده قابل لمس در بالای شکم (گاهی اوقات )

عواقب سرطان معده‌

این بیماری در حال حاضر غیرقابل علاج تلقی می گردد. میزان بقای 5 ساله حتی در صورت درمان ، پایین است . پژوهش های علمی در مور علل و درمان آن ادامه دارند و لذا امیدواری برای درمان و علاج مؤثرتر وجود دارد.

عوامل سرطان معده‌

مردان بالای 40 سال سابقه خانوادگی سرطان معده کم خونی وخیم سوءمصرف الکل گاستریت مزمن (به ویژه همراه با عفونت با هلیکوباکتر پیلوری ) فقدان اسید طبیعی معده ، سابقه جراحی معده یا برداشتن جزئی از معده رژیم غذایی که شامل بسیاری از غذاهای دودی شده ، ترش شده و نمک سود شده ، مقادیر کم پروتئین و مقادیر کم میوه های تازه و سبزیجات سبز و برگدار باشد.

عوارض سرطان معده‌

خونریزی داخلی تشخیص اشتباه به عنوان زخم معده گسترش سرطان به کبد، استخوان ها و ریه ها

دارو سرطان معده‌

داروهای ضد سرطان (گاهی اوقات ) مسکن ها

علل سرطان معده‌

ناشناخته ، شواهد حاکی از آن هستند که کمبود میوه ها و سبزیجات تازه ممکن است یک عامل باشد.

فعالیت سرطان معده‌

در حد تحمل

اصول کلی درمان سرطان معده‌

آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی های آزمایشگاهی خون از لحاظ کم خونی ، آزمون های معده از لحاظ اسید و آزمون های مدفوع از لحاظ خونریزی و نیز اقدامات تشخیصی جراحی نظیر بیوپسی از طریق آندوسکوپی و سی تی اسکن و رادیوگرافی معده ، مری و روده باریک باشند. در صورتی که سرطان گسترش نیافته باشد، جراحی برای برداشتن بخشی یا تمامی معده ، درمان پیشنهادی است . شیمی درمانی ممکن است یک پاسخ موقتی حاصل کند.

پیشگیری از سرطان معده‌

به علایم سوءهاضمه که بیش از چند روز طول بکشند، بی توجهی نکنید. از یک رژیم غذایی مغذی و کاملاً متعادل استفاده کنید. از مصرف الکل اجتناب کنید. آزمایش های سالیانه غربالگری را که توسط پزشک توصیه شده انجام دهید.

رژیم غذایی سرطان معده‌

وعده های متعدد و کم حجمی از غذاهای نرم میل کنید. سعی کنید میزان مصرف کالری شما، ثابت باقی بماند.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها