همه چیز درباره  چاقی‌

چاقی‌

چاقی حالت اضافه وزن بدن . این حالت را ممکن است بتوان این گونه تعریف کرد: میزان چربی بدن بالاتر از 25% در جنس مذکر. این عقیده که چاقی یک مشکل خودخواسته یا مربوط به اراده فرد است منسوج شده است . با این حال ، درک واضحی از نقایص بیوشیمیایی مسبب آن وجود ندارد.

دکتر کورش صمدپور

دکتر کورش صمدپور هستم متخصص تغذیه اگر در رابطه با بیماری چاقی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم چاقی‌

بالا بودن میزان چربی بدن مشکلات روحی روانی تحمل کم در فعالیت ؛ اضافه وزن باعث افزایش کار قلب می شود.

عواقب چاقی‌

علائم با درمان قابل کنترل است در موارد خونریزی شدید نیاز به بستری در بیمارستان وجود دارد و معمولا ناشی از یک بیماری زمینه ای نظیر بیماری کبدی، بیماری خونی یا پرفشاری خون است. در این موارد بیماری زمینه ای نیز باید درمان شود.

عوامل چاقی‌

هر یک از علل فوق الذکر

عوارض چاقی‌

چاقی ممکن است در پیدایش دیابت ، فشار خون بالا بیماری های قلبی و بیماری های کیسه صفرا نقش داشته باشد.وجود چاقی همراه سکته مغزی ، بیماری های کلیه و سایر اختلالات درمان این بیماری ها را دچار عارضه کرده و شانس زنده ماندن بیمار را کاهش می دهد. عوارض روانی ـ اجتماعی (تصور منفی از خود، مشکل داشتن دراشتغال ، فقدان تمایل اجتماعی به جنس مخالف )

دارو چاقی‌

درمان دارویی برای کمک به کاهش وزن ممکن است مفید بوده و یا بی اثر باشد. داروهای توصیه شده و برای چاقی ممکن است به طور آزمایشی برای شما تجویز گردد و تا اثربخشی یا بی اثری آنها معلوم گردد. اثربخشی همه داروهای مهارکننده اشتها پس از چند هفته مصرف کاهش می یابد ضمن این که ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشند.ترکیبات آمفتاین برای درمان چاقی توصیه نمی شود. تعدادی داروی جدید برای کاهش وزن عرضه شده است ، ضمن این که ، رژیم های جدید احتمالاً موثرتربوده و عوارض جانبی کمتری دارند.

علل چاقی‌

عوامل ژنتیکی عوامل محیطی . رژیم غذایی و عادات تغذیه ای ، سطح فعالیت ، استرس (روحی یا جسمی )، سایر مشکلات روحی روانی ـ داروها، و عوامل فرهنگی . احتلالات متابولیسمی و غددی سایر عواملی که تا کنون به درستی شناخته نشده اند عبارتند از موضوعات تکاملی و تنظیم فیزیولوژیک که زیربنای فرضیه «نقطه تنظیمی » (set point) را تشکیل می دهد. این فرضیه به توجیه مشکل افراد چاق از نظر کاستن از وزن و حفظ آن در سطح مطلوب کمک می کند. به ندرت آسیب مغزی می تواند منجر به چاقی گردد.

فعالیت چاقی‌

میزان فعالیت فعلی خود را افزایش دهید. ورزش روزانه (درچرخه سواری ، پیاده روی ، شنا و غیره ) به کاهش وزن احساس بهتر بودن و کنترل اشتهای شما کمک می کند. هدف شما در این بازه باید سی دقیقه فعالیت پنچ بار در هفته باشد. از ثبت روزانه میزان فعالیت برای بررسی میزان پیشرفت خود کمک بگیرد. به نظر می رسد دسیدن به تناسب فیزیکی در مقایسه با رسیدن به وزن مطلوب عامل مهمتری در تندرستی باشد. نوع ورزش در این زمینه اهمیتی ندارد.

اصول کلی درمان چاقی‌

ارزیابی برای تعیین میزان خطر تهدید کننده و سلامتی فرد. دقیق ترین روش تعیین ترکیب بدن هنوز اندازه گیری وزن زیر آب و اندازه گیری چین پوستی در نقاط مختلف بدن است . بررسی های ایمپدانس نسبت به گذشته دقیق تر شده و بیشتر در دسترس است . در این زمینه از شاخص توده بدن (BMI) و نسبت دور کمر به لگن (WHR) نیز استفاده می شود. برنامه های عمومی و خصوصی بسیاری برای کمک به کاهش وزن دردسترسی است . برنامه ای را انتخاب کنید که برنامه ریزی غذایی آن با راهکارهای RDA در مورد مواد مغذی همخوانی داشته باشد، واجد توصیه هایی در مورد ورزش و عادات رفتاری بوده و راهکارهای لازم برای حفظ وزن مطلوب در بلند مدت را دربر داشته باشد. روش های جراحی برای کاهش وزن نظیر کوتاه کردن قسمتی از روده یا معده ، بریدن و برداشت چربی ، بیرون کشیدن چربی از بافت با دستگاه مکش یا سیم بندی فک (روشهایی که نتایج امیدوارکننده ای نداشته اند) تنها در موارد چاقی بسیار شدید استفاده می شود.

پیشگیری از چاقی‌

رعایت طولانی مدت یک برنامه مشتمل بر رژیم غذایی و تغذیه مناست ، ورزش ، و اصلاح عادات و روش زندگی برحسب نیاز

رژیم غذایی چاقی‌

رژیم های غذایی متنوع بسیاری برای انتخاب بیماران دردسترس است . رژیم های غذایی غیر متعادل خود بیش از چاقی برای بیماران مشکل زا خواهند بود. رژیم های ضربتی و رژیم های هوسی در درازمدت موفق نخواهد بود. به خاطر داشته باشید برنامه هایی که قول کاهش وزن آسان را می دهند معمولاً ناموفق اند. در طی اجرای برنامه غذایی و ورزش ممکن است دوره هایی وجود داشته باشد که در آن کاهش وزن متوقف می شود. این امر طبیعی است ؛به اجرای برنامه ادامه دهید، کاهش وزن در عرض 2ـ1 هفته دوباره آغاز می شود. میزان یک کاهش وزن منطقی 5/2ـ1 پوند (هر پوند تقریباً معادل 453 گرم است ) در هفته است . این کاهش وزن ممکن است به نظر آهسته برسد ولی این نکته را در نظر بگیرید که 1 پوند کاهش وزن در هفته 52 پوند کاهش وزن در سال رابه ارمغان خواهد آورد! ثبت روزانه رژیم غذایی به طوری که هر چه را که می خورید ثبت کنید، توصیه می شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها