همه چیز درباره  ایست قلبی‌

ایست قلبی‌

ایست قلبی عبارت است از فقدان کامل پمپ کردن خون توسط قلب . تأخیر در درمان این حالت حتی برای 5-3 دقیقه ممکن است باعث مرگ یا آسیب دایمی مغز شود. بروز این حالت تا سن 45 سالگی در مردان بیش از زنان است ، اما پس از آن برابر است .

دکتر مریم طهماسبی

دکتر مریم طهماسبی هستم متخصص قلب وعروق اگر در رابطه با بیماری ایست قلبی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر  آرمین مرعشی زاده

دکتر آرمین مرعشی زاده هستم متخصص قلب وعروق فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی قلب اگر در رابطه با بیماری ایست قلبی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

عواقب ایست قلبی‌

کسانی که در نزدیکی فرد باشند و آموزش لازم در زمینه تشخیص ایست قلبی و انجام احیای قلبی ـ ریوی را دیده باشند، اغلب می توانند ضربان قلب را باز گردانند. اما نتیجه نهایی به علت زمینه ساز ایست قلبی بستگی دارد. به محض بازگشت ضربان قلب ، فرد را باید به نزدیکترین مرکز اورژانس انتقال داد. امکان دارد ایست قلبی مجدداً باز گردد.

دارو ایست قلبی‌

پس از اینکه با احیای قلبی ـ ریوی ضربان قلب برگشت ، از اکسیژن اگر در دسترس است استفاده کنید (اکسیژن اورژانس ممکن است در مغازه جوشکاران موجود باشد). دارو برای درمان علت زمینه ساز ایست قلبی ، پس از اینکه فاز بحرانی سپری شد.

فعالیت ایست قلبی‌

پس از بهبودی ، فعالیت ها باید تدریجاً از سر گرفته شوند. فعالیت جنسی و رانندگی پس از موافقت پزشک می توانند آغاز شوند.

پیشگیری از ایست قلبی‌

در صورت بروز هر یک از مشکلاتی که در قسمت علل ذکر شد، باید فوراً درمان لازم انجام شود. اگر مبتلا به بیماری قلبی هستید، تا حد امکان ، اطلاعات خود را در مورد تمام داروهایی که دریافت می دارید، از جمله داروهای بدون نسخه ، افزایش دهید. ترتیبی فراهم آورید که اعضای خانواده و دوستان نزدیکتان احیای قلبی ـ ریوی (CPR) را فرا بگیرند.

اصول کلی درمان ایست قلبی‌

به همراه اعضای خانواده تان احیای قلبی ـ ریوی (CPR) را فرابگیرید. برای اطلاعات بیشتر با نزدیکترین مرکز بهداشتی یا بیمارستان تماس حاصل کنید. با فراگیری احیای قلبی ـ ریوی ممکن است بتوانید جان یک نفر را در آینده نجات دهید. اگر مشکل قلبی دارید، یا در خطر بروز مشکل قلبی هستید، یک گردن آویز یا دست بند مخصوص همراه داشته باشید تا در مواقع اورژانس بتوان به سرعت به مشکل شما پی برد.

رژیم غذایی ایست قلبی‌

به فردی که علایم ایست قلبی دارد، مایعات یا غذا ندهید. بیمار ممکن است خفه شود.

علائم ایست قلبی‌

منگی کوتاه مدت ، و به دنبال آن غش کردن و از دست دادن هوشیاری نبض لمس نمی شود. تنفس نیز معمولاً متوقف می شود. پوست به رنگ آبی ـ سفید در می آید. مردمک ها نیز گشاد می شوند. تشنج گاهی از دست رفتن کنترل ادرار و مدفوع . غش کردن ساده در نگاه اول ممکن است شبیه ایست قلبی به نظر آید، اما در غش کردن ساده ، نبض وجود دارد و تنفس قطع نمی شود.

عوامل ایست قلبی‌

سترس دیابت شیرین مصرف داروهایی مثل : ـ دیژیتال . حتی افزایش خفیف غلظت این داروی قوی در خون می تواند ریتم قلب را دچار اختلال کند. ـ ادرارآورها (دیورتیک ها). این داروها می تواند باعث کاهش پتاسیم خون شوند. ـ آدرنالین یا هر دارویی که فشار خون را در یک بیمار قلبی افزایش دهد، از جمله داروهایی که جهت سرماخوردگی مورد استفاده قرار می گیرند، و قرص ها و اسپری ها جهت رفع گرفتگی بینی (ضداحتقان ها) مصرف مواد مخدر، به خصوص کوکایین و مواد مخدر تزریقی

علل ایست قلبی‌

نامنظمی های ضربان قلب حمله قلبی (انفارکتوس ، بیماری تصلب شرایین قلب ) فقدان گردش خون و شوک عمیق ناشی از خونریزی یا عفونت شدید فقدان اکسیژن ناشی از غرق شدگی ، خفگی ، یا بیهوشی تغییرات عمده در ترکیب الکترولیتی خون ، مثلاً به هم خوردن تعادل پتاسیم یا مایعات

عوارض ایست قلبی‌

مرگ یا آسیب دایمی مغز در صورتی که نتوان پمپاژ قلب را در عرض 5-3 دقیقه به راه انداخت . اشتباه گرفتن غش کردن یا سایر علل از دست دادن هوشیاری با ایست قلبی . پیش از آغاز احیای قلبی ـ ریوی ، نبض بیمار را در گردن بررسی کنید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها