همه چیز درباره پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید

پرکاری تیرویید عبارت است از فعالیت بیش از حد طبیعی غده تیرویید، که هورمون های مترشحه از آن در تنظیم تمام کارهای بدن نقش دارند. در نتیجه این فعالیت بیش از حد، تولید هورمون های تیرویید افزایش می یابد. شایع ترین نوع پرکاری تیرویید، بیماری گریوز نامیده می شود. پرکاری تیرویید، بزرگسالان 50-20 ساله و عمدتاً زنان را گرفتار می کند.

عواقب پرکاری تیروئید

معمولاً با دارو یا جراحی قابل معالجه است . شش ماه فرصت دهید تا بیماری خوب شود. برخی از انواع پرکاری تیرویید ممکن است بدون درمان هم خوب شوند.

دارو پرکاری تیروئید

داروهای ضد تیرویید برای مهار فعالیت تیرویید مسدودکننده های بتا آدرنرژیک برای کم کردن تعداد ضربان قلب افزایش یافته ید رادیواکتیو، که سلول های تیرویید را به طور انتخابی نابود می سازد.

فعالیت پرکاری تیروئید

حتی المقدور فعالیت خود را محدود نمایید تا این که بیماری تحت کنترل درآید. فعالیت های خود را برحسب شدت بیماری تنظیم کنید.

پیشگیری پرکاری تیروئید

راه خاصی برای پیشگیری از آن وجود ندارد.

اصول کلی پرکاری تیروئید

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون و بررسی های رادیواکتیو مثل اندازه گیری برداشت ید 131 توسط تیرویید باشد. درمان مناسب به اندازه گواتر، علل ، سن ، و مدت زمانی که جراحی می تواند به تأخیر افتد (در صورتی که کاندید عمل جراحی باشید) بستگی دارد. پرکاری تیرویید را در اکثر بیماران می توان با دارو کنترل نمود. عمل جراحی برای برداشتن قسمتی از تیرویید در بعضی از بیماران توصیه می شود.

رژیم پرکاری تیروئید

رژیم غذایی حاوی پروتئین زیاد داشته باشید تا بافت های از دست رفته در اثر فعالیت بیش از حد تیرویید بازسازی شوند. اگر اضافه وزن دارید، یک رژیم لاغری مناسب بگیرید.

علائم پرکاری تیروئید

فعالیت بیش از اندازه احساس گرما یا داغی در تمام زمان ها لرزش تعریق خارش پوست تند، نامنظم و کوبنده بودن ضربان قلب کاهش وزن علی رغم این که فرد زیادتر از حد عادی غذا می خورد. البته در افراد مسن ممکن است افزایش وزن دیده شود. اضطراب و بی قراری قابل توجه گاهی بیرون زدگی چشم ها و دو تا دیدن گاهی اسهال گاهی ریزش مو گاهی گواتر (بزرگ شدن غده تیرویید)

عوامل پرکاری تیروئید

سابقه خانوادگی پرکاری تیرویید استرس جنس زن سایر اختلالات ایمنی

علل پرکاری تیروئید

اختلالات خودایمنی (بدن پادتن هایی تولید می کند که باعث تحریک تولید مقادیر بیش از حد طبیی هورمون های تیروییدی می شود). گرهک ها یا تومورهای تیرویید تیروییدیت (التهاب غده تیرویید)

عوارض پرکاری تیروئید

نارسایی احتقانی قلب «طوفان تیرویید» که عبارت است از بدتر شدن ناگهانی تمام علایم . این یک اورژانس تهدیدکننده زندگی است . تشخیص اشتباه به عنوان یک واکنش اضطرابی روانی