همه چیز درباره  سوگ (ماتم‌)

سوگ (ماتم‌)

سوگ (ماتم) عبارت است از واکنش عاطفی به دنبال فوت یکی از عزیزان ، طلاق ، از دست دادن یک عضو یا کار بدن ، از دست دادن عزت نفس (مثلاً در اثر از دست دادن شغل )، یا سایر فقدان های تأثیرگذار بر فرد. سوگ یک واکنش طبیعی و مناسب به یک فقدان پیش آمده است . افرادی که ماتم گرفته اند تدریجاً به فقدان پیش آمده عادت می کنند و برای آینده خود برنامه های مثبتی را طرح ریزی می کنند. هیچ معیار قطعی برای مدت زمان طبیعی سوگ وجود ندارد. گاهی سوگ آنقدر شدید و طولانی مدت است که فرد نیاز به کمک دارد.

علائم سوگ (ماتم‌)

تظاهرات شناخته شده سوگ عبارتند از: احساس اندوه ، کرختی ، درد، عصبانیت ، خشم ، ناامیدی ، گناه (این احساسات ممکن است ماهها افت و خیر داشته باشند و گاهی هم بیشتر از تحمل فرد باشند). به یکباره زیر گریه زدن توهمات (مثلاً شنیدن صدا یا دیدن عزیر فوت شده ) اضطراب و افسردگی راغب نبودن به پذیرش فقدان پیش آمده . مثلاً حفظ اتاق یا لباس های فرد فوت شده با این تصور که وی برخواهد گشت . بی خوابی عصبی بودن و فعالیت زیاد مشکلات گوارشی خستگی ، آشفتگی ، اشک آلود بودن چشمان و گریه مکرر روی آوردن به داروهای آرام بخش و موادمخدر شایع است (اما ممکن است مشکلاتی ایجاد کند).

عواقب سوگ (ماتم‌)

با گذشت زمان ، سوگ کاهش می یابد و فرد به فقدان پیش آمده عادت می کند. احساس سوگ ممکن است به طور پیش بینی ناپذیری دوباره بر فرد مستولی شود و حتی ممکن است تا سال ها گهگاه باز گردد.

عوامل سوگ (ماتم‌)

وجود یک مشکل عاطفی از قبل ، مثل افسردگی ؛ احساس قوی گناه یا عصبانیت به علت روابطی که با فرد فوت شده وجود داشته است ؛ گوشه گیری اجتماعی

عوارض سوگ (ماتم‌)

مشکل در حفظ روابط شخصی و اجتماعی و نیز شغل افراط در مصرف داروهای آرامبخش اضطراب و افسردگی مزمن تظاهرات سوگی که فرد برای آنها نیاز به کمک داشته باشد: ـ افسردگی شدید یا حملات هراس ـ احساس بیش از اندازه گناه ، تلخی ، یا پشیمانی ـ اضطراب و افسردگی مزمن ـ به دراز کشیدن سوگ (معمولاً بیش از 20 سال ). فرد حتی ممکن است زندگی خود را حول محور سوگ پیش آمده بسازد و هیچ گاه فقدان پیش آمده را نپذیرد. - صحبت به میان آوردن از خودکشی یا تهدید به آن

دارو سوگ (ماتم‌)

پزشک شما ممکن است داروهایی مثل آرام بخش ها یا ضد افسردگی ها را برای مدت کوتاهی تجویز نماید، اما در اکثر موارد نیازی به دارو نیست .

علل سوگ (ماتم‌)

سوگ به دنبال یک فقدان روی می دهد.

فعالیت سوگ (ماتم‌)

معمولاً محدودیتی برای آن وجود ندارد مگر به توصیه پزشک .

اصول کلی درمان سوگ (ماتم‌)

برای عزیر از دست رفته مراسم خاکسپاری یا مراسمی جهت گرامیداشت یاد وی ترتیب دهید. گاهی فردی که سوگوار است بهتر است با پزشک صحبت کند تا پزشک از وی یک شرح حال بگیرد و معاینه انجام دهد. احساسات خود را بیان کنید و آنها را در خود فرو نبرید. برای کمک و حمایت به خانواده و دوستان خود تکیه کنید. با افراد سوگوار دیگر صحبت کنید. بسیاری از مردم زمانی که احساسات خود را با افرادی در میان می گذارند که تجربیات مشابه داشته اند احساس راحتی می کنند. انتظار نداشته باشید که احساسات شما از الگو یا برنامه زمانی خاصی پیروی کنند. تدریجاً به زندگی عادی خود برگردید؛ دوستان جدیدی پیدا کنید و به فعالیت های جدیدی بپردازید. از مصرف بیش از اندازه داروها برای مهار احساسات خود اجتناب کنید. در صورت لزوم ، برای مشاوره یا روان درمانی مراجعه کنید. به کمک مشاوره یا روان درمانی می توان سوگ را به نحو مناسبی به پایان رساند.

پیشگیری از سوگ (ماتم‌)

نباید از سوگ جلوگیری یا آن را انکار کرد. این یک واکنش طبیعی و قابل انتظار در مواقع پیش آمدن یک فقدان است و فرد باید تشویق شود تا احساسات خود را به راحتی در میان گذارد و نیز شایسته است یاد عزیر از دست رفته به طور عمومی گرامی داشته شود تا روند سوگ به خوبی طی گردد.

رژیم غذایی سوگ (ماتم‌)

برای حفظ سلامتی در حد مطلوب ، یک رژیم غذایی طبیعی و متعادل داشته باشید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها