همه چیز درباره گلومرولونفریت‌

گلومرولونفریت‌

گلومرولونفریت عبارت است از التهاب گلومرول ها (فیلترهای کوچک و گردی که در کلیه ها وجود دارند). آسیب به گلومرول ها باعث می شود که آنها نتوانند مواد زاید را به خوبی از خون تصفیه کنند. این امر ممکن است پیامدهای جدی در بر داشته باشد. گلومرولونفریت می تواند در هر سنی رخ دهد، اما در کودکان (1 تا 11 سال ) شایع تر است .

عواقب گلومرولونفریت‌

علایم در عرض 2 هفته تا چند ماه رفع می شوند. حدود 90% از کودکان بدون بروز هیچ گونه عارضه ای بهبود می یابند. بزرگسالان نیز بهبود می یابند، اما سیر بهبودی آنها آهسته تر است .

دارو گلومرولونفریت‌

داروهای کورتیزونی یا سیتوتوکسیک در صورتی که بیماری شدید باشد. داروهای ادرارآور (دیورتیک ) برای افزایش ادرار داروهای ضد فشار خون در صورتی که فشار خون بالا رفته باشد. مکمل های آهن و ویتامین در صورت وجود کم خونی

فعالیت گلومرولونفریت‌

تا زمانی که تمام علایم بیماری برطرف نشده باشند، در رختخواب استراحت کنید مگر برای رفتن به توآلت . استراحت در رختخواب باعث می شود خون کافی به کلیه ها جریان یابد. اصولاً جریان خون به کلیه ها در حالت درازکش بهتر از حالات دیگر است . پس از بهبود، فعالیت های عادی خود را تدریجاً از سر گیرید.

پیشگیری گلومرولونفریت‌

از تماس با بیمارانی که عفونت استرپتوککی دارند خودداری کنید. برای درمان آنتی بیوتیکی هرگونه عفونت که شاید استرپتوککی باشد به پزشک مراجعه کنید.

اصول کلی گلومرولونفریت‌

اقدامات تشخیصی شامل شمارش سلول های خون ، آزمایش ادرار به دفعات برای تعیین وجود پروتئین یا سایر عناصر غیرطبیعی در ادرار، اندازه گیری تیتر پادتن ضداسترپتوکک ، و آزمایشات مربوط به کار کلیه . اهداف درمان عبارتند از بهبود علایم و پیشگیری از بروز علایم روزانه 3 بار درجه حرارت بدن را اندازه بگیرید. ادرار خود را در عرض 24 ساعت جمع آوری کنید تا برای آزمایش فرستاده شود. در موارد شدید ممکن است نیاز به بستری کردن بیمار وجود داشته باشد.

رژیم گلومرولونفریت‌

تا زمانی که کلیه های شما کار خود را به خوبی انجام می دهند می توانید رژیم غذایی طبیعی و متعادل داشته باشید. البته باید سدیم (نمک ) رژیم غذایی را به مقدار زیادی کاهش داد.

علائم گلومرولونفریت‌

گلومرلونفریت خفیف هیچ علامتی ایجاد نمی کند و تشخیص آن تنها با آزمایش ادرار میسر می شود. گلومرولونفریت شدید علایم زیر را ایجاد می کند: ادرار تیره یا کمی قرمز احساس کسالت خواب آلودگی تهوع یا استفراغ سردرد گاهی تب بی اشتهایی کاهش ادرار جمع شدن مایع در بدن ، خصوصاً پف کردن چشم ها و ورم مچ پا تنگی نفس بالارفتن فشار خون وجود پروتئین در ادرار اختلال بینایی (به علت بالا بودن فشار خون )

عوامل گلومرولونفریت‌

مواجهه با دیگران در مکان های عمومی که عفونت های استرپتوککی می توانند در آنجا سرایت یابند. عفونت استرپتوککی (مخملک یا باد سرخ )

علل گلومرولونفریت‌

گلومرولونفریت حاد به دنبال یک عفونت استرپتوککی رخ می دهد. شایع ترین مکان های عفونت عبارتند از گلو و پوست . علایم کلیوی معمولاً 3-2 هفته بعد از عفونت استرپتوککی رخ می دهند. گلومرولونفریت مزمن نادر است و امکان دارد دلایلی غیر از گلومرولونفریت حاد داشته باشد. سایر علل شناخته شده عبارتند از لوپوس ، عفونت های ویروسی ، آندوکاردیت باکتریایی . گاهی علت آن ناشناخته است .

عوارض گلومرولونفریت‌

نارسایی کلیه ، که ممکن است نیازمند دیالیز یا سایر درمان های اساسی باشد.