همه چیز درباره  نشانگان ورود سریع غذا به روده کوچک‌

نشانگان ورود سریع غذا به روده کوچک‌

نشانگان ورود سریع غذا به روده کوچک عبارت است از گروهی از علایم که در مجموع ، عارضه در آوردن تمام یا قسمتی از معده به شمار می روند. اغلب بیماران این مشکل را در حد خفیف به مدت 6-1 ماه پس از عمل جراحی خواهند داشت . اما در 2%-1% بیماران مشکل شکل جدی به خود می گیرد. علایم دو دسته هستند: علایم زودهنگام و علایم دیرهنگام نشانگان ورود سریع غذا به روده کوچک . علایم زودهنگام بعد از چند دقیقه تا 45 دقیقه پس از صرف غذا آماده می شوند. اما علایم دیرهنگام 3-2 ساعت پس از مصرف غذا آغاز می شوند. توجه داشته باشید که اغلب بیماران علایم دیرهنگام را دارند و هیچ بیماری هر دو نوع علایم زودهنگام و دیرهنگام را نخواهد داشت .

علائم نشانگان ورود سریع غذا به روده کوچک‌

علایم زودهنگام : ضعف و غش تعریق تند یا نامنظم شدن ضربان قلب پایین افتادن فشار خون برافروختگی پوست منگی تنگی نفس استفراغ دل پیچه و اسهال ناگهانی و شدید علایم دیرهنگام : تعریق ، اضطراب و لرزش احساس خستگی مفرط و غش پایین افتادن فشار خون سردرد

عواقب نشانگان ورود سریع غذا به روده کوچک‌

اغلب بیماران خود به خود بهبود می یابند. علایم زودهنگام معمولاً 4-3 ماه ادامه دارند. علایم دیرهنگام معمولاً یک سال طول می کشند، اما شاید تا چندین سال نیز ادامه داشته باشند.

عوامل نشانگان ورود سریع غذا به روده کوچک‌

هر چقدر قسمت برداشته شده معده بزرگتر باشد، این نشانگان شدیدتر است .

عوارض نشانگان ورود سریع غذا به روده کوچک‌

سوء تغذیه و کاهش وزن اضطراب

دارو نشانگان ورود سریع غذا به روده کوچک‌

دارهای آنتی کولینرژیک برای مهار بازتاب (رفلکس ) ایجاد علایم نشانگان و ورود سریع غذا به روده کوچک پکتین برای کم کردن شدت اسهال مکمل های ویتامینی و معدنی برای جبران جذب ناکافی این مواد

علل نشانگان ورود سریع غذا به روده کوچک‌

علایم زودهنگام : ورود سریع غذا و مایعات مستقیماً به روده کوچک ، که باعث پایین افتادن فشار خون و زیاد شدن جریان خون روده ها می شود. علایم دیر هنگام : پایین افتادن قند خون به علت تولید بیش از اندازه انسولین در پاسخ به ورود سریع غذا و مایعات به روده کوچک .

فعالیت نشانگان ورود سریع غذا به روده کوچک‌

وقتی علایم وجود ندارند ـ محدودیتی نیز برای فعالیت وجود ندارد. وقتی علایم وجود دارند ـ تا زمان رفع آنها استراحت کنید.

اصول کلی درمان نشانگان ورود سریع غذا به روده کوچک‌

علایم زود هنگام : به مدت 45 دقیقه دراز بکشد تا علایم برطرف شوند. علایم دیر هنگام : مقدار کمی شیرینی یا آب پرتقال شیرین شده میل کنید.

پیشگیری از نشانگان ورود سریع غذا به روده کوچک‌

قابل پیشگیری نیست اما می توان با تغیر رژیم غذایی از عود آن کاست و شدت آن را کاهش داد.

رژیم غذایی نشانگان ورود سریع غذا به روده کوچک‌

علایم زودهنگام : کنترل رژیم غذایی مهمترین اقدام درمانی به حساب می آید. شکر، قند و سایر قندهای ساده باید کمتر مصرف شوند و در عوض مصرف چربی و پروتئین باید زیادتر شود. روزانه 6 وعده کم حجم و با فواصل زمانی مناسب میل کنید. وعده غذایی باید حاوی غذاهای خشک باشد و آب یا سایر نوشیدنی ها نباید همراه با غذا خورده شوند. آب یا نوشیدنی را تنها باید در بین وعده های غذایی نوشید. علایم دیر هنگام : از خوردن شکر خودداری کنید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها