همه چیز درباره  کوفتگی یا پارگی چشم‌

کوفتگی یا پارگی چشم‌

کوفتگی یا پارگی چشم عبارت است از آسیب چشم در اثر برخورد یک جسم غیرتیز (کوفتگی ) یا یک جسم تیز (پارگی ). این آسیب می تواند در کره چشم ، پلک ، استخوان های اطراف کره چشم (کاسه چشم ) و عضلات کوچکی که به کره چشم متصل شده اند باشد.

علائم کوفتگی یا پارگی چشم‌

تورم ، قرمزی ، درد به هنگام لمس چشم ، درد خودبه خودی ، خونریزی یا خونمردگی در چشم یا اطراف چشم («چشم سیاه »). مشکل در بینایی

عواقب کوفتگی یا پارگی چشم‌

با درمان پیشگیرانه از عفونت و نیز بخیه زدن ، پارگی های چشم یا اطراف چشم معمولاً خوب می شود. التیام کامل حدود 2 هفته طول می کشد.

عوامل کوفتگی یا پارگی چشم‌

آسیب چشم معمولاً در دعواها رخ می دهد. احتمال دعوا هم هنگام مستی یا در محیط خشونت آمیز بیشتر است . مشاغلی که در آنها چشم در معرض آسیب قرار دارد، مثلا در ورزشکاران ، متصدیان باز کردن در نوشابه ، نجاری یا کارهای ساختمانی استفاده از چمن زن های چرخشی استفاده از تفنگ بادی یا فلاخن ورزش هایی مثل بسکتبال ، فوتبال ، هاکی و غیره

عوارض کوفتگی یا پارگی چشم‌

نابینایی دایمی عفونت آب مروارید

دارو کوفتگی یا پارگی چشم‌

امکان دارد قطره چشمی حاوی آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت تجویز شود. امکان دارد داروهای ضددرد تجویز شوند. گاهی برای استراحت دادن به عضلات داخلی چشم ، قطره چشمی برای گشاد کردن مردمک داده می شود.

علل کوفتگی یا پارگی چشم‌

برخوردن یک جسم غیرتیز یا تیز با چشم یا اطراف چشم

فعالیت کوفتگی یا پارگی چشم‌

پس از درمان ، فعالیت های عادی خود را به تدریج از سر گیرید.

اصول کلی درمان کوفتگی یا پارگی چشم‌

برای کوفتگی پلک (چشم سیاه ) در 24 ساعت اول می توان از کیسه یخ جهت کاهش تورم استفاده نمود. روز بعد با تا کردن یک پارچه تمیز در چند لایه ، فرو بردن آن در آب داغ ، و چلاندن مختصر آن می توان کمپرس داغ تهیه نمود و آن را روی چشم گذاشت . برای اینکه کمپرس مرطوب بماند هر از چندگاه آن را در آب فرو ببرید. در هر بار، کمپرس را به مدت یک ساعت روی چشم بگذارید، سپس یک ساعت به چشم استراحت بدهید و دوباره همین کار را تکرار کنید. - در مواردی که پارگی پلک خفیف است می توان با نخ ابریشم آن را بخیه زد. - در مواردی که پارگی پلک شدید است ، ترمیم آن باید توسط جراح چشم پزشک صورت گیرد. - در صورت وارد آمدن آسیب به کره چشم ، نیاز به درمان اورژانس توسط یک متخصص وجود دارد. - تا زمانی که علایم تخفیف نیافته اند زیر سر خود را با دو عدد بالش بالا نگاه دارید. - برای حفاظت از چشم در برابر نور قوی یا نور خورشید، موقتاً عینک آفتابی مناسب بزنید.

پیشگیری از کوفتگی یا پارگی چشم‌

در صورت احتمال آسیب به چشم ، حتی الامکان از وسایل محافظتی چشم استفاده کنید.

رژیم غذایی کوفتگی یا پارگی چشم‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها