همه چیز درباره  لوسمی حاد

لوسمی حاد

لوسمی حاد یکی از سرطان های مربوط به سلول های سفید خون در مغز استخوان یا بافت های مربوط به دستگاه لنفاوی (غدد لنفاوی ، طحال ، کبد). این سلول های تکثیریافته داخل بافت تجمع یافته ، به داخل جریان خون ریخته و در نهایت سایر بافت ها را درگیر می سازند. انواع شایع لوسمی عبارتند از: لوسمی لنفوسیتی حاد ( ALL که به ویژه در کودکان شایع تر است )، لوسمی میلوسیتی حاد (AML) و لوسمی غیرلنفوسیتی حاد (ANLL) . لوسمی حاد شایع ترین نوع سرطان در کودکان است : این بیماری در هر دو جنس و در هر سنی بروز می کند ولی در جنس مذکر شایع تر است . بیشترین میزان بروز لوسمی لنفوسیتی حاد بین سنین 5-2 سال رخ می دهد.

علائم لوسمی حاد

تب خفیف خستگی رنگ پریدگی پیشرونده ؛ احساس ناخوشی عمومی کبودشدگی آسان پوست و خونریزی خودبه خودی (خونریزی بینی ، خونریزی لثه ، یا طولانی شدن مدت قاعدگی در خانم ها) بزرگی طحال و درد شکم حساس شدن به عفونت ها، به ویژه پنومونی [ذات الریه] عفونت های دهانی به صورت زخم و درد دهان سردرد و خواب آلودگی ، در صورت درگیری پرده های مغزی (مننژ)

عواقب لوسمی حاد

درمان سبب فروکش بیماری در 90% بیماران و علاج بیماری در 30% مبتلایان به برخی انواع لوسمی ، به ویژه کودکان می گردد.

عوامل لوسمی حاد

سابقه خانوادگی لوسمی مواجهه بیش از حد با اشعه ایکس (اشعه تابی ) اختلالات مادرزادی ، به ویژه نشانگان داون دوقلوهای کاملاً مشابه تماس با بنزن ها و سایر مواد شیمیایی صنعتی سمی مصرف داروهای سیتوتوکسیک سرکوب دستگاه ایمنی ناشی از بیماری یا داروها استعمال دخانیات

عوارض لوسمی حاد

خونریزی مرگ ناشی از اختلال دستگاه دفاعی بدن در برابر عفونت ها عوارض جانبی شیمی درمانی

دارو لوسمی حاد

تزریق خون داروهای ضدسرطان داروهای کورتونی مسکن ها، از مصرف آسپیرین یا هر ترکیب حاوی آسپیرین خودداری کنید. آسپیرین باعث افزایش احتمالی خونریزی می گردد. آنتی بیوتیک ها برای مقابله با عفونت ها داروهای افزایش دهنده دفع ادراری اسید اوریک جهت جلوگیری از تجمع اسید اوریک که به عنوان یکی از عوارض جانبی داروهای ضدسرطان ممکن است بروز کند.

علل لوسمی حاد

علت دقیق آن نامعلوم است ، ولی عوامل مستعدکننده احتمالی بسیاری وجود دارد.

فعالیت لوسمی حاد

محدودیتی در طی فروکش بیماری وجود ندارد. در مراحل فعال بیماری معمولاً استراحت در بستر ضرورت می یابد.

اصول کلی درمان لوسمی حاد

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون ، مغز استخوان و مایع مغزی ـ نخاعی ، عکس قفسه سینه ، سی تی اسکن ، سونوگرافی و گرفتن مایع نخاع باشد. - مراحل درمانی عبارتند از: تزریق خون و پلاکت ، داروهای ضدسرطان برای از بین بردن سلول های سرطانی ، و در پی آن اشعه درمانی - فروکش بیماری هنگامی اطلاق می گردد که هیچ شواهدی از وجود سلول های سرطانی در خون و مغز استخوان وجود نداشته باشد - در صورت عود لوسمی پس از فروکش اولیه ، پیوند استخوان ممکن است برای بیماران در نظر گرفته شود. - این بیماران باید از افراد بیمار و ازدحامات مردمی به منظور پیشگیری از تماس با عفونت های خطرناک دوری کنند. - مراقبت از دهان مهم است . شستشوی دهان اغلب با یک محلول آب نمک گرم بروز زخم های دهانی را کاهش می دهد. برای درست کردن آب نمک ، یک قاشق غذاخوری نمک را داخل 250 سی سی آب (معادل یک بطری نوشابه ) حل نمایید. برای جلوگیری از خراشیدگی لثه ها از مسواک نرم استفاده کنید.

پیشگیری از لوسمی حاد

قابل پیشگیری نیست . در صورت وجود سابقه خانوادگی لوسمی ، قبل از تشکیل خانواده مشاوره ژنتیک را مدنظر قرار دهید.

رژیم غذایی لوسمی حاد

مصرف مایعات فراوان : 10-8 لیوان مایعات در روز برای بزرگسالان و 6-4 لیوان برای کودکان . در طی دوره شیمی درمانی از غذاها و مایعات پرانرژی نظیر استفاده کنید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها