همه چیز درباره سردرد خوشه ای

سردرد خوشه ای

سردرد خوشه ای عبارت است از یک نوع سردرد بسیار شدید که به طور معمول شامل درد در یک طرف سر، در پشت سر، یا اطراف یک چشم می شود. این سردردها معمولاً در یک زمان از روز برای چندین روز یا هفته رخ می دهند و بعد فروکش کرده و فرد ممکن است هفته ها یا ماه ها سردرد نداشته باشد. حدود 90% از بیماران مرد هستند.

عواقب سردرد خوشه ای

راهی برای معالجه آن نیست ، اما با درمان می توان درد را کنترل و طول مدت بروز حملات را کم کرد. دوران طولانی مدت فروکش کردن سردرد

دارو سردرد خوشه ای

استفاده از داروی سوماتریتپان به صورت تزریق زیر پوستی ممکن است در هنگام حمله حاد سردرد کمک کننده باشد. دستورالعمل تجویز این دارو را به دقت به کار بندید. از اسپری استنشاقی ارگوتامین نیز می توان به هنگام حمله و نیز برای پیشگیری از بروز حمله استفاده نمود. در مورد این دارو هم دستورالعمل تجویز دارو را به دقت رعایت کنید، خصوصاً اگر بیش از یک دارو مصرف می کنید. امکان دارد اکسیژن درمانی در منزل توصیه شود. داروهای حاوی کافئین (خوراکی و به صورت شیاف ) نیز ممکن است به هنگام حمله سردرد کمک کننده باشند. امکان دارد مصرف یک داروی بی حس کننده موضعی مثل لیدوکایین توصیه شود. فنیل افرین برای بر طرف کردن گرفتگی بینی چندین دارو موجود هستند که می توان از آنها برای مهار حملات سردرد به هنگام فعال بودن بیماری استفاده کرد: پردنیزون ، لیتیم ، ارگوتامین ، وراپامیل ، ایندومتاسین ، و متی سرژید

فعالیت سردرد خوشه ای

از هرگونه فعالیتی که شاید باعث رسیدن آسیب به شما به هنگام حمله سردرد شود اجتناب کنید. فعالیت بدنی زیاد به هنگام بروز اولین علایم سردرد شاید باعث فروکش حمله سردرد شود.

پیشگیری سردرد خوشه ای

به دلیل این که علت دقیق این نوع سردرد ناشناخته است ، راه خاصی برای پیشگیری از اولین حمله وجود ندارد.

اصول کلی سردرد خوشه ای

تشخیص معمولاً با بررسی الگوی حملات سردرد و سایر علایم انجام می گیرد. درمان ممکن است شامل دارو و تغییر در شیوه زندگی باشد. به هنگام فعال بودن بیماری ، از نور روشن یا خیره کننده ، عصبانیت زیاد، فعالیت پراسترس یا هیجانات پرهیز کنید. این عوامل باعث آغاز حمله خواهند شد. سیگار نکشید؛ تنباکو ممکن است باعث اثر نکردن دارو در رفع سردرد شود. اگر سردرد با دارو خوب نشد، می توان روی عصب سه قلو عمل جراحی انجام داد و سردرد را به این گونه درمان کرد.

رژیم سردرد خوشه ای

ندرتاً بعضی از غذاها (مثل شکلات ، تخم مرغ ، محصولات لبنی ) می توانند باعث آغاز حمله سردرد شوند.

علائم سردرد خوشه ای

شروع ناگهانی سردرد، غالباً در شب و به هنگام خواب سردرد در عرض 15 دقیقه به اوج خود می رسد و حدود 2 ساعت طول می کشد. درد در یک طرف و اطراف چشم احساس می شود. درد شدید، به داخل فرو رونده ، یا اذیت کننده اشک آلود بودن چشم ها قرمز و پرعروق بودن ملتحمه ورم کردن و پایین افتادن پلک گرفتگی بینی و آب ریزش از بینی کند شدن ضربان قلب تهوع تعریق گاهی بی قراری ، فعالیت زیاد، یا رفتار خشونت آمیز

عوامل سردرد خوشه ای

مردان بالای 30 سال رابطه احتمالی با سابقه وارد آمدن ضربه به سر یا عمل جراحی روی سر بروز بسیار بیشتر زخم معده و دوازدهه و بیماری سرخرگ های قلب (در مردان ) سابقه میگرن (خصوصاً در زنان ) بعضی از غذاها نیز در ایجاد آن مؤثر شناخته شده اند، خصوصاً غذاهایی که حاوی تیرامین هستند. این غذاها شامل پیرونی ، جگر مرغ ، غذاهای قارچی و پنیرهای کهنه است .

علل سردرد خوشه ای

علت واقعی آن ناشناخته است . البته شواهدی وجود دارد مبنی بر این که یک نوع اختلال عصبی در ضرباهنگ شبانه روزی (ساعت بیولوژیک ) بدن ممکن است به بروز سردرد خوشه ای کمک کند.

عوارض سردرد خوشه ای

آسیب رساندن به خود به هنگام حمله عوارض جانبی داروها