همه چیز درباره لنفوم غیرهوجکین‌

لنفوم غیرهوجکین‌

لنفوم غیرهوجکین (لنفوسارکوم؛ سارکوم سلول رتیکولوم تومور بدخیم بافت لنفاوی (این نوع لنفوم از بیماری هوجکین شایع تر است ). این بیماری لنفوسیت ها (نوعی از سلول های سفید خون )، غدد لنفاوی (غددی که با عفونت مقابله کرده و تولیدکننده مواد ایمنی می باشند)، و طحال (یک غده لنفی بزرگ ) را درگیر می سازد. این بیماری در همه سنین دیده می شود ولی در مردان در دهه پنجم زندگی شایع ترین شیوه را دارد.

عواقب لنفوم غیرهوجکین‌

معمولاً با اشعه درمانی و داروهای ضدسرطان قابل درمان است . در صورت درمان قطعی بیماری ، طول عمر بیمار طبیعی خواهد بود. امکان درمان قطعی بسته به نوع سلول یافت شده در نمونه برداری گره های لنفاوی و وسعت و گسترش بیماری در هنگام تشخیص متفاوت است .

دارو لنفوم غیرهوجکین‌

داروهای ضدسرطان . این داروها ممکن است سبب ایجاد عوارض جانبی یا واکنش های نامطلوب در برخی بیماران گردند. بروز علایم جدید در بیماران ممکن است ناشی از داروها، بیماری اصلی یا یک بیماری جدید باشد. عوارض جانبی ناشی از داروها معمولاً هنگامی که بدن توانست خود را با دارو تطبیق دهد یا پس از قطع دارو، ناپدید می گردند.

فعالیت لنفوم غیرهوجکین‌

در حد توان فعالیت های طبیعی خود را ادامه دهید.

پیشگیری لنفوم غیرهوجکین‌

پیشگیری خاصی ندارد.

اصول کلی لنفوم غیرهوجکین‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون و مغز استخوان ، لنفانژیوگرام (بررسی دستگاه لنفاوی با تزریق یک ماده قابل شناسایی توسط اشعه ایکس به داخل مجاری لنفاوی )، نمونه برداری از گره لنفاوی (برداشت مقدار کوچکی از بافت برای بررسی آزمایشگاهی )، عکس ساده نواحی مختلف بدن که ممکن است درگیر باشند، و سی تی اسکن باشد. - بسته به وسعت بیماری از اشعه درمانی و/یا داروهای ضدسرطان استفاده می شود. - در صورت ناموفق بودن سایر درمان ها، پیوند مغز استخوان ممکن است برای بیمار در نظر گرفته شود

رژیم لنفوم غیرهوجکین‌

رژیم خاصی نیاز نیست .

علائم لنفوم غیرهوجکین‌

وجود غدد لنفاوی متورم ، غیردردناک ، دارای قوام لاستیکی و جدا از هم که در هر جای بدن ممکن است ظاهر گردند ولی شایع ترین محل های بروز آنها زیربغل ، گردن و کشاله ران است . کاهش وزن احساس ناخوشی عمومی کم خونی خونریزی گوارشی یرقان (زردی چشم ها و پوست )

عوامل لنفوم غیرهوجکین‌

سن بالای 40 سال

علل لنفوم غیرهوجکین‌

علت دقیق آن نامشخص است ، ولی تحقیقات حاکی از آن است که یک بیماری ویروسی یا سرکوب دستگاه ایمنی ، به ویژه پس از پیوند اعضا ممکن است عامل زمینه ساز آن باشد. عقیده بر این است که نوعی از لنفوم غیرهوجکین که لنفوم بورکیت نامیده می شود ناشی از ویروس ابشتین ـ بار می باشد.

عوارض لنفوم غیرهوجکین‌

گسترش لنفوم به سایر نواحی بدن