همه چیز درباره  سوءهاضمه‌

سوءهاضمه‌

سوءهاضمه عبارت است از یک نوع احساس ناراحتی مبهم در قفسه سینه یا شکم بدون علت ساختاری مشخص که به هنگام خوردن یا آشامیدن یا به فاصله کمی پس از آن رخ می دهد.

علائم سوءهاضمه‌

تهوع خفیف سوزش سردل درد در قسمت فوقانی شکم نفخ یا آروغ احساس پری معده ترش کردن

عواقب سوءهاضمه‌

علایم را می توان با درمان تحت کنترل در آورد، اما احتمال عود علایم وجود دارند.

عوامل سوءهاضمه‌

استرس مصرف دخانیات نوشیدن الکل مصرف داروهایی که ممکن است باعث آزار و تحریک معده شوند. خستگی یا کار زیاد

عوارض سوءهاضمه‌

علایم حمله قلب یا بیماری جدی مری یا معده ممکن است شبیه سوءهاضمه که باعث غفلت از آن باعث بیماری جدی می شود.

دارو سوءهاضمه‌

برای ناراحتی خفیف ، می توان از شربت ها یا قرص های ضد اسید استفاده کرد. برای ناراحتی شدید و جدی ممکن است داروهایی مثل مسدودکنده های 2 H ، داروهای ضدگرفتگی یا آرام بخش ها برای تخفیف علایم مورد تجویز قرار گیر

علل سوءهاضمه‌

علایم به نظر با خوردن ، آشامیدن ، یا بلعیدن هوا به هنگام صحبت کردن یا آدامس جویدن ارتباط دارند. علایم غالباً به دنبال بروز هیجات و ناراحتی های عاطفی به هنگام خوردن ؛ مصرف بیش از اندازه دخانیات ؛ یبوست ؛ خوردن غذاهای خوب پخته نشده ؛ خوردن غذاهای چرب ؛ هضم نامناسب مواد غذایی تولیدکننده گاز مثل حبوبات ، خیار، کلم و پیاز؛ آلرژی غذایی ؛ یا نوشیدن الکل رخ دهد.

فعالیت سوءهاضمه‌

محدودیتی برای آن وجود ندارد. انجام منظم تمرینات ورزشی توصیه می شود.

اصول کلی درمان سوءهاضمه‌

در موارد مزمن ، بررسی های تشخیصی ممکن است شامل عکس برداری اشعه ایکس از قسمت فوقانی دستگاه گوارش و آندوسکوپی (دیدن مری و معده با وسیله مخصوص که سر آن منبع نور قرار دارد) باشد. درمان و پیشگیری مشابه هم هستند: برای غذاخوردن وقت کافی بگذارید. غذا را به دقت و کامل بجوید. از دعوا و مرافعه و هیجانات به هنگام غذاخوردن پرهیز کنید. بلافاصله پیش از غذا دخانیات مصرف نکنید. بلافاصله پس از غذا از هیجانات یا ورزش پرهیز کنید. از کارهایی که باعث رفتن هوا به درون معده می شود، مثل آدامس جویدن ، خودداری کنید. از پوشیدن لباس تنگ خودداری کنید. در هر بار بروز سوءهاضمه مراقب بروز تغییرات در علایم باشید. اگر ماهیت ، زمانبندی ، تعداد دفعات یا شدت علایم تغییر کنند، امکان دارد یک بیماری جدی مطرح باشد. نمود این بیماری ها عبارتند از سوزش سردل ناشی از آسیب دیدن قسمت پایینی مری ، بیماری کیسه صفرا، بیماری کیسه صفرا، زخم معده ، یا سرطان معده

پیشگیری از سوءهاضمه‌

از خوردن غذاهایی که آنها را خوب هضم نمی کنید، از جمله نوشیدنی های گازدار، خودداری کنید. دخانیات مصرف نکنید. پس از غذاخوردن استراحت کنید. به هنگام غذاخوردن سعی کنید دچار ناراحتی عاطفی نشوید. تند غذا نخورید. از مصرف الکل جداً پرهیز کنید. در صورتی که علایم پایدار باشند، ممکن است واقعاً یک بیماری در دستگاه گوارش یا سایر نقاط بدن وجود داشته باشد. گاهی این علایم بدون اینکه بیماری خاصی وجود داشته باشد رخ می دهند. این حالت نشان دهنده عملکرد غیرطبیعی در یکی از قسمت های ظاهراً طبیعی بدن است .

رژیم غذایی سوءهاضمه‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود. از خوردن غذاها و موادغذایی که ایجاد ناراحتی گوارشی می کنند خودداری کنید، خصوصاً آنهایی که در قسمت علل فهرست شده اند.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها