همه چیز درباره  کریپتوکوکوز

کریپتوکوکوز

کریپتوکوکوز عبارت است از یک بیماری قارچی که معمولاً در ریه آغاز می شود و ممکن است به سایر نقاط بدن گسترش یابد. اگر بیماری زمینه ای دیگری وجود داشته باشد، این بیماری بسیار جدی تر است . این بیماری در مردان 60-40 ساله شایع تر است . از زمان آغاز اپیدمی ایدز، کویپتوکوکوز به عنوان بیماری فرصت طلب ، شیوع بیشتری یافته است .

علائم کریپتوکوکوز

سردرد شدید سفتی گردن تب تاری دید وجود پروتئین در ادرار اختلالات ذهنی ، مثل گیجی ، افسردگی ، تشویش ، یا سخن گفتن یا لباس پوشیدن نامناسب .

عواقب کریپتوکوکوز

در موارد خفیف ممکن است نیازی به درمان نباشد. داروهای ضدقارچ معمولاً مؤثر هستند، اما بیماری ممکن است عود کند.

عوامل کریپتوکوکوز

مصرف کورتیزون ، داروهای سرکوب کننده ایمنی ، یا داروهای ضدمتابولیت وجود یک بیماری که مقاومت بدن را کاهش داده باشد، خصوصاً بیماری هوجکین ، یا سایر بیماری ها از جمله اورمی (در اثر نارسایی کلیه )، دیابت ، بیماری مزمن ریه ، سل ، سرطان خون ، یا سوختگی شدید. بیماری ایدز

عوارض کریپتوکوکوز

این قارچ می تواند بیماری جدی و ناتوان کننده ایجاد کند. درموارد نادر، قارچ ها از ریه به تمام بدن گسترش می یابند و باعث بروز زخم های پوستی و عفونت در استخوان و کلیه می شوند.

دارو کریپتوکوکوز

داروهای ضدقارچ . این داروها برای عفونت پوست ، استخوان یا کلیه مؤثر هستند و در مورد مننژیت ناشی از این قارچ نیز زندگی فرد را نحات می دهند. امکان دارد برای مهار بیماری ، مصرف دایم العمر این نوع داروها ضروری باشد.

علل کریپتوکوکوز

عفونت ناشی از قارچ کویپتوکوکوس نئوفورمانس . این قارچ به دنبال تنفس هوای حاوی هاگ های این ارگانیسم وارد بدن می شود. منشأ این هاگ ها از خاکی است که به فضله پرندگان آلوده آغشته شده است .

فعالیت کریپتوکوکوز

اگر به نوع خفیف بیماری مبتلا هستید که نیازی به دادن داروی ضدقارچ قوی نداشته باشد، تا زمان رفع سرفه و تب در رختخواب استراحت کنید.

اصول کلی درمان کریپتوکوکوز

برای تشخیص ممکن است اقدامات زیر ضروری باشد: بررسی مایع نخاع ، خون ، ادرار؛ عکس برداری از قفسه سینه و استخوان ها با اشعه ایکس در مورد بیماران غیرایدزی که بیماری ریوی نیز نداشته باشند ممکن است نیازی به درمان نباشد. معمولاً لازم نیست بیماران را جداسازی کرد. وزن خود را به طور روزانه ثبت کنید. در صورت کم شدن وزن بدون توجیه مشخص ، شاید بیماری انتشار یافته باشد.

پیشگیری از کریپتوکوکوز

در صورت وجود هر کدام از بیمای های جدی فهرست شده در بالا، به پزشک مراجعه و تحت درمان قرار گیرید. از لانه پرندگان یا تجمع آنها دوری کنید.

رژیم غذایی کریپتوکوکوز

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها