همه چیز درباره  بیماری آرتیت روماتویید

بیماری آرتیت روماتویید

آرتیت روماتویید عبارت است از یک بیماری طولانی مدت که طی آن مفصل به همراه عضلات ، غشاهای پوشاننده و غضروف متأثر می شوند. گاهی چشم و رگ های خونی نیز درگیر می شوند. این بیماری سه برابر در زنان شایع تر است و معمولاً بین سنین 60-20 سالگی رخ می دهد. حداکثر بروز آن در سنین 40-35 سالگی است .

دکتر حبیب رشادی

دکتر حبیب رشادی هستم متخصص ارتوپدی اگر در رابطه با بیماری بیماری آرتیت روماتوییدسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

عواقب بیماری آرتیت روماتویید

بیماری ممکن است خفیف یا شدید باشد و این بیماری در حال حاضر قابل علاج نیست ، اما با تشخیص زودهنگام ، می توان درد بیمار را تخفیف داد، از بروز ناتوانی و معلولیت جلوگیری به عمل آورد، و عمر طبیعی توأم با فعالیت را برای بیمار به ارمغان آورد. با درمان محافظه کارانه ، علایم در 75% بیماران در عرض یک سال بهبود می یابند. اما حدود 10%-5% بیماران ، علی رغم درمان ، نهایتاً معلولیت پیدا خواهند نمود.

دارو بیماری آرتیت روماتویید

داروهای ضد التهاب غیراستروییدی ، از جمله آسپیرین و سایر سالیسیلات ها؛ ترکیبات طلا؛ داروهای سرکوب کنندة ایمنی داروهای کورتیزونی معمولاً درد را به طور سریع و مؤثر برای مدت کوتاهی برطرف می کنند، اما در استفاده طولانی مدت ، کمتر اثر بخش هستند. این داروها نمی توانند از تخریب پیش روندة مفصل جلوگیری کنند، و گاهی اثرات جانبی زیانباری به بار می آورند. توجه داشته باشید که تزریق کورتیزون به داخل مفصل نیز درد را فقط به طور موقتی بهبود می بخشد.

فعالیت بیماری آرتیت روماتویید

تا زمانی که تب و سایر علایم شعله ور شدن بیماری ناپدید نگشته اند، در رختخواب به استراحت بپردازید، مگر برای رفتن به توالت پس از آن فعالیت خود را از سر بگیرید ، اما در طی روز اوقاتی را برای استراحت اختصاص دهید. هر شب حداقل 12-10 ساعت بخوابید. خود را زیاده از حد خسته نکنید. به هنگام ایستادن ، راه رفتن ، و نشستن ، بدن خود را راست نگاه دارید. حتی المقدور به طور فعال ورزش کنید تا قدرت عضلانی و حرکت مفصل تا حد امکان حفظ شود. شدت فعالیت را به تدریج به حد توصیه شده برسانید. ورزش در استخر آب گرم برای خشکی مفاصل خوب است . مفصل معلول شده را باید به طور غیر فعال (بدون استفاده از عضلات حرکت دهندة آن مفصل ) حرکت داد تا بدین وسیله از انقباض دایمی و جمع شدگی عضلات جلوگیری شود.

پیشگیری از بیماری آرتیت روماتویید

هیچ روش خاصی برای پیشگیری وجود ندارد

اصول کلی درمان بیماری آرتیت روماتویید

انجام آزمایش خون برای بررسی وجود «عامل روماتویید» استفاده از آتل به هنگام خواب می تواند در حمایت و حفاظت از مفصل دچار بیماری کمک کننده باشد. استفاده از دستکش در شب برای حفظ گرما تخفیف درد با گرما مثلاً استفاده از حوله آب داغ ، لامپ تولید کنندة ، یا استخر آب گرم اگر تشک سفت ندارید، یک تختة ضخیم چندلا زیر تشک خود قرار دهید. به فکر نقل مکان به آب و هوای خشک باشید. هوای مرطوب علایم را بدتر می کند.

رژیم غذایی بیماری آرتیت روماتویید

یکی رژیم غذایی عادی و متعادل داشته باشید. از روی آوردن به رژیم های مد روز برای آرتریت ، که اتفاقاً زیاد هم هستند، خودداری کنید. اگر چاق هستید وزن خود را کم کنید. چاقی باعث وارد آمدن فشار به مفصل می شود.

علائم بیماری آرتیت روماتویید

شروع آهسته یا ناگهانی : قرمزی ، درد، گرمی و درد به همگام لمس در یک یا تمام مفاصل فعال در دست ، مچ دست ، آرنج ، شانه ، پا، و مچ پا خشکی صبحگاهی تب پایین وجود برآمدگی هایی زیر پوست (گاهی )

عوامل بیماری آرتیت روماتویید

سابقة خانوادگی آرتریت روماتوئید یا سایر بیماریهای خودایمن عوامل ژنتیک ، مثل نقص در دستگاه خودایمنی زنان در سنین 50-20 سالگی استرس عاطفی می تواند باعث شعله ور شدن بیماری شود

علل بیماری آرتیت روماتویید

ناشناخته است ، ولی این بیماری احتمالاً منشاِء خودایمنی دارد.

عوارض بیماری آرتیت روماتویید

اختلال بینایی تغییر شکل مفصل به طور دایمی و از کارافتادگی بیمار داروهای مورد استفاده در درمان می توانند عوارضی به همراه داشته باشند، مثل مشکلات در معده ، و مشکلات ناشی از استفادة طولانی مدت از استریید. کم خونی متوسط

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها