همه چیز درباره  فتق‌

فتق‌

فتق عبارت است از بیرون زدن یکی از اعضای داخلی بدن از راه یک نقطه ضعیف یا یک سوراخ در عضلات اطراف آن . شایع ترین انواع فتق عبارتند از: فتق مغبنی و رانی . در هر دو نوع ، بافت همبند ناحیه کشاله ران درگیر است . فتق شکافی (از لابلای عضلات ناحیه ای که تحت عمل جراحی قرار گرفته است ). فتق نافی (در نوزادان رخ می دهد و مشکل در عضلات اطراف ناف است ). فتق اپی گاستریک (در قسمت فوقانی شکم و بین جناغ سینه و ناف رخ می دهد). فتق اطراف ناف (در اطراف ناف و بیشتر در خانم ها رخ می دهد).

علائم فتق‌

تورمی که معمولاً با فشار ملایم یا درازکشیدن به جای خود بر می گردد. گاهی ناراحتی یا درد خفیف در محل بیرون زدگی تورم در کیسه بیضه ، با یا بدون درد یبوست ، سوءهاضمه ندرتاً استفراغ ، علامت خطرناکی است .

عواقب فتق‌

فتق های نافی معمولاً خود به خود تا 4 سالگی برطرف می شوند و ندرتاً نیاز به جراحی دارند. سایر انواع فتق را نیز معمولاً می توان با جراحی برطرف کرد.

عوامل فتق‌

نوزادان و شیرخواران زودرس سن بالای 60 سال سرفه مزمن چاقی حاملگی زورزدن ، مثلاً در اثر یبوست مزمن

عوارض فتق‌

اگر فتق مختنق شود (جریان خون به آن سمت از عضو که بیرون زده است متوقف شود)، امکان دارد انسداد روده همراه با تب ، درد شدید، استفراغ و شوک به وجود آید.

دارو فتق‌

برای ناراحتی خفیف می توان از داروهایی مثل استامینوفن استفاده نمود.

علل فتق‌

همانطور که گفته شد، وجود یک ضعف در بافت همبند یا دیواره عضلانی . این ضعف ممکن است از همان آغاز زندگی وجود داشته باشد یا بعداً به وجود آید. فتق ها شکافی پس از عمل جراحی به وجود می آیند.

فعالیت فتق‌

از برداشتن سنگینی قبل یا بعد از جراحی خودداری کنید. سرعت بهبود بستگی به وضعیت سلامتی و نوع فتق دارد. فعالیت های سبک را معمولاً می توان در عرض چند روز آغاز کرد. تا زمانی که پزشک تان موافقت نکرده است ورزش را از سر نگیرید.

اصول کلی درمان فتق‌

اگر فتق تنها موجب ناراحتی خفیف شود و بتوان آن را به راحتی جا انداخت ، امکان دارد استفاده از لباس مناسب و حمایت کننده یا فتق بند توصیه می شود. معمولاً جراحی برای ترمیم قسمت ضعیف بافت همبند یا عضله توصیه می شود. جراحی معمولاً بدون بستری در بیمارستان صورت می پذیرد.

پیشگیری از فتق‌

جلوی اکثر فتق ها را نمی توان گرفت ، اما حفظ وزن مناسب و ورزش منظم برای حفظ تون عضلانی ممکن است باعث پیشگیری از بروز بعضی فتق ها شوند. اگر یبوست یا سرفه مزمن وجود دارد، باید برای درمان به پزشک مراجعه شود.

رژیم غذایی فتق‌

رژیم غذایی خود را طوری تنظیم کنید تا از یبوست پیشگیری شود. وزن خود را در حد ایده آل نگاه دارید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها