همه چیز درباره  سرطان پوست، سرطان سلول سنگفرشی‌

سرطان پوست، سرطان سلول سنگفرشی‌

سرطان پوست ، سرطان سلول سنگفرشی رشد بدخیم لایه اپی تلیالی (سطح خارجی ) پوست . این سرطان معمولاً پوست نواحی در معرض آفتاب ، نظیر صورت ، گوش ها، دست ها یا بازوها را درگیر ساخته و بیشتر در بزرگسالان بالای 40 سال بروز می کند.

علائم سرطان پوست، سرطان سلول سنگفرشی‌

یک برآمدگی یا گرهک کوچک ، قرمزرنگ و پوسته دار بر روی پوست که دلمه بسته و نهایتاً زخمی می گردد. این ضایعه سوزش یا خارش ندارد.

عواقب سرطان پوست، سرطان سلول سنگفرشی‌

با درمان مناسب قابل علاج است .

عوامل سرطان پوست، سرطان سلول سنگفرشی‌

سن بالا 60 سال پوست روشن بیماری اخیر همراه زخم های پوستی مزمن به هر علت کار در محیط باز مشاغل یا درمان هایی که مستلزم تماس با اشعه ایکس هستند. کراتوز اکتینیک

عوارض سرطان پوست، سرطان سلول سنگفرشی‌

در 10% موارد درمان مجدد لازم است . در صورت عدم درمان ، سرطان به سایر نواحی بدن گسترش می یابد (به ندرت )

دارو سرطان پوست، سرطان سلول سنگفرشی‌

برای درد خفیف ، استفاده از داروهای بدون نسخه ، نظیر استامینوفن یا آسپیرین ممکن است کافی باشد. پماد آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت زخم ممکن است تجویز گردد.

علل سرطان پوست، سرطان سلول سنگفرشی‌

تماس زیاد با آفتاب آسیب پوستی ناشی از تابش اشعه ضعف دستگاه ایمنی ناشی از بیماری ها یا داروها تماس با قطران ، سایر مشتقات نفت و ذغال سنگ

فعالیت سرطان پوست، سرطان سلول سنگفرشی‌

پس از درمان فعالیت های طبیعی خود را هرچه زودتر از سر بگیرید.

اصول کلی درمان سرطان پوست، سرطان سلول سنگفرشی‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل بررسی آسیب شناسی بافت نمونه برداری شده جهت تأیید تشخیص انتخاب نوع درمان بسته به ظاهر ضایعه ، وسعت و محل آن متفاوت است . 1 ـ کورتاژ و خشکاندن محل ضایعه با الکتریسیته ـ پس از بیحسی موضعی ، ضایعه بریده یا تراشیده شده و سپس با حرارت حاصل از جریان برق با فرکانس بالا بافت محل ضایعه تخریب می گردد. 2 ـ برداشت ضایعه با جراحی ـ پس از بیحسی موضعی ، ضایعه با استفاده از چاقی جراحی برداشته می شود. 3 ـ روش جراحی موه (Moh's surgery) ـ نوع تخصصی برداشت ضایعه با جراحی که برای برداشت سرطان های پرخطر به کار می رود. 4 ـ جراحی با سرما ـ استفاده از نیتروژن مایع جهت منجمد کردن و از بین بردن سلول ها. گاهی از بیحسی موضعی استفاده می شود. 5 ـ لیزردرمانی ـ در برخی مراکز درمانی برای تخریب ضایعه از لیزر استفاده می شود. 6 ـ اشعه درمانی ـ در مواردی که موقعیت تومور ایجاد می کند استفاده می شود، مثلاً در مورد تومورهای نزدیک لب و پلک . پس از جراحی : - روزی دوبار محل جراحی را با آب اکسیژنه رقیق یا محلول سالین استریل شستشو دهید. - در طی روز بر روی زخم جراحی از پانسمان چسبی استفاده کنید. هنگام شب روی زخم را باز بگذارید. - شستشوی پوست را طبق روال عادی انجام دهید. پس از حمام کردن یا شنا پوست را به آرامی و به طور کامل خشک نمایید.

پیشگیری از سرطان پوست، سرطان سلول سنگفرشی‌

برای محافظت پوست در برابر آفتاب از کلاه ، لباس های محافظ یا ترکیبات ضدآفتاب با قدرت (SPF15) یا بالاتر استفاده کنید. معاینه ماهیانه پوست توسط خود فرد به خصوص اگر سابقه قبلی سرطان های پوست را داشته باشد.

رژیم غذایی سرطان پوست، سرطان سلول سنگفرشی‌

رژیم خاصی نیاز نیست .

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها