همه چیز درباره  بیماری آنفلوانزا

بیماری آنفلوانزا

آنفلوانزا عبارت است از یک عفونت تنفسی مسری و شایع که در اثر یک ویروس ایجاد می شود. مدت زمان شروع علایم از زمان وارد شدن ویروس به بدن 48-24 ساعت است . سه نوع اصلی ویروس آنفلوانزا وجود دارد (A,B,C) ، اما این ویروس ها توانایی جهش به انواع گوناگونی را دارند. شیوع ناگهانی انواع مختلف آنفلوانزا تقریباً هر زمستان رخ می دهد و شدت آنها متفاوت است . آنفلوانزا هم در مرد و هم در زن در تمام سنین به غیر از دوران شیرخوارگی دیده می شود.

علائم بیماری آنفلوانزا

لرز و تب متوسط تا بالا دردهای عضلانی ، از جمله کمردرد سرفه ، که معمولاً یا با خلط بسیار کم همراه است یا اصولاً خلطی همراه آن وجود ندارد. گلودرد خشونت صدا آبریزش از بینی سردرد خستگی

عواقب بیماری آنفلوانزا

بهبود خود به خودی در عرض 10-7 روز در صورتی که هیچ عارضه ای رخ ندهد. اگر عارضه ای رخ دهد، درمان با آنتی بیوتیک معمولاً ضروری است ، و بهبود ممکن است 6-3 هفته به درازا انجامد.

عوامل بیماری آنفلوانزا

استرس خستگی شدید تغذیه نامناسب وجود بیماری اخیر که موجب کاهش مقاومت بدن شده باشد. بیماری مزمن ، خصوصاً بیماری مزمن قلبی یا ریوی حاملگی (سه ماه سوم ) افرادی که در یک محیط نیمه بسته زندگی می کنند. سرکوب ایمنی ناشی از دارو یا بیماری مکان های شلوغ به هنگام بروز همه گیری

عوارض بیماری آنفلوانزا

عفونت های باکتریایی از جمله برونشیت یا ذات الریه . این عفونت ها ممکن است خصوصاً در افرادی که بیماری مزمن دارند یا افراد بالای 65 سال خطرناک باشند.

دارو بیماری آنفلوانزا

برای ناراحتی خفیف می توان از داروهایی مثل استامینوفن ، شربت های ضد سرفه ، افشانه ها (اسپری های ) بینی یا ضد احتقان ها (رفع کننده گرفتگی بینی ) استفاده نمود. آسپیرین نخورید، زیرا در بعضی از تحقیقات مشخص شده است که بین مصرف آسپیرین (خصوصاً در کودکان ) به هنگام بروز یک بیماری ویروسی و به وجود آمدن نشانگان رای ارتباط وجود دارد. نشانگان رای یک نوع آنسفالیت (التهاب مغز) است . می توان از یک دسته داروهای ضد ویروسی در موارد شدید یا برای کسانی که در معرض بیشترین خطر بروز عوارض هستند استفاده نمود.

علل بیماری آنفلوانزا

عفونت با ویروس های دسته میکسوویروس ها. این ویروس ها در اثر تماس مستقیم یا غیرمستقیم (مثلاً استفاده از لیوان آلوده ) گسترش می یابند.

فعالیت بیماری آنفلوانزا

بهترین درمان برای آنفلوانزا استراحت است . اگر وضعیت سلامت عمومی شما خوب باشد، استراحت کمک می کند تا بدنتان با ویروس به خوبی مبارزه کند.

اصول کلی درمان بیماری آنفلوانزا

بررسی های آزمایشگاهی ، مثل آزمایش خون و کشت خلط ؛ عکس برداری اشعه ایکس از قفسه سینه (تنها در صورت بروز عوارض ). برای تخفیف گرفتگی بینی ، غالباً با آب گرم یا سرد، چای غلیظ یا آب نمک قرقره کنید. برای افزایش رطوبت هوا از یک دستگاه بخور خنک استفاده نمایید. رطوبت کمک می کند تا ترشحات ریه رقیق و بنابراین راحت تر تخلیه شوند. درون دستگاه بخور خنک دارو نگذارید، زیرا کمکی نمی کند. دستگاه را روزانه تمیز کنید. برای جلوگیری از سرایت بیماری به دیگران ، دستان خود را مرتباً بشویید، خصوصاً پس از فین کردن یا پیش از دست زدن به غذا یا مواد غذایی روی عضلاتی که دچار درد هستند کمپرس گرم یا صفحه گرم کننده بگذارید.

پیشگیری از بیماری آنفلوانزا

حتی المقدور از خطرات ذکر شده در بالا پرهیز کنید. اگر بالای 65 سال سن دارید یا مبتلا به بیماری مزمن قلبی یا ریوی هستید، سالانه واکسن آنفلوانزا دریافت کنید. این واکسن تنها در برابر 2 یا 3 زیر نوع به خصوص از آنفلوانزای نوع A حفاظت ایجاد می کند. از تماس غیرضروری با افرادی که دچار عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی به هنگام فصل آنفلوانزا (زمستان ) هستند خودداری کنید. استفاده از داروی آمانتادیس برای افراد پرخطر (که واکسن تزریق نکرده باشند) یا افرادی که نیازمند اقدامات کنترلی اضافه تری هستند

رژیم غذایی بیماری آنفلوانزا

معمولاً اشتها به هنگام آنفلوانزا کم می شود. شاید در ابتدا فقط اشتها به مایعات داشته باشید، سپس پس از مدتی به وعده های غذایی کوچک حاوی مواد نشاسته ای بدون ادویه (نان سوخاری ، برنج ، پوره ، غلات پخته شده ، سیب زمینی پخته ) اشتها پیدا کنید. روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید (خصوصاً اگر تبتان بالا باشد). نوشیدن مایعات بیشتر مثل آب میوه ، چای و نوشیدنی های غیر گازدار نیز به رقیق شدن ترشحات کمک می کنند.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها