همه چیز درباره  گاستریت (ورم معده‌)

گاستریت (ورم معده‌)

گاستریت (ورم معده ) عبارت است از آزردگی ، التهاب ، زخم سطحی یا عفونت خفیف مخاط معده . این بیماری ممکن است حاد باشد و به صورت یک حمله ناگهانی رخ دهد، یا مزمن باشد و تدریجاً در طی مدتی طولانی ایجاد شود. گاستریت در واقع جزئی از یک طیف بیماری است که شامل زخم سطحی معده نیز می شود.

علائم گاستریت (ورم معده‌)

درد شکمی و دل پیچه سیاه شدن اجابت مزاج در اثر خونریزی گوارشی گاهی استفراغ بی اشتهایی تب ضعف تورم شکم درد تند و تیز، مبهم ، یا آزاردهنده در قفسه سینه مزه اسید در دهان تهوع خفیف و ندرتاً اسهال آروغ یا نفخ

عواقب گاستریت (ورم معده‌)

اگر علت پیدا شده و حذف شود، معمولاً در عرض چند روز خوب می شود.

عوامل گاستریت (ورم معده‌)

استرس ، از جمله عمل جراحی و بستری شدن در بیمارستان به علت سایر بیماری ها رژیم غذایی نامناسب وجود بیماری ای که مقاومت بدن را کم کرده باشد سیگار کشیدن مصرف برخی از داروها مثل آسپیرین ، داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی ، داروهای کورتیزونی ، کافئین ، و بسیاری دیگر از داروها سوءمصرف الکل خستگی یا کار زیاد وجود باکتری هلیکوباکتر پیلوری در معده

عوارض گاستریت (ورم معده‌)

خونریزی یکی از عوارض ناشایع ولی خطرناک ورم معده است ، خصوصاً در سالمندان .

دارو گاستریت (ورم معده‌)

برای ناراحتی و درد خفیف می توان از داروهای خنثی کننده اسید یا استامینوفن استفاده کرد. از آسپیرین استفاده نکنید. امکان دارد سایر داروها مثل داروهای بهبوددهنده زخم تجویز شوند.

علل گاستریت (ورم معده‌)

تولید بیش از اندازه اسید معده در اثر نوشیدن زیاد الکل ، سیگار کشیدن ، یا پرخوری (خصوصاً خوردن غذاهایی که به سادگی هضم نمی شوند). عفونت باکتریایی عفونت ویروسی . این نوع از ورم معده ممکن است مسری باشد. واکنش نامطلوب به الکل ، کافئین ، یا داروها گاهی علت آن ناشناخته است

فعالیت گاستریت (ورم معده‌)

با رو به بهبود گذاشتن علایم ، فعالیت های عادی خود را از سر گیرید.

اصول کلی درمان گاستریت (ورم معده‌)

تشخیص با آندوسکوپی و دیدن درون معده انجام می گیرد (با استفاده از یک لوله انعطاف پذیر که از مری به داخل معده هدایت می شود). به هنگام آندوسکوپی امکان دارد تکه کوچکی از بافت از مخاط معده برداشته شود و برای بررسی پاتولوژی فرستاده می شود. اهداف درمان عبارتند از رفع علایم و حذف دارو یا ماده ای که باعث آزردگی معده می شود یا علل دیگر سیگار نکشید. در صورت بروز خونریزی زیاد ممکن است نیاز به بستری کردن وجود داشته باشد.

پیشگیری از گاستریت (ورم معده‌)

در خوردن و آشامیدن تعادل را رعایت کنید. وعده های غذایی را جا نیاندازید و نظم غذایی را رعایت کنید. از خوردن غذاهایی که هضم آنها برای شما مشکل است پرهیز کنید. سیگار نکشید حتی المقدور از مصرف داروهایی که معده شما را آزرده می سازند خودداری کنید.

رژیم غذایی گاستریت (ورم معده‌)

در روز اول حمله ورم معده غذاهای جامد نخورید. مرتباً مایعات بنوشید، ترجیحاً شیر یا آب . تدریجاً رژیم غذایی عادی خود را از سر گیرید، اما از غذاهای داغ و پر ادویه ، الکل ، قهوه ، و غذاهای اسیدی پرهیز کنید تا زمانی که علایم کاملاً برطرف شوند.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها