همه چیز درباره پای دیابتی و مشکلات پوستی‌

پای دیابتی و مشکلات پوستی‌

پای دیابتی و مشکلات پوستی عفونت های پوستی ، خصوصاً در پا، در بیماران دیابتی شایع تر از افراد غیردیابتی هستند. پای یک فرد دیابتی حساسیت زیادی به تمام انواع ضربه دارد، به طوری که احتمال عفونت در پای افراد دیابتی به مراتب بیشتر است .

اگر درباره بیماری پای دیابتی و مشکلات پوستی‌ سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر زهره خداشناس دکتر زهره خداشناس متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر عارفه اسدی دکتر عارفه اسدی متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر پردیس ساسانی دکتر پردیس ساسانی متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر زهرا شادلو دکتر زهرا شادلو متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر بهاره ملک افضلی دکتر بهاره ملک افضلی متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر پروین جمهری خامنه دکتر پروین جمهری خامنه متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر نازنین سادات نبوی دکتر نازنین سادات نبوی متخصص پوست و مو دریافت مشاوره
دکتر یاسر عسکری سبزکوهی دکتر یاسر عسکری سبزکوهی متخصص پوست و مو دریافت مشاوره

عواقب پای دیابتی و مشکلات پوستی‌

با رعایت اقدامات پیشگیرانه و مراجعه زودهنگام در صورت بروز عفونت ، می توان از بروز عوارض جدی جلوگیری به عمل آورد.

دارو پای دیابتی و مشکلات پوستی‌

امکان دارد داروهای اختصاصی برای عفونت تجویز شوند.

فعالیت پای دیابتی و مشکلات پوستی‌

فعالیت های عادی خود را ادامه دهید مگر این که مشکلات پا باعث ناتوانی در انجام آنها شوند.

پیشگیری پای دیابتی و مشکلات پوستی‌

پاهای خود را به طور روزانه با صابون و آب گرم (نه داغ ) بشویید. پوست پا را با ملایمت و به طور کامل خشک کنید، خصوصاً بین انگشتان پا را یک بار در هفته روی پا خود پودر تالک بریزید. - هنگامی که پاها کاملاً خشک شدند، ماده ای به نام لانولین را به پوست پا بمالید تا پوست پا نرم بماند و خشکی یا پوسته ریزی نداشته باشد. لانولین را به آن شدت نمالید که موجب درد شود. به هیچ عنوان سعی نکنید میخچه یا پینه را باتیغ درآورید یا آنها را با داروهای مختلف محو کنید. - با انجام بعضی حرکات از تشکیل پینه در قسمت گوشتی کف پا در جلو، پیشگیری کنید: انگشتان پا را 20 بار در روز نرمش دهید؛ هنگام قدم زدن پایتان را از ناحیه انگشتان پا روی زمین بگذارید و نه قسمت گوشتی کف پا - اگر ناخن انگشتان پا خشک و شکننده هستند، به مدت چند شب ، پس از خیس کردن ، در زیر و اطراف ناخن ها لانولین به مقدار کافی بمالید. زیر ناخن ها را مرتباً با ملایمت پاک کنید. ناخن ها را با احتیاط کوتاه کنید و از کوتاه کردن کناره های ناخن خودداری کنید. هرگاه به متخصص پا یا برای پدیکور مراجعه می کنید، حتماً بیماری دیابت خود را بگویید. - اگر انگشتان پای شما روی هم افتاده اند یا به همدیگر فشرده شده اند، با استفاده از پنبه آنها را از هم جدا کنید. - حتی المقدور کفش خود را چندین بار هر چند به مدت کوتاه از پای خود در آورید. - هرگاه نیاز به پوشیدن کفش وجود دارد، دمپایی استفاده نکنید. دمپایی محافظت چندانی از پا نمی کند. - با پای برهنه در کف پوش خانه یا در بیرون از خانه راه نروید. - کفش ساخته شده از چرم نرم که پا در آن خوب جفت وجور می شود ولی پا را نمی زند بپوشید. کفشی را که تازه خریده اید روزانه یک ساعت بپوشید تا تدریجاً نرم شود. - برای گرم کردن پای خود به هنگام خوب ، جوراب نخی بپوشید. به هیچ عنوان از شیشه آب داغ یا صفحات گرم کننده الکتریکی استفاده نکنید. به هیچ عنوان اجازه ندهید پا دچار سوختگی شود. استفاده از پتوی برقی نیز مناسب است . - از جوراب های کفش دار استفاده نکنید و هنگام نشستن ؛ پا را روی پای دیگر نیاندازید. این موارد باعث کاهش گردش خون پا می شوند، گردش خونی که ممکن است به علت اثرات دیابت روی رگ های خونی قبلاً کمتر از میزان طبیعی شده باشد. - جوراب نخی (نه پشمی ) نازک بپوشید تا از تجمع رطوبت جلوگیری شود. رطوبت باعث تحریک رشد عوامل بیماریزایی می شود که بیماری قارچی پای ورزشکاران یا سایر عفونت های پوست را ایجاد می کنند. همیشه جوراب تمیز بپوشید و جوراب خود را حداقل یک بار در روز عوض کنید. جوراب گشاد یا دارای درزهای برجسته به پا نکنید.

اصول کلی پای دیابتی و مشکلات پوستی‌

به قسمت پیشگیری مراجعه کنید.

رژیم پای دیابتی و مشکلات پوستی‌

رژیم تجویز شده را به دقت رعایت کنید.

علائم پای دیابتی و مشکلات پوستی‌

بیماران دیابتی به هنگام عفونت یا ضربه به پا غالباً دردی احساس نمی کنند. پدید آمدن زخم های جدیدی که بسیار دیر خوب می شوند. بی حسی یا ضعف عضلانی

عوامل پای دیابتی و مشکلات پوستی‌

ناخن فرو رفته در گوشت انگشت پا وجود میخچه یا پینه در کف پا؛ وجود تاول در پا پوشیدن کفش هایی که برای پا نامناسب هستند.

علل پای دیابتی و مشکلات پوستی‌

استعداد ابتلا به عفونت پا و نیز سایر مشکلات پا، به علت مشکلات در گردش خون ، آسیب به رشته های عصبی ، و اختلال در دستگاه ایمنی بیماران دیابتی به وجود می آیند.

عوارض پای دیابتی و مشکلات پوستی‌

عفونت های جدی پا، گانگرن (قانقاریا)، قطع پا یا قسمتی از آن .