همه چیز درباره  لوسمی لنفوسیتی مزمن‌

لوسمی لنفوسیتی مزمن‌

لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL) سرطانی با رشد بسیار آهسته مربوط به اعضای خونساز در افراد سالمند است (در مردان بالای 50 سال شایع تر است ). حدود 13 قربانیان لوسمی دارای این نوع لوسمی هستند. این بیماری اغلب در طی آزمایش خون معمول انجام شده برای سایر بیماری ها به طور اتفاقی کشف می شود.

علائم لوسمی لنفوسیتی مزمن‌

در مراحل زودرس بیماری ، به تدریج علایم زیر بروز می کند: خستگی و ضعف عمومی کم خونی خفیف تا متوسط گره های لنفاوی بزرگ شده و سفت کاهش وزن بدون علل معمول بزرگی طحال و کبد حساس شدن نسبت به عفونت ها گره های پوستی (گاهی ) در مراحل دیررس : ناتوانی در مقابله با عفونت های باکتریایی ، ویروسی یا قارچی ضعف ناتوان کننده

عواقب لوسمی لنفوسیتی مزمن‌

این بیماری در حال حاضر غیرقابل علاج محسوب می گردد. با این حال ، علایم آن با درمان قابل تخفیف یا کنترل است . بسیاری از بیماران سال ها بدون علامت یا با علایم اندک زنده می مانند و بر اساس برخی مقالات پزشکی موارد اندکی از بهبود غیرمنتظره این بیماری گزارش شده است . تحقیقات علمی درباره علل و درمان این بیماری ادامه دارد و این امید وجود دارد که درمان های مؤثرتر و در نهایت علاج بخشی عرضه شود.

عوامل لوسمی لنفوسیتی مزمن‌

سن بالای 50 سال

عوارض لوسمی لنفوسیتی مزمن‌

خونریزی کم خونی شدید عفونت ها نقرس

دارو لوسمی لنفوسیتی مزمن‌

بسیاری از افراد دچار این بیماری به درمان چندانی نیاز ندارد. طرح های درمانی تا حد زیادی به وضعیت هر بیمار بستگی دارد. داروهای ضدسرطان شامل داروهای کورتونی داروهای ضد نقرس از مصرف آسپیرین یا هر ترکیب حاوی آسپیرین خودداری کنید، زیرا آسپیرین احتمال خونریزی را افزایش می دهد.

علل لوسمی لنفوسیتی مزمن‌

نامشخص . بررسی های تشخیصی نشان دهنده تکثیر لنفوسیت ها (نوعی از سلول های سفید خون ) می باشد. برخلاف بعضی انواع لوسمی ، تماس بیش از حد با اشعه به نظر نمی رسد عامل زمینه سازی برای لوسمی لنفوسیتی مزمن باشد.

فعالیت لوسمی لنفوسیتی مزمن‌

محدودیتی وجود ندارد.

اصول کلی درمان لوسمی لنفوسیتی مزمن‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون ، مغز استخوان و مایع مغزی ـ نخاعی ، عکس قفسه سینه ، سی تی اسکن ، سونوگرافی و گرفتن مایع نخاعی باشد. - شدت این بیماری بر اساس بزرگی کبد و طحال ، کم خونی ، و کمبود پلاکت ها تعیین می گردد. - گاهی در موارد خفیف به هیچ درمانی نیاز نیست . - درمان ممکن است شامل تجویز داروهای ضدسرطان ، و متعاقب آن اشعه درمانی و گاهی تزریق خون و پلاکت باشد. - این بیماران باید از تماس با افراد بیمار دیگر و اماکن پرازدحام به منظور پیشگیری از قرار گرفتن در معرض عفونت های خطرناک اجتناب کنند. - مراقبت از دهان مهم است . به منظور کاهش زخم های دهانی اغلب از شستشوی دهان با آب نمک گرم استفاده می شود. به منظور تهیه آب نمک یک قاشق غذاخوری نمک را در 250 سی سی آب (معادل یک بطری نوشابه ) حل کنید. برای پیشگیری از خراشیده شدن لثه ها از مسواک نرم استفاده کنید.

پیشگیری از لوسمی لنفوسیتی مزمن‌

پیشگیری خاصی وجود ندارد.

رژیم غذایی لوسمی لنفوسیتی مزمن‌

رژیم خاصی نیاز ندارد. به دلخواه خود تا حد امکان از نظر غذایی تقویت کنید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها