همه چیز درباره  مننژیت غیرچرکی‌

مننژیت غیرچرکی‌

مننژیت غیرچرکی (مننژیت ویروسی ) یک عفونت ویروسی پرده های مننژ (غشاهای نازکی که مغز و طناب نخاع را می پوشاند). این بیماری مسری است .

علائم مننژیت غیرچرکی‌

تب سردرد تحریک پذیری حساسیت چشم ها به نور سفتی گردن استفراغ گیجی ، بی حالی و خواب آلودگی

عواقب مننژیت غیرچرکی‌

بیشتر موارد مننژیت ویروسی بدون درمان خاصی در عرض 7-2 روز کاملاً بهبود می یابد، برخلاف مننژیت باکتریایی که درمان آنتی بیوتیکی ممکن است زندگی بیمار را نجات دهد.

عوامل مننژیت غیرچرکی‌

ابتلای اخیر به سرخک ، سرخجه یا انواع مختلف آنفلوآنزا درمان های سرکوب گر دستگاه ایمنی مثلاً جهت سرطان یا در پی پیوند اعضا فقر تغذیه بیماری اخیری که سبب کاهش مقاومت بدن شده است . همه گیری مننژیت . گاهی این بیماری یا انتشار از فردی به فرد دیگر شدیدتر می گردد.

عوارض مننژیت غیرچرکی‌

آسیب مغزی دایمی (نادر) اختلال یا فلج عضلانی (ناشایع )

دارو مننژیت غیرچرکی‌

اگر مننژیت غیرچرکی ناشی از یک ویروس باشد، هیچ دارویی نیاز نیست . معمولاً دستگاه دفاعی بدن خود بر بیماری غلبه می کند (اگرچه ویروس فلج اطفال ممکن است آسیب دایمی به جای گذارد). اگر مننژیت ناشی از یک قارچ باشد، داروهای ضدقارچ باشد، داروهای ضدقارچ نظیر آمفوتریسین بی ممکن است تجویز شود. از مصرف آسپیرین برای درد باید خودداری شود، زیرا ممکن است باعث خونریزی شود. استفاده از داروهای ضدتهوع و مسکن های قوی تر ممکن است نیاز گردد.

علل مننژیت غیرچرکی‌

ویروس های مختلفی از قبیل ویروس فلج اطفال قارچ ها، از قبیل مخمرها یک واکنش احتمالاً خودایمنی در پی بیماری های ویروسی مختلف نظیر سرخک

فعالیت مننژیت غیرچرکی‌

استراحت در بستر در یک اتاق تاریک توصیه می گردد. به محض بهبود علایم فعالیت های طبیعی خود را از سر گیرید.

اصول کلی درمان مننژیت غیرچرکی‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش هایی نظیر شمارش سلول های خون و بررسی مایع مغزی نخاعی گرفته شده با سوزن از ناحیه کمر، سی تی اسکن یا ام آرآی باشد. معمولاً بستری در بیمارستان برای مراقبت بیمار لازم است . درمان مشتمل است بر تجویز آنتی بیوتیک مناسب و مراقبت های حمایتی برای کنترل علایمی نظیر تهوع و تب

پیشگیری از مننژیت غیرچرکی‌

واکسیناسیون متداول بر ضد بیماری های ویروسی را به موقع انجام دهید.

رژیم غذایی مننژیت غیرچرکی‌

رژیم خاصی نیاز نیست . مصرف روزانه 8-6 لیوان مایعات ، حتی اگر شده به اجبار، توصیه می گردد.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها